Ծնվել է 1988թ. մայիսի 30-ին Երեւանում:
2010թ. ավարտել է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետի միջազգային հարաբերություններ բաժինը: Քաղաքագետ-միջազգայնագետ: 2016թ. ավարտել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի կառավարման հոգեբանության ամբիոնի ասպիրանտուրան:
2009-2010թթ. եղել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ վարչության փորձնակ: 2011 թվականից դասավանդում է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Իրավական կրթության եւ վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, 2014-2016թթ.` Հայաստանում ֆրանսիական քոլեջում: 2011-2018թթ. եղել է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ԱՓԲԸ-ի առաջատար, ապա գլխավոր մասնագետ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության թիվ 4 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Степан Самвелович Степанян
В 2010г. окончил отделение международных отношений факультета политологии Армяно-Российского (Славянского) университета. Политолог-международник. В 2016 г. окончил аспирантуру при кафедре психологии управления Академии государственного управления РА.
2009-2010  - стажер в управлении стран СНГ Министерства иностранных дел Республики Армения. С 2011 года преподает в ГНКО «Центр реализации программ правового образования и реабилитации» Министерства юстиции Республики Армения,  в 2014-2016 гг. – преподаватель Французского колледжа в Армении. 2011-2018 гг. – ведущий, затем главный специалист СЗАО «Росгосстрах-Армения».
9 декабря 2018 г. избран депутатом НС по избирательному округу N 4 территориального избирательного списка партии “Просвещенная Армения”.