Վիլեն Կարենի Գաբրիելյան
2006թ.  ավարտել  է  Երեւանի Մ. Հերացու  անվան պետական բժշկական համալսարանի դեղագիտության ֆակուլտետը:  Բուժծառայության  ավագ լեյտենանտ է:
2006-2007թթ. աշխատել  է «Մեդֆարմացիա» ՍՊԸ դեղագետ: 2007-2008թթ.՝ ԱՆ Մարդասիրական օգնության հանրապետական կետրոնի առաքման բաժնի պետ: 2008-2009թթ.՝ «Ալֆա-Ֆարմ» ՓԲԸ դեղատնային ցանցի վերահսկող, վերահսկողության բաժնի պետ: 2020-2021թթ.՝ «Ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան «Դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն:
2013 թվականից «Քաղաքացիական պայմանագիր»  քաղաքական միավորման հիմնադիր անդամ է, 2015 թվականից՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ (առաջին վարչության անդամ), 2019 թվականից՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ:

Родился 25 августа 1983 года в Баку.
В 2006 г. окончил факультет фармакологии Ереванского государственного медицинского университета им М. Гераци. Старший лейтенант медицинской службы.
2006-2007 гг. - фармацевт ООО «Медфармация». 2007-2008 гг. - начальник отдела доставки Республиканского центра гуманитарной помощи Министерства здравоохранения. 2008-2009 гг. - контролер, начальник отдела контроля аптечной сети ЗАО «Альфа-Фарм». 2020-2021 гг. - директор ЗАО «Центр экспертизы лекарственных средств и медицинских технологий» имени академика Эмиля Габриеляна.
С 2013 г. - член-учредитель политического объединения «Гражданский договор», с 2015 г. - член-учредитель партии «Гражданский договор» (член первого Правления), с 2019 г. - член Правления партии «Гражданский договор».
20 июня 2021 г. избран депутатом Национального собрания по общегосударственному избирательному списку партии «Гражданский договор».