Կարեն Հովհաննեսի Համբարձումյան
2004թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի էներգետիկայի ֆակուլտետը: 2010թ. ՀՊՃՀ էներգետիկայի ֆակուլտետի ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն եւ կառավարում բաժնի մագիստրատուրան: Էներգետիկ-տնտեսագետ:
2012-2014թթ. եղել է «ՀՈՎԹԵՐ» ՍՊԸ տնօրեն: 2014-2015թթ.՝ «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ մատակարարման բաժնի առաջատար ճարտարագետ, 2015-2016թթ.՝ արտադրատեխնիկական բաժնի առաջատար ճարտարագետ, 2016-2018թթ.՝ վարկային ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ: 2018թ. մարտ-2018թ. հունիս՝ «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ «Իրան-Հայաստան 400կՎ երրորդ էլեկտրահաղորդման գիծ եւ համապատասխան ենթակայան» ծրագրի համակարգող-պատասխանատու: 2018թ. հունիս- 2018թ. հոկտեմբեր՝ ՀՀ Սյունիքի մարզպետ:
2019-2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, թիվ 12 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակ): ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:

Карен Оганесович Амбарцумян
В 2004 году окончил факультет энергетики Государственного инженерного университета Армении. В 2010г. – магистратуру отделения экономики и управления предприятиями факультета энергетики ГИУА. Энергетик-экономист.
2012-2014гг. – директор ООО “ОВТЕР”. 2014-2015гг. – ведущий инженер отдела снабжения, 2015-2016гг. – ведущий инженер производственно-технического отдела, 2016-2018гг. – начальник отдела реализации кредитных программ ЗАО “Высоковольтные электросети”. Март 2018г.- июнь 2018г. - координатор-ответственный по программе “Третья линия электропередач в 400кВ Иран-Армения и соответствующая станция” ЗАО “Высоковольтные электросети”.Июнь 2018г. – октябрь 2018г. – губернатор Сюникской области РА.
2019-2021гг. – депутат НС (блок партий “Мой шаг”, территориальный избирательный список избирательного округа N 12). Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Член фракции “Мой шаг”.