Ծնվել է 1989թ. հունիսի 20-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար գյուղում:
2010թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը: Պատմաբան: 2012թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2013թ.՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի մագիստրատուրան (քաղաքագիտություն եւ միջազգային հարաբերություններ): 2017թ.՝ ԵՊՀ hամաշխարհային պատմության ամբիոնի ասպիրանտուրան: Պատմական գիտությունների թեկնածու:
2015-2016թթ. եղել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոսի օգնական եւ հայոց պատմության դասընթացի համակարգող: 2016 թվականից դասավանդում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, 2018թ.՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում: 2017-2018թթ.՝ «ԱՅԲ» կրթական հիմնադրամ: 2018 թվականից համակարգում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի քաղաքագիտություն եւ միջազգային հարաբերությունների բաժնի Փոքր պետությունների ուսումնասիրման նախաձեռնությունը: Դասախոսել է ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Նորվեգիայի, Իսլանդիայի, Էստոնիայի եւ Վրաստանի հեղինակավոր համալսարաններում եւ գիտահետազոտական կենտրոններում:
2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 6 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Մեկ կոլեկտիվ մենագրության եւ հայաստանյան ու միջազգային հեղինակավոր պարբերականներում հրատարակված 14 գիտական հոդվածների հեղինակ է:

Нарек Аршакович Мкртчян
В 2010г. окончил исторический факультет Ереванского государственного университета. Историк. В 2012 г. окончил магистратуру того же факультета. В 2013г. – магистратуру Американского университета Армении (политология и международные отношения). 2017г. – аспирантуру кафедры всемирной истоиии ЕГУ. Кандидат исторических наук.
2015-2016гг. – помощник преподавателя Американского университета Армении и координатор курса армянской истории. С 2016 года является преподавателем Американского института Армении, с 2018г. – исторического факультета ЕГУ. 2017-2018гг. – образовательный фонд “Айб”. С 2018 года координирует инициативу по исследованию Малых государств отдела политологии и международных отношений Американского университета Армении. Читал лекции в престижных университетах и научно-исследовательских центрах США, Германии, Франции, Норвегии, Исландии, Эстонии и Грузии.
9 декабря 2018 года избран депутатом НС по избирательному округу N 6 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.
Является автором одной коллективной монографии и 14 научных статей, опубликованных в авторитетных армянских и международных периодических изданиях.