Էդուարդ Վլադիմիրի Բաբայան
1990թ. ավարտել է Երեւանի մեքենաշինական տեխնիկումը: 2006թ.՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի սպորտային մանկավարժության եւ կառավարման ֆակուլտետը: Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մանկավարժ, ձյուդոյի մարզիչ:
1996-1997թթ. աշխատել է ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում (6-րդ վարչություն): 1998-2004թթ.՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում: 2004-2018թթ.՝ ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության անձի անվտանգության եւ գույքի պահպանության բաժնում:
2017 թվականից Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի խորհրդականն է (հասարակական հիմունքներով):

Эдуард Владимирович Бабаян
1992-1993гг. – служба в Вооруженных Силах РА, 1996-1997гг. – в специальном отряде Полиции РА. Участник Арцахской освободительной войны.
1990г. – окончил Ереванский машиностроительный техникум. В 2006г. – факультет спортивной педагогики и управления Армянского государственного института физической культуры. Педагог по физической культуре и спорту, тренер по дзюдо.
1996-1997гг. – работа в Главном управлении (6 управление) по борьбе с организованной преступностью Полиции РА. 1998-2004гг. – в Министерстве обороны РА. 2004-2018гг. - в отделе по охране безопасности лица и имущества Главного управления государственной охраны Полиции РА.
С 2017 года является советником президента Национального олимпийского комитета Армении (на общественных началах).