Տարոն Անդրանիկի Մարգարյան
1999թ. ավարտել է Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան գյուղատնտեսության մեքենայացում մասնագիտությամբ: 2001թ.՝ նույն բուհի մագիստրատուրան: Ճարտարագիտության մագիստրոս: Տնտեսագիտության թեկնածու:
2001-2003թթ. աշխատել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Նոր Նորքի տարածքային ստորաբաժանման առաջատար մասնագետ, այնուհետեւ բաժնի պետ: 2003-2005թթ.՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետի տեղակալ: 2005թ. ընտրվել եւ 2008թ. վերընտրվել է Երեւան քաղաքի Ավան համայնքի ղեկավար: 2009թ. մայիս-հուլիս՝ Երեւանի ավագանու անդամ: 2009-2011թթ.՝ Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ:
2011-2018թթ.՝ Երեւանի քաղաքապետ:
2010-2018թթ. եղել է ԵԿՄ վարչության եւ նախագահության անդամ:
1996 թվականից ՀՀԿ անդամ է, 2006թ.` ՀՀԿ խորհրդի, 2012թ.՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ: 2012-2018թթ. եղել է ԵՃՇՊՀ խորհրդի նախագահ: 2014-2018թթ.` «Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ:
2013-2019թթ.՝ Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալն է:
2021թ. հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել  «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացի» (2008թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2008թ., ՊՆ), Երեւանի քաղաքապետի ոսկե (2008թ.), ՀՀ ԱԺ պատվո (2011թ.), «Անդրանիկ Օզանյան» (2011թ., ՊՆ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի (2013թ.) եւ 1-ին աստիճանի (2016թ.), «Պատվավոր աշխատակից» (2014թ., ՀՀ ԱԻՆ) եւ «Փառքի խաչ Նոյ» (2017թ., ՀՀ ԱԻՆ), «Գյուղատնտեսական նվաճումների համար» ոսկե (2015թ., ՀՀ ԳՆ), Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության ոսկե (2015թ.), ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի ոսկե (2015թ.) մեդալներով, «Պաշտպանության բանակ» (2014թ., ԼՂՀ), «Շահամիր Շահամիրյանի անվան» (2014թ., ՀՀ ԱՆ), «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե, «Հայաստանի համայնքների միության»  ոսկյա անվանական, «Լեռնահայաստանի Արծիվ» ոսկե հուշամեդալներով, «Մեսրոպ Մաշտոց» (2016թ., ԼՂՀ) եւ «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (ԵԿՄ) շքանշաններով, «Ոսկե հուշամեդալ» բարձրագույն պարգեւով (2016թ., ՀՀ ԿԳՆ):

Тарон Андраникович Маргарян
В 1999 г. окончил Армянскую сельскохозяйственную академию по специальности «Механизация сельского хозяйства». В 2001 г. - магистру того же ВУЗ-а. Магистр инженерии. Кандидат экономических наук.
2001-2003гг. - ведущий специалист, затем начальник отдела территориального подразделения Нор Норк Государственного комитета кадастра недвижимого имущества при Правительстве Республики Армения. 2003-2005 гг. - заместитель начальника Агентства по управлению биоресурсами Министерства охраны природы РА. В 2005 г. избран и в 2008 г. переизбран главой Аванского муниципального округа города Ереван. Май-июль 2009 г. - член Муниципального совета Еревана. 2009-2011 гг. - первый заместитель мэра Еревана. 2011-2018 - мэр Еревана.
2010-2018 гг. - член Правления и Президиума Союза добровольцев “Еркрапа”.
С 1996 года - член Республиканской Партии Армении (РПА), с 2006 года - член Совета РПА, с 2012 года - член Исполнительного органа РПА. 2012-2018 гг. -  председатель Совета Ереванского государственного университета архитектуры и строительства (ЕГУАС). 2014-2018 гг. - председатель Попечительского совета Фонда  “Армянский национальный университет архитектуры и строительства”.
2013-2019гг. - президент шахматной федерации Еревана. Вице-президент шахматной федерации Армении.
20 июня 2021г. избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока  партий «Честь имею».
Награжден медалями «Анания Ширакаци» (2008г.), «Гарегин Нжде» (2008 г., МО), «Золотой медалью мэра Еревана» (2008г.), Медалью Почета НС РА (2011г.), медалями «Андраник Озанян» (2011 г., МО), «За заслуги перед Отечеством» 2-й степени (2013 г.) и 1-й степени (2016 г.),« Почетный работник» (2014 г., МЧС РА) и «Крест Почета Ной»(2017 г., МЧС РА), золотой медалью «За сельскохозяйственные достижения» (2015 г., МСХ РА), золотой медалью Всеармянского благотворительного союза (2015 г.), золотой медалью Торгово-промышленной палаты РА (2015 г.), золотой медалью «Армия обороны»(2014 г., НКР), золотой  медалью «Им. Шахамира Шаамиряна» (2014г., МЮ РА), золотой  памятной медалью «Фритьоф Нансен», золотой именной медалью «Союз муниципалитетов Армении», золотые памятной медалью «Орел Горной Армении», орденами «Месроп Маштоц» (2016, НКР) и «Спарапет Вазген Саргсян» (СДЕ), высшей наградой  “Золотая памятная медаль”  (2016 г., Министерство образования и науки РА).