Ծնվել է 1959թ. ապրիլի 28-ին Գյումրիում (Լենինական):
1981թ. ավարտել է Երեւանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի Լենինականի մասնաճյուղի շինարարական ֆակուլտետը: 1988թ.` Մոսկվայի բարձրագույն կոմերիտական դպրոցը: 2004թ.` ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության կառավարման եւ տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Ճարտարագետ-շինարար: Տնտեսագիտության թեկնածու:
1973-1975թթ. Լենինականի պետական սելեկցիոն կայանում աշխատել է բանվոր: 1978-1981թթ. Մարիական Ինքնավար Հանրապետությունում եւ Տյումենի մարզում (ՌԽՖՍՀ) եղել է ԵրՊԻ Լենինականի մասնաճյուղի ուսանողական շինարարական ջոկատի հրամանատար: 1981-1982թթ.` նույն ինստիտուտի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար: 1984-1989թթ.` Լենինականի էլեկտրատեխնիկական գործարանի ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղար, ՀԼԿԵՄ Լենինականի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ՀԼԿԵՄ Մոսկովյան շրջկոմի առաջին քարտուղար: 1989-1990թթ. եղել է ՀԿԿ Լենինականի քաղկոմի հրահանգիչ: 1990թ. ընտրվել է Լենինականի քաղխորհրդի պատգամավոր: 1990-1999թթ. եղել է Մոսկովյան շրջանի բնակտնտեսության վարչության գլխավոր ճարտարագետ, Գյումրու քաղաքային գործկոմի բնակարանային-կոմունալ վարչության պետ, գործկոմի նախագահի տեղակալ, փոխքաղաքապետ: 1999-2001թթ. նշանակվել է ՀՀ նախագահին առընթեր շինարարության եւ աղետի գոտու հանձնաժողովի անդամ: 2001թ. «Գյումրի» ֆուտզալի ակումբի հիմնադիր նախագահն է: 2004-2007թթ. եղել է Գյումրու թիվ 25 դպրոցի կառավարման խորհրդի նախագահ: 2005թ. նշանակվել է Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիտուտի կառավարման խորհրդի անդամ: 2006թ. ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի անդամ է: 2009թ. դասավանդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում: 2011թ. ընտրվել է ՀՖՖ գործկոմի կանանց ֆուտբոլի եւ ֆուտզալի կոմիտեի նախագահ:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 52 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարեփոխումներ», ապա` «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր թիվ (61 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 1999-2000թթ. եղել է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի ուսումնասիրման ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 47 ընտրատարածք): 2003-2004թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2004-2007թթ.` ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: 2003-2004թթ.` «Հայխնայբանկում» ավանդադրված ՀՀ քաղաքացիների խնայողական ավանդները վերականգնելու եւ փոխհատուցելու հնարավորություններն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: Հայաստան-Կանադա միջխորհրդարանական պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ անդամ:
2008-2012թթ. ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 21.05.2008-11.07.2008թթ.` ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 11.07.2008-06.11.2008թթ.` ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 06.11.2008-31.05.2012թթ.` ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2012թ. հունիսի 4-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս (2001թ.): Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ ԳԽ «Աշխատանքային գերազանցության համար» մեդալով (1981թ.), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), Երախտագիտության մեդալով (2016թ.):

Born on April 28, 1959 in Leninakan (Gyumri.)
1981 - Graduated from the Faculty of Construction of Leninakan branch of Yerevan Polytechnic Institute.
1988 - Finished the Moscow LYCU Higher Educational School.
2004 - Postgraduate of the Institute of Economic Reforms and the Department of Public Administration adjunct to the Government of the Republic of Armenia. Engineer-builder, Candidate for Economy.
1973 - 1975 - Worker at Leninakan state selection station.
1978 - 1981 - Commander of student’s construction detachment of Leninakan branch of Yerevan Polytechnic Institute in Mari autonomous Republic and in Tyumen province.
1981 - 1982 - Secretary of the Lenin Youth Communist Union (LYCU) Committee of the Leninakan branch of the Yerevan Polytechnic Institute.
1984 - 1989 - Secretary of LYCU Committee of Leninakan Electrical Technical factory, Head of the ALYCU Leninakan City Committee division, the first Secretary of the Moskovyan district committee of the city.
1989 - 1990 - Instructor at the Leninakan City Council of the Communist Party of Armenia.
1990 - Elected as Deputy of Leninakan City Council.
1990 - 1999 - Chief Engineer in the Housing Industrial Department of Leninakan Moskovyan District Department, Head of the Housing Communal Department of the Executive Committee of the Gyumri City Council, Deputy Chair of the Executive Committee of the Gyumri City Council, Deputy Mayor.
1999 - 2001 - Member of the Committee on Construction and Disaster Zone adjunct to the Government.
2000 - Chairman of the “Gyumri” Football Club.
2004 - 2007 - Chairman of the Management Council of School #25 in Gyumri.
2005 - Member of the Management Council of Gyumri State Pedagogical Institute.
2006 - Executive Committee Member of the Football Federation of the Republic of Armenia.
2009 - Lecturer at Gyumri branch of the Armenian State University of Economics.
2011 - Elected Chair of the Women’s Football Commission of the Executive Committee of the Football Federation of the Republic of Armenia.
1995 - 1999 - Deputy of the National Assembly (#52 electoral district.) Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Member of the Deputy Groups “Reforms” and then of “Yerkrapah.” Non partisan.
1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (electoral district #61.) Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
1999 - 2000 - Member of the Ad-hoc Committee on the Examinations of the Events on October 27, 1999. Member of the “Unity” faction. Member of the RPA.
2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (#47 electoral district.)
2003 - 2004 - Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth of the National Assembly.
2004 - 2007 - Deputy Chair of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment of the National Assembly.
2003 - 2004 - Member of the Ad-hoc Committee on Determining the Options for the Savings Deposits of Citizens of the Republic of Armenia in “Armsberbank.” Head of the Armenia – Canada Inter - parliamentary Deputy Friendship Group. Member of the RPA faction. RPA member.
May 21, 2008 - July 11, 2008 - Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly.
July 11, 2008 - November 6, 2008 - Member of the Standing Committee on Social Affairs of the National Assembly.
November 6, 2008 - May 31, 2012 - Deputy Chair of the Standing Committee on Social Affairs of the National Assembly. Member of the RPA faction. Member of the RPA council.
June 4, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.