Ծնվել է 1955թ. դեկտեմբերի 17-ին Գավառում (Գեղարքունիքի մարզ):
1976-1980թթ. սովորել է Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետում: 1980-1983թթ. նպատակային գործուղմամբ ուսումը շարունակել եւ ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի (Լենինգրադ) պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու:
1972-1974թթ. Կամոյի «Դիպոլ» ԱՄ-ում աշխատել է բանվոր: 1984-1990թթ. Հայաստանի հեռուստառադիոպետկոմում աշխատել է խմբագիր, քաղաքական մեկնաբան, բաժնի վարիչ: 2000-2008թթ.` ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Սանկտ Պետերբուրգում (ՌԴ): 2008-2012թթ.` քաղաքական վերլուծությունների «Ակունք» կենտրոնի տնօրեն:
1990-1995թթ.` ՀՀ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 131 ընտրատարածք): ԳԽ լրատվության հարցերի մշտական հանձնաժողովի քարտուղար: 1994-1995թթ.` ԳԽ սահմանադրական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ պատգամավորական խմբի ղեկավար:
1995-1999թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 8 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:
1999-2000թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար:
2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Ժառանգություն» կուսակցությունից:

Born on December 17, 1955 in Gavar (Gegharkunik province).
1980 - 1983 - Continued education in St. Petersburg. Graduated from the Faculty of Journalism of St. Petersburg (Leningrad) State University. Candidate of Political Science.
1972 - 1974 - Worker at “Dipol” in Kamo.
1984 - 1990 - Editor, political commentator, head of division of TV Radio State Committee of Armenia.
2000 - 2008 - RA General Consul in St. Petersburg (RF).
2008 - 2012 - Director of the “Akunk” Center for the Political Analysis.
1990 - 1995 - Deputy of the Supreme Council (electoral district #131). Secretary of the Standing Committee on Media of the Supreme Council.
1994 - 1995 - Member of the Constitutional Commission of the SC. Head of the ARF parliamentary group.
1995 - 1999 - Deputy of the National Assembly (electoral district # 8). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs of the National Assembly. Member of the ARF faction.
1999 - 2000 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system, ARF). Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Secretary of ARF faction.