Ծնվել է 1956թ. փետրվարի 27-ին Աբովյանի շրջանի Առինջ գյուղում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը, 1985թ.` Մոսկվայի կոոպերատիվ ինստիտուտը: Ապրանքագետ:
1975-1977թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1985-1992թթ. աշխատել է Աբովյանի շրջկոոպում ավագ ապրանքագետ, առեւտրի բաժնի պետ, առեւտրի կենտրոնի տնօրեն: 1993թ. եղել է «Կոտայք» ասոցիացիայի նախագահ, 2002թ.` «Միլտա» ՍՊԸ նախագահ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:

Mourad Gouloyan was born on February 27, 1956 in the village of Arinj in the Abovyan region.
Mr. Gouloyan graduated from the Yerevan Institute of National Economy in 1982, the Moscow Cooperative Institute in 1985. He is a commodity specialist.
From 1975-1977 he served in the Soviet Army. From 1985-1992 he worked first as a senior commodity specialist, later head of the commercial department and then direcĀ­tor of a trade center in the Abovyan Regional Cooperative. In 1993 he headed Kotayk Association and in 2002 he was elected President of Milta Ltd.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (proportional system, RPA). He was a member of the NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs. He was a member of the Republican Party of Armenia Faction.