Ծնվել է 1955թ. մայիսի 1-ին Երեւանում:
1980թ. ավարտել է Լենինգրադի անտառտեխնիկայի ակադեմիան: Ճարտարագետ-մեխանիկ: 2004թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան: Պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ:
1972-1973թթ. եղել է Երեւանի կաշվե գալանտերեայի ֆաբրիկայի կոմպլեկտավորող, 1973-1974թթ.՝ Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարանի զոդող, 1975թ. (ապրիլ-նոյեմբեր)՝ «Երեւանշին» արտադրական միավորման պարկետագործ, 1976-1980թթ.՝ Երեւանի ատաղձագործական կոմբինատի ատաղձագործ: 1980-1990թթ.՝ Երեւանի թիվ 45 դպրոցի աշխատանքի ուսուցման ուսուցիչ,1994-2001թթ.՝ «Հենրիկ եւ Վահագն» ՍՊԸ փոխտնօրեն, 2001-2003, 2006-2010 եւ 2011-2013թթ.՝ «Կարո եւ Գարիկ» ՍՊԸ տնօրեն:
1999, 2002 եւ 2005թթ. ընտրվել է Էրեբունի համայնքի ավագանու անդամ: 2009-2013թթ. եղել է Երեւան քաղաքի ավագանու անդամ:

Арутюн Карапетович Карапогосян
В 2004г. – Академию государственного управления РА. Специалист по государственному управлению и местному самоуправлению.
1972-1973гг. – комплектовщик Ереванской кожгалантерейной фабрики, 1973-1974гг. – сварщик Абовянского завода измерительных приборов, 1975г. (апрель-ноябрь) – паркетчик производственного объединения “Ереванстрой”, 1976-1980гг. – столяр Ереванского комбината столярных изделий.
1980-1990гг. – преподаватель труда в школе N45 Еревана,1994-2001гг. – заместитель директора ООО “Генрик и Ваагн”, 2001-2003гг., 2006-2010гг. и 2011-2013гг. – директор ООО “Каро и Гарик”.
В 1999, 2002 и 2005гг. избирался членом муниципального совета муниципального округа Эребуни.
2009-2013гг. – член Ереванского городского муниципального совета.
2 апреля 2017г. избран депутатом НС по избирательному округу N 4 территориального избирательного списка РПА.