Ծնվել է 1957թ. օգոստոսի 4-ին Արմավիրի մարզի (նախկինում՝ Էջմիածնի շրջան) Մուսալեռ գյուղում:
1994թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի առեւտրի եւ հասարակական սննդի էկոնոմիկայի կառավարման ֆակուլտետը: Տնտեսագետ:
1977-1979թթ. եղել է Մասիսի ստվարաթղթի կոմբինատի մեքենավար: 1979-1982թթ.՝ Դաշտավան գյուղի կոլտնտեսության բրիգադավար: 1982-1989թթ.՝ «Հայկոոպ»-ի շրջկոոպի շինանյութի խանութի տնօրեն: 1989-1993թթ. եղել է Մասիսի կոշտ վառելիքի բազայի պետ: 1996-1998թթ.` ՀՀ ՊՆ զինվորական առեւտրի վարչության պետ: 2000-2001թթ.` ՀՀ բնապահպանության նախարար: 2003-2012թթ.` «Արկամար» ՍՊԸ տնօրեն:
10.06.1999-20.05.2000թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 29 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն» խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
2012-2017թթ. ԱԺ պատգամավոր (թիվ 16 ընտրատարածք): ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:

Мурад Саакович Мурадян
В 1994г. окончил факультет управления экономикой торговли и общественного питания Ереванского института народного хозяйства. Экономист.
1977-1979гг. - машинист на Масисском картонном комбинате. 1979-1982гг. - бригадир колхоза села Даштаван. 1982-1989гг. директор магазина стройматериалов райкоопа в “Армкоопторге”. 1989-1993гг. - начальник базы твердого топлива Масиса. 1996-1998гг. - начальник управления военной торговли МО РА. 2000-2001гг. - Министр экологии РА. 2003-2012гг. - директор ООО “Аркамар”.
1999-2000гг. - депутат НС (избирательный округ N29). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член фракции “Стабильность”. Беспартийный.
2012-2017гг. - депутатом НС (избирательный округ N16). Член Постоянной комиссии по вопросам сельского хозяйства и охраны природы НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член РПА.
2 апреля 2017 года избран депутатом Национального Собрания по избирательному округу N 5 территориального избирательного списка РПА.