Իրինա Կոնստանտինովնա Գասպարյան
1984թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (ԵրՊԻ) մեքենաշինական ֆակուլտետը: 1996թ.՝ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) մեքենաշինական ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 1999թ.՝ նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: 2020թ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավագիտության մագիստրոս:
1982-1987թթ. աշխատել է Հատուկ կոնստրուկտորական բյուրոյի (ՀԿԲ) ինժեներ-կոնստրուկտոր: 1987-1993թթ.՝ Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գիտահետազոտական մասի (ԵրՊԻ ԳՀՄ) գիտաշխատող: 1993-1998թթ.՝ ՀՊՃՀ «Մեխանիկա եւ մեքենագիտություն» ամբիոնի ավագ լաբորանտ:
1998 թվականից Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) «Մեխանիկա եւ մեքենագիտություն» ֆակուլտետի դասախոս է:
1997 թվականից ««Աշուր» ասորական երիտասարդական կենտրոն» ՀԿ նախագահն է: 1998-2001թթ. եղել է ՀՀ նախագահին առընթեր Մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովի ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: 2000 թվականից ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի ասորական համայնքի ներկայացուցիչն է: 2000-2003թթ. եղել է «Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների միություն» ՀԿ նախագահ: 2004-2018թթ.՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը կից սեմիտական լեզուների մեթոդական խորհրդի ասորերենի խմբի ղեկավար: 2007 թվականից ՝ ««Խայադթա» Հայաստանի ասորական կազմակերպությունների ֆեդերացիա» իրավաբանական անձանց միության, իսկ 2018 թվականից՝ «Խայադթա» ՀԿ նախագահ: 2009-2014թթ. եղել է ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ: 2012 թվականից «Ասորական նորություններ» թերթի խմբագիրն է: 2021 թվականից՝ «Ասորական համաշխարհային ալյանսի» (Assyrian Universal Alliance (AUA)) գործադիր խորհրդի անդամ եւ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի քարտուղար:
2022թ. դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի կազմում երկարամյա արդյունավետ աշխատանքի եւ միջհամայնքային համագործակցությանը նպաստելու համար» շնորհակալագրով (2010թ., ՀՀ նախագահ):
Մշակել է «Ասորերեն լեզվի պահպանման եւ զարգացման» հայեցակարգը (1998թ.): Համահեղինակել է «Ասորերեն լեզվի եւ գրականության» առարկայական չափորոշիչը եւ ասորերենի ուսումնական ծրագրերը 1-10-րդ դասարանների համար (2000թ.) եւ 1-12-րդ դասարանների համար՝ (2012թ.):
Հեղինակ է մարդու իրավունքների, ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանությանը եւ ասորական համայնքի խնդիրներին վերաբերող հոդվածների եւ զեկույցների:

Родилась 6 июля 1961 года в Ереване.
В 1984г. окончила машиностроительный факультет Ереванского политехнического института (ЕрПИ). В 1996 г. – магистратуру машиностроительного факультета Государственного инженерного университета Армении (ГИУА). В 1999г. – аспирантуру этого же факультета. В 2020г. – магистратуру факультета правоведения Армяно-Российского (Славянского) университета. Магистр правоведения.
1982-1987гг. – инженер-конструктор Специального конструкторского бюро (СКБ). 1987-1993 гг. - научный работник научно-исследовательской части Ереванского политехнического института (НИЧЕрПИ). 1993-1998 гг. - старший лаборант кафедры “Механика и машиноведение” ГИУА.
С 1998. – преподаватель факультета “Механика и машиноведение” Государственного инженерного университета Армении (ГИУА).
С 1997г. – председатель Общественной организации «Ассирийский молодежный центр “Ашур”». 1998-2001гг. – представитель национальных меньшинств Комиссии по вопросам прав человека при Президенте РА. С 2000 года является представителем ассирийской общины в Совете по координации деятельности национально-культурных организаций национальных меньшинств при Аппарате Президента РА. 2000-2003 гг. - председатель общественной организации “Союз национальных меньшинств Армении”. 2004-2018 гг. – руководитель группы ассирийцев в Методическом совете семитских языков при Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА. С 2007 года - президент Союза юридических лиц «Федерации ассирийских организаций Армении “Хаядта”», а с 2018 года - председатель общественной организации “Хаядта”. 2009-2014 гг. - член Общественного совета РА. С 2012 года является редактором газеты «Ассирийские новости». С 2021 года - член исполнительного совета и секретарь по Восточной Европе и Кавказу «Всемирного Ассирийского альянса (ВАА)» (Assyrian Universal Alliance (AUA).
8 декабря 2022 годаизбрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Айастан” (“Армения”).
Награждена благодарственной грамотой “За многолетнюю эффективную работу и содействие межобщинному сотрудничеству в составе Совета по координации деятельности национально-культурных организаций национальных меньшинств РА” (2010 г., Президент РА).
Является разработчиком концепции «Сохранение и развитие ассирийского языка» (1998). Соавтор предметного стандарта «Ассирийский язык и литература» и учебных программ по ассирийскому языку с 1–10 класс (2000 г.) и с 1–12 класс (2012 г.).
Является автором статей и докладов о защите прав человека, национальных меньшинств и о проблемах ассирийской общины.