Ծնվել է 1975թ. ապրիլի 1-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Բռնցքամարտի մարզիչ-մանկավարժ: 2015թ. ավարտել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի մագիստրատուրան:
1987 թվականից զբաղվել է բռնցքամարտով: 1989թ. դարձել է ԽՍՀՄ բռնցքամարտի պատանեկան առաջնության հաղթող, սպորտի վարպետ: 1996թ. Ատլանտայի 26-րդ օլիմպիական խաղերում գրավել է 5-րդ տեղը: Միջազգային կարգի սպորտի վարպետ: 1998թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր է: 2000թ. մասնակցել է Սիդնեյի օլիմպիական խաղերին: 2001-2003թթ. ԱՄՆ-ում զբաղվել է պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտով:
1997-2001թթ. Երեւանի «Աշխատանքային ռեզերվներ» մարզական ակումբում աշխատել է մարզիչ: 2005-2008թթ. եղել է Երեւանի Դավթաշեն համայնքի ղեկավարի տեղակալ: 2008թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է Երեւանի Դավթաշեն համայնքի ղեկավար: 2009-2012թթ. եղել է Երեւանի Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավար:
ՀՀԿ խորհրդի անդամ է, ՀՀԿ Դավթաշեն տարածքային կազմակերպության խորհրդի նախագահ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 5 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:

Артур Самвелович Геворкян
В 2000 г. окончил тренерский факультет Армянского государственного института физической культуры. Тренер-педагог по боксу. В 2015г. окончил магистратуру отделения международных отношений факультета международных отношений ЕГУ.
С 1987г. занимался боксом. В 1989г. - победитель молодежного первенства СССР по боксу, мастер спорта. В 1996г. занял пятое место на ХХVI Олимпийских играх в Атланте. Мастер спорта международного класса. В 1998г. – бронзовый призер чемпионата Европы. В 2000г. – участник Олимпийских игр в Сиднее. 2001-2003гг. занимался профессиональным боксом в США.
1997-2001гг.- тренер в Ереванском спортивном клубе “Трудовые резервы”. 2005-2008гг. - заместитель главы муниципального округа Давиташен города Еревана. 18 мая 2008 г. избран главой муниципального округа Давиташен. 2009-2012гг. - руководитель административного округа Давиташен. Член Совета РПА, председатель Совета РПА Давиташенской территориальной организации.
2012-2017гг. - депутат НС (избирательный округ N5) . Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС . Член фракции “Республиканская” (РПА).
2 апреля 2017 года избран депутатом Национального Собрания по избирательному округу N 2 территориального избирательного списка РПА.