Ծնվել է 1959թ. ապրիլի 28-ին Գյումրիում (Լենինական):
1981թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղի շինարարական ֆակուլտետը: 1988թ.` Մոսկվայի բարձրագույն կոմերիտական դպրոցը: 2004թ.` ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության կառավարման եւ տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Ճարտարագետ-շինարար: Տնտեսագիտության թեկնածու:
1973-1975թթ. Լենինականի պետական սելեկցիոն կայանում աշխատել է բանվոր: 1978-1981թթ. Մարիական Ինքնավար Հանրապետությունում եւ Տյումենի մարզում (ՌԽՖՍՀ) եղել է ԵրՊԻ Լենինականի մասնաճյուղի ուսանողական շինարարական ջոկատի հրամանատար: 1981-1982թթ.` նույն ինստիտուտի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1984-1989թթ.` Լենինականի էլեկտրատեխնիկական գործարանի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, ՀԼԿԵՄ Լենինականի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ՀԼԿԵՄ Մոսկովյան շրջկոմի առաջին քարտուղար: 1989-1990թթ. եղել է ՀԿԿ Լենինականի քաղկոմի հրահանգիչ: 1990թ. ընտրվել է Լենինականի քաղխորհրդի պատգամավոր: 1990-1999թթ. եղել է Մոսկովյան շրջանի բնակտնտեսության վարչության գլխավոր ճարտարագետ, Գյումրու քաղաքային գործկոմի բնակարանային-կոմունալ վարչության պետ, գործկոմի նախագահի տեղակալ, փոխքաղաքապետ: 1999-2001թթ. նշանակվել է ՀՀ նախագահին առընթեր շինարարության եւ աղետի գոտու հանձնաժողովի անդամ: 2001թ. «Գյումրի» ֆուտզալի ակումբի հիմնադիր նախագահն է: 2004-2007թթ. եղել է Գյումրու թիվ 25 դպրոցի կառավարման խորհրդի նախագահ: 2005թ. նշանակվել է Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիտուտի կառավարման խորհրդի անդամ: 2006թ. ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի անդամ է: 2009թ. դասավանդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում: 2011թ. ընտրվել է ՀՖՖ գործկոմի կանանց ֆուտբոլի եւ ֆուտզալի կոմիտեի նախագահ:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 52 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարեփոխումներ», ապա` «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր թիվ (61 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 1999-2000թթ. եղել է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի ուսումնասիրման ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 47 ընտրատարածք): 2003-2004թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2004-2007թթ.` ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: 2003-2004թթ.` «Հայխնայբանկում» ավանդադրված ՀՀ քաղաքացիների խնայողական ավանդները վերականգնելու եւ փոխհատուցելու հնարավորություններն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: Հայաստան-Կանադա միջխորհրդարանական պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2008-2012թթ. ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 21.05.2008-11.07.2008թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 11.07.2008-06.11.2008թթ.` ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 06.11.2008-31.05.2012թթ.` ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012թ. հունիսի 4-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս (2001թ.): Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ ԳԽ «Աշխատանքային գերազանցության համար» մեդալով (1981թ.), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), Երախտագիտության մեդալով (2016թ.):

Родился 28 апреля 1959 года в Ленинакане (Гюмри).
В 1981 окончил строительный факультет Ленинаканского филиала Ереванского политехнического института. В 1988г. – высшую комсомольскую школу, Москва. В 2004 г. окончил аспирантуру Института Управления и экономических реформ при Правительстве РА. Инженер-строитель. Кандидат экономических наук.
1973-1975гг. - рабочий на государственной селекционной станции Ленинакана. В 1978-1981гг. - командир студенческого строительного отряда Ленинаканского филиала ЕРПИ в Майрийской Автономной Республике и в Тюменьской области (РСФСР).
1981-1982гг. – секретарь комитета ЛКСМ того же института.
1984-1989гг. секретарь комитета ЛКСМ Ленинаканского электротехнического завода, заведующий отделом Ленинаканского горкома ВЛКСМ, первый секретарь Московского райкома ВЛКСМ.
1989-1990гг. – инструктор Ленинаканского горкома КПА.
В 1990г. избран депутатом городского совета Ленинакана.
1990-1999гг. – главный архитектор жилищно-хозяйственного управления Московского района, начальник жилищно-хозяйственного управления исполкома горсовета Гюмри, заместитель председателя исполкома, заместитель мэра.
1999-2001гг. назначен членом комиссии по строительству и зоне бедствия при Президенте РА.
В 2001г. учредитель-президент футзального клуба “Гюмри”.
2004-2007гг. – председатель Совета школы управления N25 г. Гюмри.
В 2005г. назначен членом Координационного совета государственного педагогического института Гюмри.
В 2006гг. член исполнительного комитета Федерации футбола РА.
В 2009г. – преподаватель в Гюмрийском филиале Армянского государственного экономического университета
В 2011г. избран председателем комитета по женскому футболу и футзалу исполкома ФФА.
1995-1999гг. – депутат НС (избирательный округ N52). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Член депутатской группы “Реформы”, затем “Еркрапа”. Беспартийный.
1999-2003гг. – депутат НС (избирательный округ N61). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС.В 1999-2000гг. член Временной комиссии НС по изучению событий 27 октября 1999г. Член фракции “Единство”. Член РПА.
2003-2007гг. депутат НС (избирательный округ N47). В 2003-2004гг. член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. В 2004-2007гг. заместитель председателя Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам здравоохранения и охраны природы НС. 2003-2004гг. Член Временной комиссии НС по изучению возможностей восстановления и компенсации сберегательных вкладов граждан РА, вложенных в “Армсбербанк”. Руководитель межпарламентской депутатской группы дружбы Армения-Канада. Член фракции РПА. Член РПА.
2008-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 21.05.2008-11-07.2008гг. - член Постоянной комиссии по вопросам образования, культуры, молодежи и спорта НС, 11.07.2008-06.11.2008гг. - член Постоянной комиссии по социальным вопросам НС, а с 06.11.2008-31.05.2012гг. - заместитель председателя Постоянной комиссии по социальным вопросам НС. Член фракции РПА. Член РПА.
4 июня 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской партии Армении.
Академик Международной академии природы и общественных наук (2001г.).
В 1981 г. награжден медалью ВС СССР “За трудовое отличие”, Памятной медалью Премьер-министра РА (2006г.).