Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Անիի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում (այժմ` Շիրակի մարզում):
1982թ. ավարտել է ներկայիս Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը` ինժեներ-մեխանիկ մասնագիտությամբ: 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը:
1982-1990թթ. աշխատել է Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում` ինժեներ-կոնստրուկտոր, ավագ ինժեներ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ.` Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի կազմակերպչական բաժնի վարիչ, 1998-2001թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն: Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրմամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացիալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է:
2001-2003թթ.` ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ:
2007թ. մայիսի 12-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2008 թվականից Միջխորհրդարանական միության հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն է:
2009թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
2011թ. դեկտեմբերի 6-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ:
2005 թվականին հայկական բանակի կայացման եւ ամրապնդման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար պարգեւատրվել է ՀՀ զինված ուժերի «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով, իսկ 2006թ.` ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Родился 13 февраля 1958года в с. Сарнахбюр Анийского района (в настоящее время Ширакская область).
В 1982г. окончил государственный инженерный университет Армении (бывший Ереванский политехнический институт им К. Маркса) по специальности инженер-механик.
В 1987г.- Армянское отделение Университета марксизма-ленинизма при ЦК КПСС.
1982-1990гг. - инженер-конструктор, старший инженер, начальник отдела, заместитель начальника производства, начальник цеха на Ереванском гидроаппаратном заводе.
В 1995г. заместитель главного инженера Ереванского опытно-машиностроительного завода.
1995-1998гг. - заведующий организационным отделом Торгово-промышленной палаты Армении.
1998-2001гг. - заместитель директора ГЗАО “Аймамул” (Арменпресс)
В годы освободительной борьбы Арцаха занимался снабжением и производством оружия и боеприпасов. Член подпольно действующей в СССР Обьединенной национальной партии (ОНП), в последующем член РПА. Член Совета РПА.
С 1997 года член добровольческого союза "Еркрапа" ("Защитник страны").
2001 – 2003 гг. - председатель Организационной комиссии РПА.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член Временной комиссии по изучению эффективности использования займов, кредитов, грантов и гуманитарной помощи, полученных от иностранных государств и международных организаций. Член армянской делегации в Парламентской Ассамблее ОБСЕ.
12 мая 2007 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении. Член Совета РПА.
С 2008 года руководитель армянской делегации в Межпарламентском Союзе.
18 мая 2009 года избран заместителем Председателя Национального собрания Республики Армения.
6 декабря 2011 года избран Председателем Национального Собрания Республики Армения.
В 2005 году за значительный вклад в дело становления и укрепления армянской армии награжден медалью МО “Андраник Озанян”, а в 2006 г. – Памятной медалью Премьер-министра РА.