Ընդունվել է 24.11.2022
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդված 5-րդ մասի 1-ին կետից հանել «, իսկ հումքի վերամշակման արդյունքում Օրենսգրքի 5-րդ բաժնի համաձայն՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա նոր ապրանքի ստացման դեպքում ԱԱՀ-ով հարկման բազայում ներառվում է նաեւ այդ նոր ապրանքի համար Օրենսգրքի 5-րդ բաժնով սահմանված կարգով հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարը» բառերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 89-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 1-ին կետը «ապրանքի մատակարարումը» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված հումքի վերամշակման արդյունքում ստացված եւ «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետության տարածքից արտահանված՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների մատակարարումը» բառերով.
2) 2-րդ կետը «ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքի» բառերից հետո լրացնել «(այդ թվում՝ մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության կամ մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձի հետ կնքված պայմանագրերով նրանց կողմից տրված հումքից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտադրված կամ տարայավորված՝ ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքի)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 101-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «, ինչպես նաեւ» բառերը փոխարինել «կամ» բառով.
«3. «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով կամ ԵՏՄ անդամ պետություններից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ ներմուծած ռեզիդենտ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից այդ ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության տարածքից «Արտահանում» մաքսային ընթացակարգով արտահանելու կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից ԵՏՄ անդամ պետություն արտահանելու դեպքում արտահանված ապրանքների համար ներմուծման ժամանակ վճարված ակցիզային հարկի գումարը փոխհատուցվում է Կառավարության սահմանած կարգով, չափով եւ ժամկետներում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 394-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն մասի առաջին պարբերությամբ սահմանված դրոշմավորման կանոնը չի կիրառվում Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվող՝ ԱՏԳ ԱԱ 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2402 ծածկագրերին դասվող եւ Կառավարության սահմանած կարգով փաստաթղթավորված այն ապրանքների նկատմամբ, որոնք հետագայում Կառավարության սահմանած ժամկետներում արտահանվելու են Հայաստանի Հանրապետությունից:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Սույն օրենքի 3-րդ եւ 4-րդ հոդվածները կիրառվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների մասով:
3. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետի եւ 4-րդ հոդվածի դրույթների կիրարկումն ապահովող որոշումները Կառավարությունը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. В пункте 1 части 5 статьи 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) исключить слова “, а при получении в результате переработки сырья нового товара, подлежащего обложению акцизным налогом согласно разделу 5 Кодекса, в налогооблагаемую базу по НДС включается также сумма акцизного налога, исчисленная по этому новому товару в порядке, установленном разделом 5 Кодекса”.
Статья 2. В части 2 статьи 89 Кодекса:
1) пункт 1 после слов “по таможенной процедуре “Вывоз” дополнить словами “, а также поставка подлежащих обложению акцизным налогом товаров, полученных в результате переработки сырья, ввезенного в Республику Армения по таможенной процедуре “Переработка на таможенной территории”, и вывезенных с территории Республики Армения по таможенной процедуре “Реэкспорт”;
2) пункт 2 после слов “вывезенного с территории Республики Армения в государство-член ЕАЭС” дополнить словами “(в том числе товара со статусом товара ЕАЭС, изготовленного или тарированного на территории Республики Армения из сырья, предоставленного по договорам, заключенным с организацией-нерезидентом, не имеющей постоянного учреждения, или физическим лицом-нерезидентом, не имеющим постоянного учреждения)”.
Статья 3. В статье 101 Кодекса:
1) В части 2 слова “, а также” заменить словом “или”;
2) Статью дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. При вывозе организацией-резидентом или индивидуальным предпринимателем с территории Республики Армения товаров по таможенной процедуре “Вывоз” или вывозе с территории Республики Армения в государство-член ЕАЭС товаров со статусом товара ЕАЭС подлежащих обложению акцизным налогом, ввезенных ими на территорию Республики Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления” или из государств-членов ЕАЭС, сумма акцизного налога за вывезенные товары, уплаченная при ввозе, возмещается в порядке, размере и в сроки, которые установлены Правительством.”.
Статья 4. Часть 6 статьи 394 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Правила маркировки, установленные абзацем первым настоящей части, не применяются в отношении ввозимых на территорию Республики Армения товаров, классифицируемых под кодами 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2402 ТН ВЭД и документированных в установленном Правительством порядке, которые в дальнейшем должны быть вывезены из Республики Армения в сроки, установленные Правительством.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2023 года.
2. Статьи 3 и 4 настоящего Закона применяются в части подлежащих обложению акцизным налогом товаров, ввезенных в Республику Армения после вступления в силу настоящего Закона.
3. Решения, обеспечивающие положения пункта 2 статьи 3 и статьи 4 настоящего Закона, устанавливаются Правительством в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.