Ծնվել է 1956թ. նոյեմբերի 25-ին Աբովյանի շրջանի Առինջ գյուղում:
1989թ. ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ուսուցիչ, ըմբշամարտի մարզիչ: 1996թ. բազկամարտի աշխարհի եւ 1998թ. Եվրոպայի չեմպիոն: 2004 թվականից` Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ: Պարգեւատրվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով (2002թ.) եւ Մովսես Խորենացու մեդալով (2003թ.):
1989-1990թթ. եղել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտի ջերմոցային տնտեսության գլխավոր ճարտարագետ, 1990-1992թթ.` «Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն: 1992 թվականից ծավալել է ագարակատիրական եւ ձեռնարկատիրական գործունեություն. ստեղծել է անասնապահական համալիր եւ կաթնամթերքի արտադրության ձեռնարկություն (Աբովյանի տարածաշրջան, գ. Առինջ): 1995-ից մի շարք ձեռնարկություններից (1996թ.՝ Աբովյանի «Կոտայք» գարեջրի, 1997թ.՝ Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարաններ, Երեւանի քիմիադեղագործական ֆիրմա, 1997-1998թթ.՝ կահույքի խանութների «MEK» ցանց, 1998թ.՝ «Ավիասերվիս» բաժնետիրական ընկերություն, «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Ավիասնունդ» ձեռնարկություն, 1999-2002թթ.՝ «Մուլտի Լեոն» բենզագազալցակայանների ցանց, 2002թ.՝ «Մուլտի Սթոուն» քարի արդյունաբերական մշակման ընկերություն, «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատ, 2003թ.՝ Արարատի ցեմենտի գործարան) կազմված «Մուլտի Գրուպ» բազմաճյուղ կոնցեռնի հիմնադիրն է:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 42 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:

Born on November 25, 1956 in the village of Arindj in the Abovyan region. Mr. Tsaroukyan graduated from the Armenian State Institute of Physical Education. Teacher of physical education and sports. 1996 - champion of the World Arm Wrestling Championship. 1998 - champion of European Arm Wrestling Championship. Since 2004 he has been the President of Armenia’s National Olympic Committee. Mr. Tsaroukyan was awarded the St. Grigor Lousavorich Medal (2002) and Movses Khorenatsi Medal (2003).
1989 -1990 - he was a chief engineer in a hothouse of the Yerevan Institute of Animal Husbandry and Treatment. 1990 - 1992 he was the executive director of the “Armenia” Company. Since 1992 he has started animal husbandry and entrepreneurial activity, founded cattle - breeding complex and dairy plant production enterprise (village of Arindj in the Abovyan region.) In 1995 he founded the multidisciplinary group of “Multi Group” consisting of a number of enterprises. (In 1996 the Abovyan “Kotayk” Beer Factory, in 1997 the Abovyan Plant of Measuring Equipment and Yerevan Chemical Drug Company. 1997 - 1998 - net of the “Mek” Furniture shops. 1998 - “Aviaservice,” enterprise, “Aviasnund” of Yerevan “Zvartnots” airport. 1999 -2002 - “Multi Leon” petrol net, in 2002 “Multi Stone” Stone Processing Company and Yerevan Ararat Brandy, Wine and Vodka Factory.)
2003-2007 he was a deputy in the National Assembly (electoral district #42.) He was a member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. He was not a member of any  faction or deputy group of the National Assembly.