Ծնվել է 1969թ. սեպտեմբերի 9-ին Երեւանում:
1996թ. ավարտել է Երեւանի Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը: 1999թ.՝ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի օրդինատուրան: Վիրաբույժ: Առողջապահության կազմակերպիչ: 2002թ.՝ ՀՀ կառավարման ակադեմիան: Պետական ծառայող, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ: 2006թ.՝ «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: Իրավաբան:
1986-98թթ. եղել է Միքայելյանի անվան վիրաբուժության ինստիտուտի սանիտար, բուժեղբայր, բժիշկ: 1998-2001թթ.՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ:
2000-2001թթ. ղեկավարել է ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ ԱՄՆ «MAKRO internacional inc.» կազմակերպության համատեղ «Ժողովրդագրական առողջապահական հետազոտություն» ծրագիրը: 2000թ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր մարդասիրական օգնության հանձնաժողովի առողջապահության, հումանիտար ճանապարհով ստացվող բժշկական նշանակության ապրանքների վերագնահատող հանրապետական հանձնաժողովները: 2010թ. եղել է ՀՀ փաստաբանների պալատի գիտավերլուծական կենտրոնի սահմանադրական արդարադատության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ: 2010թ. դասավանդում է ՀՀ փաստաբանական դպրոցում եւ փաստաբանների պալատում:
2001թ. «Տանիք» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության ու «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հասարակական խորհրդի» անդամ է: 2003թ.՝ «Իրավաբաններն ընդդեմ խոշտանգման» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության անդամ: 2011թ.՝ «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հկ հիմնադիր նախագահ: 2011-2012թթ.՝ «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության «Խոսքի ազատությու՞ն, թե դեֆամացիա. որտե՞ղ է հավասարակշռությունը» դրամաշնորհային եւ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության` մենտորություն» ծրագրերի փորձագետ, ստրատեգիական դատավարությունների իրականացման իրավաբան-փորձագետ: 20152017թթ.՝ «Ճանապարհատրանսպորտային փոխհարաբերություններում իրավական պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմի գործարկում եւ իրավական դաշտի բարելավում» ծրագրի փորձագետ: 2015-2017թթ.՝ «Արդարություն» խմբի անդամ:
2016թ.՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ռազմական միջամտության հետեւանքով Արցախի եւ Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի համակարգող:
«Նիկոլ-Դուման» երկրապահ կամավորական ջոկատի կազմում մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1993թ. «Երկրապահ կամավորականների միություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: 2001թ. «Հանրապետություն» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, քաղաքական խորհրդի անդամ, կենտրոնական գրասենյակի աշխատակազմի ղեկավար:
Պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով (1996թ., ԼՂՀ): Արժանացել է ՀՀ փաստաբանների պալատի պատվավոր անդամի կոչման (2009թ.), «Համընդհանուր իրավունքների մրցանակ»-ին (2014թ., ԵԱՀԿ), «Տարվա իրավապաշտպան» տիտղոսին (2016թ., ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն):

Родился 9 сентября 1969г. в Ереване.
В 1996г. окончил лечебный факультет Ереванского медицинского университета им. М. Гераци. В 1999г. – ординатуру Национального института здравоохранения. Хирург. Организатор здравоохранения. 2002г. - Академию управления РА.Государственный служащий, специалист по государственному управлению и местному самоуправлению.
2006г. – юридический факультет Университета управления “Гладзор”. Юрист.
1986-1998гг. – санитар, медбрат, врач Института хирургии им. Микаеляна.
1998-2001гг. – заместитель министра здравоохранения РА.
2000-2001гг. – руководил совместной программой Министерства здравоохранения РА и организации «MAKROinternacional» (США) “Медико-демографические исследования”.
2000г. – руководил Комиссией по гуманитарной помощи при Правительстве РА: Республиканской комиссией по здравоохранению и Республиканской комиссией по переоценке изделий медицинского назначения, получаемых гуманитарным путем.
2010г. – Председатель комиссии по вопросам конституционной юстиции научно-аналитического центра Палаты адвокатов РА
2010г. – преподаватель Школы адвокатуры и Палаты адвокатов РА.
2001г. – член правозащитной общественной организации “Таник” и “Общественный Совет по защите прав и основных свобод человека”.
2003г. – член правозащитной общественной организации “Юристы против пыток”.
2011г. – председатель-учредитель правозащитной ОО “Верховенство закона”. 2011-2012гг. – эксперт осуществляемой правозащитной ОО “Верховенство закона” грантовой программы “Свобода слова или диффамация? Где баланс?” и программы “Менторство в защите прав человека”, юрист-эксперт по осуществлению стратегических судебных процессов.
2015-2017гг. – эксперт программы “Внедрение эффективного механизма правовой защиты в дорожно-транспортных отношениях и совершенствование правового поля”. 2015-2017гг. – член группы “Справедливость”.
2016г. – координатор программы “Защита прав граждан Арцаха и Армении вследствие военного вмешательства со стороны Азербайджанской Республики”. Участник боев за освобождение Арцаха в составе добровольческого отряда Еркрапа “Никол Думан”.
1993г. – член-учредитель общественной организации “Союз добровольцев Еркрапа”.
2001г. - член-учредитель партии “Республика”, член Политического совета, руководитель аппарата центрального офиса.
2 апреля 2017г. избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Исход” .
Награжден медалью “За мужество” (1996Г., НКР). Удостоен звания почетного члена Палаты адвокатов РА (2009г.), лауреат премии “Всеобщее право” (2014г., ОБСЕ), удостоен титула “Правозащитник года” (2016г., посольство США в РА).