Իրինա Կոնստանտինովնա Գասպարյան
1984թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (ԵրՊԻ) մեքենաշինական ֆակուլտետը: 1996թ.՝ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) մեքենաշինական ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 1999թ.՝ նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: 2020թ.՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավագիտության մագիստրոս:
1982-1987թթ. աշխատել է Հատուկ կոնստրուկտորական բյուրոյի (ՀԿԲ) ինժեներ-կոնստրուկտոր: 1987-1993թթ.՝ Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գիտահետազոտական մասի (ԵրՊԻ ԳՀՄ) գիտաշխատող: 1993-1998թթ.՝ ՀՊՃՀ «Մեխանիկա եւ մեքենագիտություն» ամբիոնի ավագ լաբորանտ:
1998 թվականից Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) «Մեխանիկա եւ մեքենագիտություն» ֆակուլտետի դասախոս է:
1997 թվականից ««Աշուր» ասորական երիտասարդական կենտրոն» ՀԿ նախագահն է: 1998-2001թթ. եղել է ՀՀ նախագահին առընթեր Մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովի ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: 2000 թվականից ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի ասորական համայնքի ներկայացուցիչն է: 2000-2003թթ. եղել է «Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների միություն» ՀԿ նախագահ: 2004-2018թթ.՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը կից սեմիտական լեզուների մեթոդական խորհրդի ասորերենի խմբի ղեկավար: 2007 թվականից ՝ ««Խայադթա» Հայաստանի ասորական կազմակերպությունների ֆեդերացիա» իրավաբանական անձանց միության, իսկ 2018 թվականից՝ «Խայադթա» ՀԿ նախագահ: 2009-2014թթ. եղել է ՀՀ հանրային խորհրդի անդամ: 2012 թվականից «Ասորական նորություններ» թերթի խմբագիրն է: 2021 թվականից՝ «Ասորական համաշխարհային ալյանսի» (Assyrian Universal Alliance (AUA)) գործադիր խորհրդի անդամ եւ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի քարտուղար:
2022թ. դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի կազմում երկարամյա արդյունավետ աշխատանքի եւ միջհամայնքային համագործակցությանը նպաստելու համար» շնորհակալագրով (2010թ., ՀՀ նախագահ):
Մշակել է «Ասորերեն լեզվի պահպանման եւ զարգացման» հայեցակարգը (1998թ.): Համահեղինակել է «Ասորերեն լեզվի եւ գրականության» առարկայական չափորոշիչը եւ ասորերենի ուսումնական ծրագրերը 1-10-րդ դասարանների համար (2000թ.) եւ 1-12-րդ դասարանների համար՝ (2012թ.):
Հեղինակ է մարդու իրավունքների, ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանությանը եւ ասորական համայնքի խնդիրներին վերաբերող հոդվածների եւ զեկույցների:

Born July 6, 1961 in Yerevan.
1996 - Master's degree at the Mechanical Engineering Faculty of the State Engineering University of Armenia.
1999 - Postgraduate studies at the same Faculty.
2020 - Master's degree at the Faculty of Law of the Russian- Armenian (Slavonic) University. Master of Laws.
1982 - 1987 - Engineer-designer of the Special Design Bureau (SDB).
1987 - 1993 - Research worker of Yerevan Polytechnic Institute.
1993 -1998 - Senior laboratory assistant of the “Mechanics and Mechanical Engineering” Chair.
Since 1998 - Lecturer at the “Mechanics and Machine Science” faculty of the State Engineering University of Armenia.
Since 1997 - President of the NGO “Ashur” Assyrian Youth Center.
1998 - 2001 - Representative of the national minority of the Committee on Human Rights Issues attached to the President of the Republic of Armenia.
Since 2000 - Representative of the Assyrian community in the Council coordinating the activities of national-cultural organizations of national minorities attached to the Office of the President of the Republic of Armenia.
2000 - 2003 - Chairman of the NGO “Union of National Minorities of Armenia.”
2004 - 2018 - Head of the Assyrian Language Group of the Methodological Council of Semitic Languages attached to the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia.
Since 2007 -  President of “Khayadta” Federation of Assyrian Organizations of Armenia Union of Legal Entities.
Since 2018 - President of “Khayadta” NGO.
2009 - 2014 - Member of the Public Board of the Republic of Armenia.
Since 2012 - Editor of “Assyrian News” newspaper.
Since 2021 -  Member of the Executive Board of the “Assyrian Universal Alliance (AUA)” and the Secretary of Eastern Europe and the Caucasus.
December 8, 2022 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list of the “Armenia” alliance of parties.
2010 - Awarded the Letter of Thanks “for the Long-term Effective Work in the Composition of the Board Coordinating the Activities of the National-cultural Organizations and for Contributing to the Inter-community Cooperation of National Minorities of the Republic of Armenia” (President).
1998 - Developed the concept of “Preservation and Development of the Assyrian Language.”   2000 - Co-authored the subject standard “Assyrian Language and Literature” and the Assyrian curriculum for 1-12 grades.
Author of articles and reports related to human rights, the protection of national minorities and the problems of the Assyrian community.