Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Շիրակի մարզի Սառնաղբյուր գյուղում:
1982-1990թթ. Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում աշխատել է ճարտարագետ-կոնստրուկտոր, ավագ ճարտարագետ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ. եղել է Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի բաժնի վարիչ, 1998-2003թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն:
Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրությամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացյալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: 1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է, 2001-2003թթ.՝ ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ, 2001 թվականից՝ ՀՀԿ խորհրդի, 2012 թվականից՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ:
2010թ. ընտրվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) խորհրդի նախագահ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-18.05.2009թթ.` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ: ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար: 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: 2008-2012թթ.` Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար: 18.05.2009-06.12.2011թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ ԱԺ նախագահ:
2012թ. մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի եւ գործադիր մարմնի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով (2005թ., ՊՆ), ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2006թ.), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «ԱՊՀ ՄԽՎ. 20-ամյակ» (2012թ.), «Ղազախստան. անկախության 20 տարի» (2012թ.) մեդալներով:

Родился 13 февраля 1958 года в селе Сарнахбюр Ширакской области.
В 1982г. окончил факультет машиностроения Ереванского политехнического института им. К. Маркса, в 1987г.- Армянское отделение Университета марксизма-ленинизма при ЦК КПСС. Инженер-механик.
В 1982-1990гг. - инженер-конструктор, старший инженер, начальник отдела, заместитель начальника производства, начальник цеха на Ереванском гидроаппа¬ратном заводе.
В 1995г. заместитель главного инженера Ереванского опытно-¬машиностроительного завода.
1995-1998гг. - заведующий отделом в Торгово-промышленной палате Армении.
1998-2003гг. - заместитель директора ГЗАО “Ай¬мамул” (Арменпресс).
В годы Арцахской освободительной борьбы занимался производством оружия и боеприпасов и снабжением. Член подпольно действующей в СССР Объединенной национальной партии (ОНП), в последующем член РПА.
С 1997 года член добровольческого союза "Еркрапа" ("Защитник страны"), в 2001- 2003 гг. - председатель организационной комиссии РПА, с 2001 г. – член Совета РПА, с 2012 – член Исполнительного органа РПА.
В 2010 г. избран председателем Совета Армянского государственного инженерного университета (АГИУ).
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член Временной комиссии по изучению эффективности использования займов, кредитов, грантов и гуманитарной помощи, полученных от иностранных государств и международных организаций. Член армянской делегации в Парламентской Ассамблее ОБСЕ. Член фракции РПА. Член Совета РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-18.05.2009гг. - член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Председатель Временной Счетной комиссии НС. Секретарь фракции РПА. 16.06.2008-15.09.2009гг. - председатель Временной комиссии НС по изучению событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года, и их причин. В 2008-2012гг. - руководитель делегации НС РА в Межпарламентском союзе.
18.05.2009-06.12.2011гг. - заместитель Председателя Национального Собрания Республики Армения. Член Совета РПА.
06.12.2011-31.05.2012гг. - Председатель НС РА.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской Партии Армении.Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета и Исполнительного органа РПА.
Награжден медалью “Андраник Озанян” (2005г., МО), Памятной медалью Премьер-министра РА (2006 г.), юбилейной медалью “Вооруженные силы РА. 20 лет” (2012 г., МО), “МПА СНГ. 20 лет” (2012г.), медалью “ 20 лет независимости Республики Казахстан ” (2012г.).