Ծնվել է 1956թ. հուլիսի 23-ին ԼՂՀ Մարտունի քաղաքում:
1979թ. ավարտել է Ադրբեջանի պետական մանկավարժական ինստիտուտի կենսաբանության ֆակուլտետը: Մանկավարժ։ 2000թ.՝ Ռուսաստանի մենեջմենթի ակադեմիայի աշխատունակության փորձաքննության եւ աշխատանքի կազմակերպման ինստիտուտի բժշկա-սոցիալական վերականգնման բաժինը։ 1995թ.՝ Սոցիալական ապահովության համակարգի բարեփոխումների եւ սոցիալական ծառայությունների ստեղծման վերաբերյալ TACIS-ի եռամսյա դասընթացները:
1980-1982թթ. եղել է Երեւանի էլեկտրամեքենաների ԳՀԻ առաջատար ճարտարագետ։ 1982-2009թթ.՝ ՀԽՍՀ սոցիալական ապահովության մինիստրության, ապա՝ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության առաջատար մասնագետ, բաժնի պետ, հաշմանդամների եւ տարեցների հիմնահարցերի վարչության պետի տեղակալ, վարչության պետ: 2001-2017թթ.՝ գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամ։ 2004-2008թթ.՝ Եվրախորհրդի հաշմանդամների վերականգնման եւ նրանց հասարակություն ինտեգրման հարցերով կոմիտեի փորձագետ, 2008-2010թթ.՝ կոմիտեի բյուրոյի անդամ, 2010թ.՝ կոմիտեի փոխնախագահ։ 2008 թվականից՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի անդամ։ 2009-2017թթ.՝ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ։ 2010թ.՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների համար պատասխանատու բանակցային թիմի անդամ: 2013-2016թթ.՝ Բնակչության ծերացման հետեւանքներից բխող հիմնախնդիրների լուծման եւ տարեցների սոցիալական պաշտպանության ռազմավարության իրականացման մինջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀ քաղաքացիական ծառայության 1-ին դասի խորհրդական է:
2005 թվականից ՀՀԿ անդամ է, 2012թ.՝ ՀՀԿ խորհրդի անդամ, 2013թ.՝ ՀՀԿ կանանց խորհրդի անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (1998թ.), ՀՀ նախագահի շնորհակալագրով (2003թ.), «Մխիթար Հերացի» (2006թ.), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի (2013թ.), ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության (2008թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2008թ., ՀՀ ՊՆ) մեդալներով, ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով (2010թ.): 2006 թվականից Բնական եւ հասարակական գիտությունների միջազգային ակադեմիայի հայկական բաժանմունքի պատվավոր դոկտոր է:

Джемма Самвеловна Багдасарян
В 1979г. окончила биологический факультет Азербайджанского государственного педагогического института. Педагог. В 2000г. – отделение медико-социальной реабилитации Института экспертизы трудоспособности и организации труда Российской Академии менеджмента. 1995г. – трехмесячные курсы TACIS по реформе системы социального обеспечения и созданию социальных служб.
1980-1982г. – ведущий инженер Ереванского НИИ Электромаш. 1982-2009гг. – ведущий специалист, начальник отдела, заместитель начальника управления, начальник управления по проблемам инвалидов и лиц пожилого возраста Министерства социального обеспечения Арм.ССР , затем Министерства труда и социальных вопросов РА. 2001-2017гг. – член межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и лиц, пропавших без вести. 2004-2008гг. – эксперт Комитета Совета Европы по вопросам реабилитации инвалидов и их интеграции в общество, 2008-2010гг. – член бюро Комитета, 2010г. – заместитель председателя Комитета. С 2008г. – член Национальной комиссии по вопросам лиц, имеющих инвалидность. 2009-2017гг. – заместитель министра труда и социальных вопросов. 2010г. – член переговорной команды, ответственной за переговоры вокруг ассоциативного соглашения между Республикой Армения и Европейским Союзом.
2013-2016гг. – председатель межведомственной комиссии по решению проблем последствий старения населения и осуществлению стратегии социальной защиты лиц пожилого возраста. Советник гражданской службы РА 1 класса.
С 2005г. член РПА, с 2012г. – член Совета РПА, с 2013г. – член женского Совета РПА.
2 апреля 2017г. избрана депутатом НС по общегосударственному избирательному списку РПА.
Награждена Памятной медалью Премьер-министра РА (1998г.), Благодарственной грамотой Президента РА (2003г.), медалью “Мхитар Гераци” (2006г.), медалью “За заслуги перед Отечеством” 2-й степени (2013г.), медалью Министерства труда и социальных вопаросов РА (2008г.), медалью “Гарегин Нжде” (2008г., МО РА), Благодарственной грамотой Премьер-министра РА (2010г.). С 2006 года - почетный доктор Армянского отделения Международной академии естественных и общественных наук.