Ծնվել է 1977թ. հոկտեմբերի 25-ին Գյումրիում:
1999թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության բաժինը: Արեւելագետ - դիվանագետ: 2002թ.` ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան: 2003-2011թթ. «Քաղաքական հմտությունների զարգացում» թեմայով մասնակցել է մի շարք ուսուցողական ծրագրերի, այդ թվում՝ Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների հիմնադրամ (2005թ., Վրաստան), «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի ուսուցողական կենտրոն (2009թ., Գերմանիա), Քենտի արքայազն Մայքլի հիմնադրամ (2011թ., Մեծ Բրիտանիայի Թագավորություն):
2003-2005թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորի օգնական: 2005-2008թթ. աշխատել է ՀՀ սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի (2008թ. հունվարից` ՀՀ ԱՍՀՆ սոցիալական ապահովության պետական ծառայություն) միջազգային համագործակցության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության միջազգային ծրագրերի զարգացման եւ հանրային կապերի (PR) պատասխանատու: 2010-2012թթ.` ՀՀ ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ազգային խորհրդի քարտուղարության հանրային կապերի (PR) պատասխանատու (Համաշխարհային բանկ):
2010 թվականից «Կանանց ակումբ»-ի համահիմնադիր է:
2008 թվականից Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) անդամ է: 2009թ.` կուսակցության խորհրդի եւ քարտուղարության անդամ:

Наира Арташесовна Карапетян
В 1999г. окончила факультет востоковедения Ереванского государственного университета. Востоковед-дипломат.
В 2002г. - окончила аспирантуру Института востоковедения НАН РА по специальности арабоведение.
2003-2011г. участвовала в ряде учебных программ по теме “Развитие политических навыков” (Фонд международных стратегических исследований - Грузия 2005г; Учебный центр фонда “Конрад Аденауер” – Германия, 2009г. ; Фонд принца Майкла Кентского - Великобритания 2011г.).
2003-2005гг. - Помощник депутата Национального собрания РА.
2005-2008гг. - работала в Государственном фонде социального страхования (с января 2008 года - Государственная служба социального обеспечения МТСВ РА) в отделе международного сотрудничества и по связям с общественностью как ответственная за развитие международных программ и PR.
2010-2012гг. Национальный Совет по обеспечению безопасности дорожного движения РА (Всемирный банк), PR-менеджер Секретариата.
С 2010 года соучредитель "Женский клуб"-a.
С 2008г является членом Единой Либеральной Национальной партии (МИАК). С 2009 года член Совета и Секретариата партии.
06 мая 2012 года избрана депутатом Национального собрания от Республиканской партии Армении по пропорциональной избирательной системе.