Ծնվել է 1993թ. օգոստոսի 4-ին Իջեւանում:
2019թ. ընդունվել է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի «Սահմանադրական իրավունք, պետության եւ իրավունքի տեսություն» բաժնի մագիստրատուրան:
Մասնակցել է Հորդանանի պետական համալսարանի արաբերենի ուսուցման դասընթացին (2017-2018 թթ., Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն), «Արեւելյան գործընկերություն. առկա իրավիճակ եւ հնարավոր հեռանկարներ» ամառային դպրոցի դասընթացին (2019թ., Բելառուս):
2019-2021թթ. եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրային կապերի համակարգող, 2021 թվականից՝ հասարակական հիմունքներով:
06.04.2021-02.08.2021թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակ): ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ:

Ваагн Овикович Алексанян
Участник курсов арабского языка Иорданского государственного университета (2017-2018гг., Иорданское Хашимитское Королевство), курсов летней школы «Восточное партнерство. Текущая ситуация и возможные перспективы» (2019г., Беларусь).
2019-2021 гг. - координатор по связям с общественностью партии «Гражданский договор», с 2021 года на общественных началах.
2022 г. - избран членом Правления, затем заместителем председателя Правления партии «Гражданский договор».
06.04.2021-02.08.2021гг. - депутат НС (общегосударственный избирательный список блока партий "Мой шаг"). Член Постоянной комиссии НС по финансово- кредитным и бюджетным вопросам. Член фракции «Мой шаг».
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку партии "Гражданский договор".