1980թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը: Տնտեսագետ: Պարգեւատրվել է Մոսկվայի 850-ամյակի մեդալով (1998թ.):
1980թ. Ռիբնիցա քաղաքի (Մոլդովա) ցեմենտ-շիֆերի գործարանում աշխատել է տնտեսագետ: 1981-1982թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1983-1986թթ. Մասիսի շրջանի «Հայէլեկտրամեքմատ» միավորումում աշխատել է ավագ տնտեսագետ, միաժամանակ` միավորման ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1987-2000թթ. զբաղվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: 1991-1992թթ. եղել է ՀՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ: 1992-1995թթ. աշխատել է Մոսկվայում: 1997թ. «Արսօյլ» ՀՁ ՓԲԸ եւ «Հայագրոբանկ»-ի խորհուրդների նախագահ, 1999թ.` Ագրոարդյունաբերական բանկերի միջպետական ասոցիացիայի փոխնախագահ:
2000-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 29 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել: Անկուսակցական:

Гурген Бабкенович Арсенян
В 1980 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства. Экономист. Награжден медалью “В память 850-летия Москвы” (1998).
В 1980 г. работал экономистом на цементно-шиферном комбинате г. Рыбница (Молдова).
В 1981-1982 гг. служил в Советской Армии.
В 1983-1986 гг. работал старшим экономистом, одновременно секретарем комитета ЛКСМ объединения “Армэлектромашснаб” в Масисском районе.
В 1987-2000 гг. занимался предпринимательской деятельностью.
В 1991-1992 гг. был членом политического совета РПА, в 1992-1995 гг. работал в Москве.
В 1997 г. председатель советов СП ЗАО “Арсойл” и “Агробанк”, в 1999 г. вице-президент Межгосударственной ассоциации агропромышленных банков.
В 2000-2003 гг. депутат НС (избирательный округ N 29). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Во фракциях и депутатских группах не состоял.