Ծնվել է 1957թ. մարտի 13-ին Երեւանում:
1999թ. ավարտել է Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան: Գյուղատնտես: Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն» մեդալով (1993թ.), 1-ին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով (1994թ.), Արիության (1994թ.), «Մարշալ Բաղրամյան» (1997թ.) մեդալներով:
1973-1982թթ. Երեւանի «Անուշ» ԱՄ-ում աշխատել է բանվոր, 1982-1990թթ.՝ «Մալաթիա» կլինիկական հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տնտեսական գծով տեղակալ, 1990-1995թթ.՝ թիվ 4 գյուղմթերքների շուկայի տնօրեն, 1995-1999թթ.՝ թիվ 6 հացի գործարանի տնօրեն: ԵԿՄ Երեւանի մարզխորհրդի նախագահ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 14 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Կայունություն», ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 11 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:

Hakob Hakobyan was born on March 13, 1957 in Yerevan.
Mr. Hakobyan graduated from the Armenian Agricultural Academy in 1999. He is an agronomist. He was awarded a First Rank Martakan Khach (War Cross) Order in 1994.
From 1973-1982 he was a worker in the Anoush Industrial Complex in Yerevan. From 1982-1990 he was the administrative deputy of the chief doctor in the Malatia Clinical Hospital. He spent the next five years as manager of the Market of Agricultural Products # 4 and from 1995-1999 he was the director of Bread Factory # 6. He was also the head of the Regional Council of the Yerkrapah Volunteer Union.
1999-2003 was his first term as a deputy in the NA (electoral district # 14) and he was on the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs. He was a member first of the Stability Deputy Group and later, the Armenia Deputy Group.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district #11). He was the Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs. He was also a member of the “People's Deputy” Deputy Group.