Ծնվել է 1990թ. հոկտեմբերի 17-ին Երեւանում:
2012թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) էներգետիկայի ֆակուլտետի «Ձեռնարկությունների տնտեսագիտություն եւ կառավարում» բաժինը (բակալավրիատ): 2014թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի (ՀՀ ՊԿԱ) «Քաղաքական կառավարում եւ վերլուծություն» ամբիոնի մագիստրատուրան, 2017թ.՝ նույն ակադեմիայի «Քաղաքական ինստիտուտներ եւ գործընթացներ» բաժնի ասպիրանտուրան: 2016թ.՝ ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի իրավունքի եւ միջազգային հարաբերությունների «Ֆլեթչեր» դպրոցի «Թավիդյան» կրթաթոշակային ծրագիրը: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու է:
2009-2012թթ. աշխատել է «ԱՐԼԻԱՆ» ՍՊԸ համակարգող: 2012-2015թթ.՝ ՀՊՃՀ ռեկտորի օգնական: 2013-2014թթ.՝ «Գեգամետ» ընկերության տնօրենի խորհրդական: 2013-2014թթ.՝ «Գավաթ» սուրճի կրպակի մենեջեր: 2014-2016թթ.՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի մարզային երիտասարդական կենտրոնների համակարգող: 2015-2016թթ.՝ «Կասկադ» հյուրանոցի գիշերային հերթափոխի ադմինիստրատոր: 2016-2018թթ.՝ Վ. Բրյուսովի անվան ԵՊԼՀ դասախոս: 2017-2018թթ.՝ «Ռադիո Վան» ՍՊԸ «Գրանի պրավդի» հաղորդաշարի քաղաքական մեկնաբան: 2017-2019թթ.՝ «Մանանա Սթոուն» բնական քարի վերամշակման գործարանի միջազգային կապերի պատասխանատու: 2016 -2021թթ.՝ ՀՀ ՊԿԱ դասախոս, 2019 թվականից՝ «Լույս» հիմնադրամի գիտնական-հետազոտող: 2016 թվականից, որպես հանրային խոսքի հմտությունների դասընթացավար, համագործակցել է ԵԽԽՎ-ի, ԵԱՀԿ-ի, «Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ի եւ մի շարք այլ տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ:
2010-2012թթ. եղել է ՀՊՃՀ գիտական եւ կառավարման խորհուրդների անդամ:
2010-2012 թթ՝ ՀՊՃՀ ուսանողական խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար: 2011-2017թթ.՝ ՀՀ ԱԺ Երիտասարդական խորհրդարանի առաջին եւ երկրորդ գումարումների պատգամավոր: 2012-2017թթ.՝ Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի ղեկավար մարմնի անդամ: 2012-2015թթ.՝ ՀՀ վարչապետին կից երիտասարդական քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ: 2015-2017թթ.՝ «Երիտասարդ առաջնորդների դպրոց» ՀԿ նախագահ:
2012 թվականից ՀՀԿ անդամ է: 2016 թվականից՝ ՀՀԿ խորհրդի անդամ, «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի գործադիր ղեկավար: 2018-2022թթ.՝ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար: 2021 թվականից՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ ԱԺ, ՀՀ նախագահի պատվոգրերով եւ շնորհակալագրերով:
Հեղինակ է «Երիտասարդության տեղը եւ դերը հասարակության քաղաքական կյանքում» գրքի եւ 10-ից ավելի գիտական հոդվածների:

Айк Рубенович Мамиджанян
В 2012 году окончил отделение “Экономика и управление на предприятиях” факультета энергетики Государственного Инженерного Университета Армении (бакалавриат). В 2014г. - магистратуру кафедры политического управления и анализа Академии государственного управления РА (АГУ РА), в 2017г. – аспирантуру отделения “Политические институты и процессы” той же Академии. 2016г. - Школа права и международных отношений им. Флетчера при Университете Тафтса США, стипендиальная программа “Тавидян”. Кандидат политических наук.
2009-2012гг. – координатор ООО«Арлиан».2012-2015гг. - помощник ректора ГИУА.2013-2014гг. – советник директора  ООО “Гегамет”. 2013-2014гг. – менеджер кофейного киоска “Гават”. 2014-2016 гг. – координатор региональных молодежных центров Молодежного фонда Армении.2015-2016гг. – администратор ночной смены гостиницы “Каскад”. 2016-2018гг. – преподаватель Ереванского государственного лингвистического университета им.В. Я. Брюсова.
2017-2018гг. – политический комментатор цикла передач “Грани правды” ООО “Радио Ван”. 2017-2019гг. - ответственный по международным связям завода по переработке натуральных камней “Манана Стоун”. 2016 -2021 г.г.- преподаватель АГУ РА, с 2019г. - ученый-исследователь фонда “Луйс”. С 2016 года, тренер-менеджер по навыкам публичных выступлений, сотрудничал с ПАСЕ, ОБСЕ, организацией World Vision Armenia и рядом других местных и международных организаций.
2010-2012гг. - член научного и управлеченского советов ГИУА. 2010-2012гг. – руководитель аппарата студенческого совета  ГИУА. 2011-2017гг. – депутат Молодежного парламента НС РА первого и второго созывов. 2012-2017гг. – член руководящего органа Программы содействия молодым ученым.
2012-2015гг. - член Комиссии по молодежной политике при Премьер-министре РА. 2015-2017гг. - председатель ОО “Школа молодых лидеров”.
С 2012г. член РПА. С 2016 года член Совета РПА, исполнительный директор политической школы “Андраник Маргарян”, 2018-2022г.г. – руководитель молодежной организации РПА.С 2021 года – член исполнительного органа РПА.
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Честь имею”.
Награжден почетными и благодарственными грамотами Председателя НС РА и Президента РА.
Является автором книги “Место и роль молодежи в политической и общественной жизни” и более чем 10 научных статей.