Գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի թիվ 21 միջնակարգ դպրոցը: 1987թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի Գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի թատերագիտության բաժինը:
Ավարտել է միջազգային ժուռնալիստիկայի երկամյա դասընթացներ: Մասնագիտական վերապատրաստումը անցել է Մոսկվայի Թատերական Արվեստի պետական ինստիտուտում, Մոսկվայի Կինոյի միութենական պետական ինստիտուտում, ինչպես նաեւ Մոսկվայի առաջատար թատրոններում:
Թատերական բազմաթիվ աշխատությունների հեղինակ է, որոնք տպագրվել են տեղական եւ արտերկրի մշակութային պարբերականներում:
2009թ. հունիսի 8-ին ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Наира Вагановна Зограбян
В 1987г. с отличием окончила отделение театроведения Ереванского художественно-театрального института.
Закончила двухгодичные курсы международной журналистики. Прошла профессиональную переподготовку в Московском институте театрального искусства, в Московском государственном институте Союза кинематографистов, а также в ведущих московских театрах.
1999-2006гг. - политический обозреватель газеты "Айкакан жаманак".
В 2007г. - автор-ведущая цикла политических телепередач "Верелк" телекомпании "Кентрон".
Автор многочисленных театроведческих работ, которые печатались в местной и зарубежной культурной периодике.
12 мая 2007 года избрана депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения").
8 июня 2009 года избрана председателем Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС РА.