Ծնվել է 1985թ. հունվարի 21-ին Իջեւանում:
2005թ. ավարտել է ԵՊՀ Իջեւանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի պատմության բաժինը, 2007թ.` «Ֆինանսաբանկային քոլեջ» հիմնադրամի «ՀՀ բանկային համակարգ» ներածական եռամսյա ուսումնական ծրագիրը, 2016թ.՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ֆակուլտետի պետական եւ մունիցիպալ կառավարման բաժնի մագիստրատուրան: Պատմաբան: Պետական եւ մունիցիպալ կառավարման մասնագետ:
2008-2010թթ. աշխատել է «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ «Իջեւան» մասնաճյուղի վարկային մասնագետ: 2009թ. ընտրվել է Իջեւան համայնքի ավագանու անդամ: 2011-2015թթ.՝ Իջեւանի փոխքաղաքապետ, 2015-2017թթ.՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Իջեւան» մասնաճյուղի տնօրեն:

Born on January 21, 1985 in Ijevan.
2005 - Graduated from the Department of History of the Faculty of Humanities of the Ijevan branch of the YSU (Yerevan State University).
2007 - “Banking System of the Republic of Armenia” of the Fund “Financial Banking College,” a three-month introductory training program.
2016 - Master's Degree in the Department of the State and Municipal Management of the Faculty of Management of the Armenian State Economic University. Historian. Specialist in State and Municipal Management.
2008 - 2010 - “Ijevan” branch of “Converse Bank” CJSC, credit specialist.
2009 - Elected a member of the Municipal Council of Ijevan.
2011 - 2015 - Deputy Head of the Municipality of Ijevan.
2015 - 2017 - Director of the “Ijevan” branch of the “ArmForest” SNTO (State Non-trade Organization).
Since 2003 - Member of the ARF.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #13 of the ARF.