Ծնվել է 1958թ. հոկտեմբերի 7-ին Նախիջեւանի Գեմուր գյուղում:
1982թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Հայոց լեզվի եւ գրականության մասնագետ: Բանաստեղծ: Լրագրող: Մոտոհրաձգային զորքերի պահեստազորի լեյտենանտ:
1975-1977թթ. աշխատել է «Հայջրինդուստրիա» միավորման ապրանքագետ: 1982- 1987թթ. եղել է «Երեւանի համալսարան» թերթի պատասխանատու քարտուղար, 1988-1990թթ.՝ «Աղբյուր» եւ «Գարուն» ամսագրերի աշխատակից, 1990-1993թթ.` Հայաստանի գրողների միության քարտուղար, 1991-1993թթ.` «Երկիր» թերթի գլխավոր խմբագիր, 1994թ.` «Ազատություն» ռադիոկայանի աշխատակից, 1994-1996թթ.` «Դրոշակ» (Աթենք, Հունաստան) հանդեսի խմբագիր, 1996-1999թթ.` «Երեւան» լրատվական կենտրոնի գլխավոր խմբագիր: 2003-2008թթ. եղել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար:
1990 թվականից ՀՅԴ անդամ է: 2008թ. ընտրվել է ՀՅԴ բյուրոյի անդամ:
1999-2003թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, այնուհետեւ` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ: «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության անդամ, այնուհետեւ` ղեկավար:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ սոցիալական հարցերի, 11.06.2012-04.03.2016թթ՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի, 01.11.2012-04.03.2016թթ՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի, 04.03.2016-18.05.2017թթ՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ, 10.03.2016-18.05.2017թթ.՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար: ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ:
2017թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համապետական ընտրական ցուցակով:
ՀԼԿԵՄ կենտկոմի գրական մրցանակի դափնեկիր է (1989թ.), «Քարե սեղան» եւ «Ելք երկրից» բանաստեղծական ժողովածուների հեղինակ:

Агван Аршавирович Варданян
В 1982 г. окончил филологический факультет Ереванского государственного университета. Специалист армянского языка и литературы. Поэт. Журналист.
Лейтенант запаса мотострелковых войск.
1975-1977гг. - товаровед в объединении “Армводиндустрия”. 1982-1987гг.- ответственный секретарь газеты “Ереванский университет”. 1988-1990гг.- сотрудник журналов “Ахпюр” и “Гарун”, 1990-1993гг. - секретарь Союза писателей Армении, 1991-1993гг.- главный редактор газеты “Еркир”, в 1994 г. – сотрудник радиостанции “Свобода”, 1994-1996гг. – редактор журнала “Дрошак” (Афины, Греция), 1996-1999гг. - главный редактор информационного центра “Ереван”.2003-2008гг. – министр труда и по социальным вопросам РА.
С 1990г. член АРФД. В 2008 г. избран членом Бюро АРФД.
1999-2003гг. избран депутатом НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС, затем Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член, затем руководитель фракции \"Армянская Республиканская Федерация Дашнакцутюн”.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам НС, 11.06.2012 - 04.03.2016 - член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС, 01.11.2012 - 04.03.2016гг. - член Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС, 04.03.2016 -18.05.2017гг. - член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС, 10.03.2016 - 18.05.2017 - заместитель председателя Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС.
Секретарь фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”. Представитель ВО АРФД..
2 апреля 2017 года избран депутатом Национального Собрания по общегосударственному избирательному списку АРФД..
Лауреат литературной премии ЦК ЛКСМ Армении (1989 г.). Автор сборников – “Каменный стол”, “Исход из страны”..