Ծնվել է 1960թ. մայիսի 15-ին Նոր Հաճնում:
1981-1986թթ. աշխատել է Նաիրիի շրջանի Նոր Գեղիի Գ. Աղաջանյանի անվան խորհտնտեսություն-տեխնիկումում լաբորանտ, հասարակագիտական առարկաների դասախոս: 1985թ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1986-1988թթ. եղել է Նոր Գեղիի խորհտնտեսություն-տեխնիկումի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, 1988-1993թթ.`«Ունիվերսալ-3» կոոպերատիվի փոխտնօրեն, 1993- 2003թթ.` Նոր Գեղիի «Աղավնի» ՍՊԸ տնօրեն:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՕԵԿ): Մինչեւ 2006թ. մայիսի 22-ը` ՕԵԿ եւ ՕԵ խմբակցության անդամ: 2006թ. մայիսի 25-ից` «Գործարար» պատգամավորական խմբի անդամ: Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Arshak Mkhitaryan was born on May 15, 1960 in Nor Hatchn.
Mr. Mkhitaryan graduated with a degree in history from the Khatchadur Abovyan Armenian State Pedagogical Institute in 1981.
From 1981-1986 he worked first as a laboratory assistant and later professor of sociological subjects in the Soviet Economy Technical College in Nor Geghi (Nairi region). In 1985 he served in the Soviet Army. From 1986-1988 he was the secretary of the LCYU Committee of Nor Geghi Soviet Economy Technical College.
He spent the next five years as the deputy director of Universal Cooperative Firm. From 1993-2003 he was the director of Nor Geghi Aghavni Ltd.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (proportional system, Rule of Law Party). Till 22 May 2006 he was a member of  the Rule of Law Party and Faction. From 25 May 2006 he is a member of the "Entrepreneur" deputy group. He was a member of the NA Standing Committee on Foreign Relations.