Արմենուհի Ստեփանի Կյուրեղյան
1984թ. ավարտել է ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: Մաթեմատիկոս: 1988թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնի ասպիրանտուրան: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ:
1988-1992թթ. եղել է ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնի գիտաշխատող, 1992 թվականից՝ Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտի (այժմ՝ Վանաձորի պետական համալսարան) ինֆորմատիկայի ու տնտեսագիտամաթեմատիկական մեթոդների ու մոդելավորման ամբիոնի դոցենտ: 1993-2000թթ.՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության Վանաձորի տարածքային բաժնի նպաստների բաժնի վարիչ: 2016-2017թթ.՝ Վանաձորի ավագանու անդամ:
1997 թվականից եղել է Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի Վանաձորի մասնաճյուղի քարտուղար, ապա փոխնախագահ, նախագահ: 2004-2017թթ.՝ ասոցիացիային կից Կանանց լիդերության բարձրագույն դպրոցի, 2005-2017թթ.՝ Քաղաքացիական նախաձեռնությունների Լոռու մարզային կենտրոնների ղեկավար:
2006 թվականից ՀՅԴ անդամ է:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (ՀՅԴ): 24.05.2017-20.06.2017թթ.՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի, 20.06.2017-15.05.2018թթ.՝ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ, 31.05.2018-14.01.2019թթ.՝ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: 18.05.2017-04.05.2018թթ.՝ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ, 04.05.2018-14.01.2019թթ.՝ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար:

Родилась 26 августа 1963 года в Ванадзоре.
В 1984 г. окончила факультет прикладной математики ЕГУ. Математик. В 1988 г. окончила аспирантуру вычислительного центра НАН РА. Кандидат физико-математических наук, доцент.
1988–1992гг. - научный сотрудник вычислительного центра НАН РА, с 1992 года - доцент кафедры информатики, экономико-математических методов и моделирования Ванадзорского государственного педагогического института (ныне Ванадзорский государственный университет).
1993-2000гг. – заведующая отделом пособий Ванадзорского территориального отдела Государственной службы социального обеспечения РА. 2016-2017гг. – член муниципального Совета Ванадзора.
С 1997 года – секретарь, затем заместитель председателя, председатель Ванадзорского филиала Ассоциации женщин с университетским образованием.
2004-2017гг. – руководитель Высшей школы лидерства женщин при Ассоциации,
2005-2017гг. – руководитель Лорийских областных центров гражданских инициатив.
С 2006 года - член АРФД.
2017-2019гг.- депутат НС (АРФД). 24.05.2017-20.06.2017гг. - член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, 20.06.2017-15.05.2018гг. - член Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам, 31.05.2018-14.01.2019гг. - заместитель председателя Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам. 18.05.2017-04.05.2018гг. - член фракции «Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн», 04.05.2018-14.01.2019 - секретарь фракции «Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн».