Ծնվել է 1953թ. հունվարի 1-ին Ռուսաստանի Դաշնության Ալթայի երկրամասի Սլավգորոդի շրջանի Վլադիմիրովկա գյուղում:
1975թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Ռադիոապարատների ճարտարագետ-կոնստրուկտոր-տեխնոլոգ:
1975-1976թթ. աշխատել է Երեւանի կոմուտացիոն սարքավորումների ԳՀԻ Երեւանի մասնաճյուղում ճարտարագետ, 1976 - 1986 թթ.` Երեւանի ռելեային տեխնիկայի նախագծային-տեխնոլոգիական բյուրոյի լաբորատորիայի ղեկավար, 1986-1988 թթ.` Երեւանի ռելեի գործարանի վերահսկողության բաժնի պետի տեղակալ, 1988-1990 թթ.՝ գործարանի կուսկոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, 1990-1994 թթ.` արտաքին տնտեսական կապերի հարցերով գլխավոր մասնագետ, 1994-1997 թթ.` «Շողակն» պետձեռնարկության Մալիշկայի մասնաճյուղի տնօրեն, 1997-2000թթ.` «ԱՎԱ» ԲԲԸ նախագահ, 2000 թվականից` «ԱՎԱ Պլյուս» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 54 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:

Seryoja Abrahamyan was born on January 1, 1953 in the village of Vladimirovka in the Altay Slavgorod region.
Mr. Abrahamyan graduated from the Yerevan Polytechnic Institute with a degree in engineering, constructor and technological expert of radio equipment in 1975.
From 1975-1976 he worked as an engineer in the Yerevan branch of the Yerevan Scientific Research Institute of Commutation Equipment. He spent the next decade as a head of the laboratory of the Yerevan Relay Technology Bureau of Planning and Technology. From 1986-1988 he was a deputy head of the control division of Yerevan Relay Factory. From 1988-1990 he served as a deputy secretary of the Relay Factory Party Committee in the 26 Commissaries Regional Council of the Central Committee of the Communist Party of Armenia. From 1990-1994 he was a chief specialist in foreign economic relations in Yerevan Relay Factory. From 1994-1997 he was a director of the Malishka branch of the state company Shoghakn, from 1997-2000 he was head of the AVA OJSC and in 2000 was president of the board of directors of the AVA Plus CJSC.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district #54). He was a member of  the NA Standing Committee on Foreign Relations. He was not a member of any factions or deputy groups.