Ծնվել է 1956թ. փետրվարի 27-ին Աբովյանի շրջանի Առինջ գյուղում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը, 1985թ.` Մոսկվայի կոոպերատիվ ինստիտուտը: Ապրանքագետ:
1975-1977թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1985-1992թթ. աշխատել է Աբովյանի շրջկոոպում ավագ ապրանքագետ, առեւտրի բաժնի պետ, առեւտրի կենտրոնի տնօրեն: 1993թ. եղել է «Կոտայք» ասոցիացիայի նախագահ, 2002թ.` «Միլտա» ՍՊԸ նախագահ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:

Мурад Арамович Гулоян
В 1982г. окончил Ереванский институт народного хозяйства, в 1985г. - Московский кооперативный институт. Товаровед.
1985-1992гг. - старший товаровед, заведующий отделом торговли, директор торгового центра в Абовянском райкоопе.
С 1993г. председатель ассоциации “Котайк”, с 2002 г. председатель торгового ООО “Милта”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы НС. Член фракции РПА.
12 мая 2007 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии "Баргавач Айастан" ("Процветающая Армения")..