Ծնվել է 1956թ. նոյեմբերի 25-ին Աբովյանի շրջանի Առինջ գյուղում:
1989թ. ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ուսուցիչ, ըմբշամարտի մարզիչ: 1996թ. բազկամարտի աշխարհի եւ 1998թ. Եվրոպայի չեմպիոն: 2004 թվականից` Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ: Պարգեւատրվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով (2002թ.) եւ Մովսես Խորենացու մեդալով (2003թ.):
1989-1990թթ. եղել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտի ջերմոցային տնտեսության գլխավոր ճարտարագետ, 1990-1992թթ.` «Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն: 1992 թվականից ծավալել է ագարակատիրական եւ ձեռնարկատիրական գործունեություն. ստեղծել է անասնապահական համալիր եւ կաթնամթերքի արտադրության ձեռնարկություն (Աբովյանի տարածաշրջան, գ. Առինջ): 1995-ից մի շարք ձեռնարկություններից (1996թ.՝ Աբովյանի «Կոտայք» գարեջրի, 1997թ.՝ Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարաններ, Երեւանի քիմիադեղագործական ֆիրմա, 1997-1998թթ.՝ կահույքի խանութների «MEK» ցանց, 1998թ.՝ «Ավիասերվիս» բաժնետիրական ընկերություն, «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Ավիասնունդ» ձեռնարկություն, 1999-2002թթ.՝ «Մուլտի Լեոն» բենզագազալցակայանների ցանց, 2002թ.՝ «Մուլտի Սթոուն» քարի արդյունաբերական մշակման ընկերություն, «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատ, 2003թ.՝ Արարատի ցեմենտի գործարան) կազմված «Մուլտի Գրուպ» բազմաճյուղ կոնցեռնի հիմնադիրն է:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 42 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:

Родился 25 ноября 1956г. в с. Ариндж Абовянского района.
В 1989г. окончил Армянский государственный институт физкультуры. Чемпион мира (1996) и Европы (1998) по армреслингу. С 2004г. президент Национального олимпийского комитета Армении.
1989-1990гг. - главный инженер тепличного хозяйства Ереванского зоотехническо-зооветеринарного института.
1990-1992гг. - исполнительный директор компании “Армения”.
С 1992 года развернул фермерскую и предпринимательскую деятельность: создал животноводческий комплекс и предприятие по производству молочных продуктов (Абовянский регион, с. Ариндж).
С 1995 года основатель многопрофильного концерна “Мульти Групп”, состоящего из ряда предприятий (в 1996г. Абовянский пивзавод “Котайк”, в 1997г. Абовянский завод измерительных приборов, Ереванская фармацевтическая фирма, в 1997-1998гг. сеть мебельных магазинов “МЕК”, в 1998г. АО “Авиасервис”, предприятие “Авиапитание” аэропорта “Звартноц”, в 1999-2002гг. сеть бензогазозаправочных станций “Мульти Леон”, в 2002г. компания “Мульти Стоун ” по промышленной обработке камня, комбинат “Арарат” по производству коньяка, вина и водки, в 2003г. – Араратский цементный завод).
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N 42). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Во фракциях и депутатской группе не состоял. Беспартийный.