Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Անիի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում (այժմ` Շիրակի մարզում):
1982թ. ավարտել է ներկայիս Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը` ինժեներ-մեխանիկ մասնագիտությամբ: 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը:
1982-1990թթ. աշխատել է Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում` ինժեներ-կոնստրուկտոր, ավագ ինժեներ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ.` Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի կազմակերպչական բաժնի վարիչ, 1998-2001թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն: Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրմամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացիալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է:
2001-2003թթ.` ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2008 թվականից Միջխորհրդարանական միության հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն է:
2009թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
2011թ. դեկտեմբերի 6-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ:
2005 թվականին հայկական բանակի կայացման եւ ամրապնդման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար պարգեւատրվել է ՀՀ զինված ուժերի «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով, իսկ 2006թ.` ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Born on February 13, 1958 in the village of Sarnaghbyur in the Ani region (now Shirak province.)
1982 - he graduated from the present State engineering University of Armenia, with a specialty of an engineer-mechanic.1987 - Armenian branch of Marxism-Leninism University adjunct to USSR Central Committee.
1982 - 1990 - he worked as an engineer-constructor, and later as senior engineer, head of division, deputy head of production unit and head of production unit in Yerevan Hydro Apparatus Plant. 1995 - he was deputy chief engineer in Yerevan Experimental Machinery Plant. 1995 - 1998 - he was head of division in the Chamber of Commerce and Industry of Armenia. 1998 - 2001 - he was deputy director of “Haymamul” (Armenian Media) CJSC. He was involved in production of ammunition and their delivery during the years of Artsakh freedom fighting. He was a member of National United Party (NUP) acting underground in the USSR, later member of the Republican Party of Armenia (RPA.) He is a member of RPA board.
Since 1997 - a member of “Yerkrapah” Volunteer Union.
2001 - 2003 - he was a chairman of the RPA (Republican Party of Armenia) Organization Committee.
2003 - 2007 - he was a deputy in the National Assembly (proportional system, RPA.) He was a member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. He was a member of Ad-Hoc Committee Studying the Effectiveness of the Use of Loans, Credits, Grants and Humanitarian Aid Received from Foreign States and International Organizations. He was a member of the Armenian delegation of OSCE Parliamentary Assembly.
On May 12, 2007 - he was elected a deputy of the National Assembly by the proportional system from the Republican Party of Armenia (RPA.) He is a member of RPA board.
Since 2008 - head of the Armenian delegation of Inter-parliamentary Union.
On May 18, 2009 - he was elected Vice President of the National Assembly.
On December 6, 2011 he was elected President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2005 - he was awarded with the Medal of "Andranik Ozanyan" of the ARM Armed Forces, and 2006 - was awarded with the Commemorative Medal of RA Prime Minister.