Ծնվել է 1969թ. սեպտեմբերի 9-ին Երեւանում:
1996թ. ավարտել է Երեւանի Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը: 1999թ.՝ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի օրդինատուրան: Վիրաբույժ: Առողջապահության կազմակերպիչ: 2002թ.՝ ՀՀ կառավարման ակադեմիան: Պետական ծառայող, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ: 2006թ.՝ «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: Իրավաբան:
1986-98թթ. եղել է Միքայելյանի անվան վիրաբուժության ինստիտուտի սանիտար, բուժեղբայր, բժիշկ: 1998-2001թթ.՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ:
2000-2001թթ. ղեկավարել է ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ ԱՄՆ «MAKRO internacional inc.» կազմակերպության համատեղ «Ժողովրդագրական առողջապահական հետազոտություն» ծրագիրը: 2000թ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր մարդասիրական օգնության հանձնաժողովի առողջապահության, հումանիտար ճանապարհով ստացվող բժշկական նշանակության ապրանքների վերագնահատող հանրապետական հանձնաժողովները: 2010թ. եղել է ՀՀ փաստաբանների պալատի գիտավերլուծական կենտրոնի սահմանադրական արդարադատության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ: 2010թ. դասավանդում է ՀՀ փաստաբանական դպրոցում եւ փաստաբանների պալատում:
2001թ. «Տանիք» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության ու «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հասարակական խորհրդի» անդամ է: 2003թ.՝ «Իրավաբաններն ընդդեմ խոշտանգման» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության անդամ: 2011թ.՝ «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հկ հիմնադիր նախագահ: 2011-2012թթ.՝ «Իրավունքի գերակայություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության «Խոսքի ազատությու՞ն, թե դեֆամացիա. որտե՞ղ է հավասարակշռությունը» դրամաշնորհային եւ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության` մենտորություն» ծրագրերի փորձագետ, ստրատեգիական դատավարությունների իրականացման իրավաբան-փորձագետ: 20152017թթ.՝ «Ճանապարհատրանսպորտային փոխհարաբերություններում իրավական պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմի գործարկում եւ իրավական դաշտի բարելավում» ծրագրի փորձագետ: 2015-2017թթ.՝ «Արդարություն» խմբի անդամ:
2016թ.՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ռազմական միջամտության հետեւանքով Արցախի եւ Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի համակարգող:
«Նիկոլ-Դուման» երկրապահ կամավորական ջոկատի կազմում մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1993թ. «Երկրապահ կամավորականների միություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: 2001թ. «Հանրապետություն» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, քաղաքական խորհրդի անդամ, կենտրոնական գրասենյակի աշխատակազմի ղեկավար:
Պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով (1996թ., ԼՂՀ): Արժանացել է ՀՀ փաստաբանների պալատի պատվավոր անդամի կոչման (2009թ.), «Համընդհանուր իրավունքների մրցանակ»-ին (2014թ., ԵԱՀԿ), «Տարվա իրավապաշտպան» տիտղոսին (2016թ., ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն):

Born on September 9, 1969 in Yerevan.
2002 - Graduated from the Academy of Management of the Republic of Armenia. State Employee, Specialist in State Management and Local Self-government.
2006 - Graduated from the Law Faculty of the Management University of “Gladzor.” Lawyer.
1986 - 1998 - The Mikayelyan Institute of Surgery, Medical Officer, Nurse, Doctor.
1998 - 2001 - Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia.
2000 - 2001 - Headed the joint program of the Ministry of Health of the Republic of Armenia and MAKRO International Inc. (USA) “Medico-Demographic Research.”
2000 - Headed the Committees for Humanitarian Aid adjunct to the Government of the Republic of Armenia: the Republican Committee on Health and the Republican Committee for the reassessment of medical supplies received by humanitarian means.
2010 - Chairman of the Committee on Constitutional Justice of the Scientific and Analytical Center of the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia.
2010 - Teacher of the School of Advocacy and the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia.
2001 - Member of the Human Rights NGO “Tanik” (Roof) and member of the “Public Council for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.”
2003 - Member of the Human Rights NGO “Lawyers Against Torture.”
2011 - Chairman-founder of the Human Rights NGO “Rule of Law.”
2011 - 2012 - Expert of the grant program of the NGO “Rule of law,” “Freedom of Speech, or Defamation? Where is the Balance?” and the program “Mentoring for the Protection of Human Rights.” a lawyer expert in the implementation of strategic litigation.
2015 - 2017 - Expert of the program “Implementation of an Effective Mechanism of Legal Protection in Road and Transport Relations and Improving the Legal Framework.”
2015 - 2017 - Member of the group “Justice.”
2016 - Coordinator of the program “Protection of the Rights of Citizens of Artsakh and Armenia as a Result of Military Intervention by the Republic of Azerbaijan.” Participated in the liberation battles of Artsakh in the composition of the Yerkrapah Volunteer detachment “Nikol Duman.”
1993 - Founding member of the public organization “Yerkrapah Union of Volunteers.”
2001 - Founding member of the party “Republic,” a member of the Political Council and Head of the staff of the central office.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list
of the “Way Out” alliance of parties.
1996 - Awarded the Medal “For Courage” (NKR).
2009 - Awarded the title of Honorable Member of the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia.