Ծնվել է 1957թ. հունիսի 1-ին Արարատի մարզի Կանաչուտ գյուղում:
1978թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետը՝ կուլտ-լուս աշխատողի որակավորմամբ: 1995թ.՝ ՀՀ ոստիկանության ակադեմիան: Իրավաբան: Ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ:
1979թ. աշխատել է Աբովյանի քաղխորհրդի կուլտուրայի բաժնի տեսուչ: 1980-1982թթ.՝ Արտաշատի մշակույթի տան մեթոդիստ: 1982-2000թթ.ՆԳ համակարգում եղել է ԱՉ տեսուչ, օպերլիազոր, քրեական հետախուզության բաժնի պետ, բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ, ՆԳ բաժնի պետ, Երեւան քաղաքի վարչության պետի 1-ին տեղակալ (օպերատիվ գծով), Արարատի մարզային վարչության պետ: 2000-2008թթ.՝ Արարատի մարզպետ: 2008-2011թթ.՝ ՀՀ ոստիկանապետ: 2011-2017թթ.՝ ՀՀ նախագահի խորհրդական:

Алик Саркисович Саргсян
В 1978г. – окончил факультет культуры Педагогического института им. Х. Абовяна с квалификацией работника культпросвета. В 1995г. – Академию полиции РА. Юрист, генерал-лейтенант Полиции.
В 1979г. – инспектор отдела культуры Абовянского горсовета. 1980-1982гг. – методист дома культуры Арташата.
1982-2000гг. работал в системе ВД: инспектор по делам несовершеннолетних, оперуполномоченный, начальник отдела уголовного розыска, заместитель начальника отдела по оперативной части, начальник отдела ВД, первый заместитель начальника Ереванского городского управления (по оперативной части), начальник Араратского областного управления ВД.
2000-2008гг. – губернатор Арарата.
2008-2011гг. – начальник Полиции РА.
2011-2017гг. – советник Президента РА.
2 апреля 2017г. избран депутатом НС по избирательному округу N 5 территориального избирательного списка РПА.