Ծնվել է 1974թ. նոյեմբերի 1-ին Երեւանում:
1996թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի մաթեմատիկական կիբեռնետիկայի եւ հետազոտումների ավտոմատացման ֆակուլտետը: 2000թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման դպրոցը: Մաթեմատիկոս, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ, պետական ծառայող: Քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ:
Մասնակցել է մի շարք դասընթացների` Կուսակցությունների քաղաքական PR (2005թ., Վարշավա, Լեհաստան), Ժողովրդավարության ամառային առաջին դպրոց (2006թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Քաղաքական կառավարում եւ կուսակցությունների քաղաքական PR (2006թ., Շառլոթ, Վաշինգտոն, ԱՄՆ), Ժողովրդավարության ամառային երկրորդ դպրոց, (2007թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոց, (2006-2007թթ., Երեւան, ՀՀ):
1996-1998թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում, եղել է գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, ՈՒԳ հրամանատար: 1999-2001թթ. եղել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր տարածաշրջանային ինտեգրացման վարչության կրթամշակութային բաժնի պետ: 2001-2008թթ.՝ ՀՀ պետական գնումների գործակալություն ՊՈԱԿ-ի առաջատար մասնագետ: 2003-2006թթ.՝ ՀՀԿ հասարակական-քաղաքական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար: 2006թ.՝ ՀՀԿ մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար: 2007-2008թթ.՝ ՀՀԿ արտաքին կապերի պատասխանատու: 2008թ.՝ ՀՀ ԱԳՆ սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար: 2008-2009թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար: 2004-2009թթ. Հայաստանի մի շարք պետական բուհերում դասավանդել է քաղաքագիտություն: 2009 թվականից դասավանդում է Երեւանի պետական համալսարանում եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում: 2012 թվականից ՀՀ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի (ԲՈՀ) քաղաքական գիտությունների եւ միջազգային հարաբերությունների գիտական աստիճաններ շնորհող մասնագիտական խորհրդի անդամ է:
2002-2008թթ. եղել է «Առողջ հասարակություն» ՀԿ նախագահ: 2008 թվականից «Արցախ» հայրենակցական բարեգործական միության վարչության անդամ է:
2009-2012թթ.՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 28.10.2009-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ: 2011 թվականից՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի համանախագահ: 2012 թվականից՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար:
2012թ. մայիսի 6-ին համամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
2015թ. մարտից Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ է:
Պարգեւատրվել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով (2006թ.), «Դրաստամատ Կանայան» (2008թ., ՊՆ), «Արցախի մայրական երախտագիտություն» (2009թ., ԼՂՀ) մեդալներով, ԵՊՀ արծաթե հուշամեդալով (2009թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2011թ., ՊՆ), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ.), Մխիթար Գոշ (2015թ., ՀՀ) մեդալներով, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով ( 2015թ.):

Артак Борисович Закарян
В 1996г. окончил факультет математической кибернетики и автоматизации исследований Ереванского государственного университета, в 2000 г. – школу Государственного управления РА. Математик, специалист территориального управления и местного самоуправления, государственный служащий.
2002-2007 гг. – соискатель кафедры политологии Ереванского государственного университета. Кандидат политологических наук.
1996-1998 гг. - служба в Вооруженных Силах РА, был заместителем командира батальона, командиром УБ.
1999 -2001 гг. - начальник культурно-образовательного отдела управления региональной интеграции при Правительстве РА.
2001-2008 гг. – ведущий специалист ГНКО ,,Агентство по государственным закупкам РА".
2002-2005 гг. – преподаватель кафедры политологии Академии государственного управления РА.
2003-2006 гг. - руководитель Центра общественно-политических исследований РПА, в 2006 г. – руководитель службы РПА по связям с прессой и щественностью.
2007-2008 гг. - ответственный по внешним связям РПА, в 2008 г. – исполняющий обязанности руководителя аппарата государственного комитета по связям с диаспорой МИД РА.
2008 - 2009 гг.- руководитель аппарата Министерства диаспоры РА
2004-2009 гг. – преподаватель кафедры политологии Ереванского государственного университета и Армяно-российского славянского государственного университета.
В 2002 г. – председатель общественной организации "Здоровое общество", в 2008 – член АБС "Арцах".
Принимал участие в ряде курсов: Политический PR партий (2005 г., Варшава, Польша); 1-ая летняя школа демократии (2006 г., ЕС, Страсбург, Франция); Политическое управление и политический PR партий (2006 г., Шарлотт, Вашингтон, США); 2-ая летняя школа демократии (2006 г., ЕС, Страсбург, Франция); Ереванская школа политических курсов (2006 -2007 гг. Ереван, РА).
2009-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член совета РПА.С 28.10.2009-31.05.2012гг. - член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС.
В мае 2011 года на учредительном заседании Парламентской Ассамблеи "Евронест” был избран сопредседателем Комитета по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества.
С марта 2015 года вице-председатель Парламентской Ассамблеи «Евронест»
06 мая 2012 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от РПА.
В 2006 г. удостоен Благодарственной грамоты Премьер-министра РА, в 2008 г. Министром обороны РА награжден медалью "Драстамат Канаян", в 2009 г. – медалью НКР "Материнская признательность Арцаха", серебряной юбилейной медалью ЕГУ. В 2011 г. приказом Министра обороны РА награжден медалью “Гарегин Нжде". В 2012 г. приказом Министра обороны РА награжден Юбилейной медалью "20-летие Вооруженных сил РА". Медалью Мхитар Гош (2015), Почетной грамотой Межпарламентской Ассамблеи СНГ (2015).