Էդուարդ Վլադիմիրի Բաբայան
1990թ. ավարտել է Երեւանի մեքենաշինական տեխնիկումը: 2006թ.՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի սպորտային մանկավարժության եւ կառավարման ֆակուլտետը: Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մանկավարժ, ձյուդոյի մարզիչ:
1996-1997թթ. աշխատել է ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում (6-րդ վարչություն): 1998-2004թթ.՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում: 2004-2018թթ.՝ ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության անձի անվտանգության եւ գույքի պահպանության բաժնում:
2017 թվականից Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի խորհրդականն է (հասարակական հիմունքներով):

1992 - 1993 - Served in the Armed Forces of the Republic of Armenia.
2006 - Graduated from the Faculty of Sports Pedagogy and Management of the Armenian State Institute of Physical Culture.
Teacher of physical culture and sports, judo coach.
1996 -1997 - Worked at the General Department (Department 6) of Combatting Crime organized by the Police of the Republic of Armenia.
1998 - 2004 - Worked at the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
2004 - 2018 - Worked at the Department of a Personal Security and Property Protection of the General Department of the State Security of the Police of the Republic of Armenia.
Since 2017 - Adviser to the President of the National Olympic Committee of Armenia (on a voluntary basis).