Ընդունվել է 10.12.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 184-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «այդ թվում՝ համայնքների վարչական սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածներում» բառերը փոխարինել «բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «այդ թվում՝ համայնքների վարչական սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածներում» բառերը փոխարինել «բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 190-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերի «այդ թվում՝ համայնքների վարչական սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածներում» բառերը փոխարինել «բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) միջպետական, հանրապետական եւ մարզային նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհներին (բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների), ինչպես նաեւ այդ ճանապարհների օտարման շերտերում եւ պաշտպանական գոտիներում տեղադրվող գովազդային վահանակին «Գովազդի մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի 1.2-րդ կետով սահմանված կարգով ճանաչված սոցիալական գովազդ տեղադրելու դեպքում՝  գովազդային վահանակի մակերեսի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի համար՝      0 դրամ:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Միջպետական, հանրապետական եւ մարզային նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհներին (բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների), ինչպես նաեւ այդ ճանապարհների օտարման շերտերում եւ պաշտպանական գոտիներում տեղադրվող դատարկ գովազդային վահանակների մակերեսի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն հոդվածի 1-ին մասի համապատասխանաբար 1-ին կամ 2-րդ կետով սահմանված հարկի 25 %-ի չափով:
3. Եթե գովազդային ծառայություններ մատուցող գովազդակիրը միջպետական, հանրապետական եւ մարզային նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհներին (բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների), ինչպես նաեւ այդ ճանապարհների օտարման շերտերում եւ պաշտպանական գոտիներում տեղաբաշխել եւ տարածել է իր կազմակերպության գովազդը միայն արտաքին գովազդային գործունեության մասով, ապա յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն հոդվածի 1-ին մասի համապատասխանաբար 1-ին կամ 2-րդ կետով սահմանված հարկի 10 %-ի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) «այդ թվում՝ համայնքների վարչական սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածներում» բառերը փոխարինել «բացառությամբ բնակավայրերի սահմանների միջով անցնող տարանցիկ հատվածների» բառերով.
2) 1-ին կետից հանել «, անկախ գովազդային վահանակի պաստառի առկայությունից (գովազդի տարածումը դադարեցնելու հանգամանքից) կամ դրա փոփոխությունից» բառերը.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ կետերով.
«4) եթե գովազդային վահանակի վրա տեղադրված սոցիալական գովազդը փոխարինվում է այլ տեսակի գովազդով հարկային տարվա ընթացքում, ապա՝
ա. ճանապարհային մարմնի հետ տեխնիկական պայմանների համապատասխանության ակտում համապատասխան գրառման կատարման օրն ընդգրկող հաշվետու եռամսյակի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն մասի 1-ին կետում նշված կարգով՝ ակտում համապատասխան գրառման կատարման օրվան հաջորդող օրվանից մինչեւ հաշվետու եռամսյակի ավարտն ընկած օրերի թվերին համամասնորեն,
բ. ակտում համապատասխան գրառման կատարման օրն ընդգրկող հաշվետու եռամսյակին հաջորդող եռամսյակների համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն մասի 1-ին կետով սահմանված կարգով, բացառությամբ սույն մասի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերի.
5) եթե գովազդային վահանակի վրա տեղադրված սոցիալական գովազդը Կառավարության սահմանած կարգի խախտմամբ փոխարինվում է գովազդի այլ տեսակով հարկային տարվա ընթացքում, ապա՝
ա. ճանապարհային մարմնի կողմից խախտման հայտնաբերման օրն ընդգրկող հաշվետու եռամսյակի համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն մասի 1-ին կետով սահմանված կարգով, բացառությամբ սույն մասի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերի,
բ. ճանապարհային մարմնի կողմից խախտման դեպքն արձանագրելու օրն ընդգրկող հաշվետու եռամսյակին հաջորդող եռամսյակների համար ճանապարհային հարկը հաշվարկվում է սույն մասի 1-ին կետով սահմանված կարգով, բացառությամբ սույն մասի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերի:»:

В части 4 статьи 184 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “в том числе на транзитных участках, проходящих через административные границы муниципалитетов” заменить словами “за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов”.
Статья 2. В части 4 статьи 187 Кодекса слова “в том числе на транзитных участках, проходящих через административные границы муниципалитетов” заменить словами “за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов”.
Статья 3. В статье 190 Кодекса:
1) в пунктах 1 и 2 части 1 слова “в том числе на транзитных участках, проходящих через административные границы муниципалитетов” заменить словами “за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов”;
2) часть 1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) 0 драмов – за каждый квадратный метр площади рекламного щита в случае  размещения рекламы, признанной в установленном пунктом 1.2 статьи 13 Закона “О рекламе” порядке социальной, на рекламном щите, размещаемом на автомобильных дорогах межгосударственного, республиканского и областного значения (за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов), а также на полосах отвода и в защитных зонах этих дорог.”;
3) статью дополнить частями 2 и 3 следующего содержания:
“2. Дорожный налог за каждый квадратный метр площади пустого рекламного щита, размещаемого на автомобильных дорогах межгосударственного, республиканского и областного значения (за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов), а также на полосах отвода и в защитных зонах этих дорог, исчисляется в размере   25% от налога, установленного соответственно пунктами 1 или 2 части 1 настоящей статьи.
3. Если оказывающий рекламные услуги рекламодатель распределяет и распространяет рекламу своей организации на автомобильных дорогах межгосударственного, республиканского и областного значения (за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов), а также на полосах отвода и в защитных зонах этих дорог только в части наружной рекламой деятельности, то дорожный налог за  каждый квадратный метр исчисляется в размере 10% от налога, установленного соответственно пунктами 1 или 2 части 1 настоящей статьи.”.
Статья 4. В части 1 статьи 195 Кодекса:
1) слова “в том числе на транзитных участках, проходящих через административные границы муниципалитетов” заменить словами “за исключением транзитных участков, проходящих через границы населенных пунктов”;
2) в пункте 1 исключить слова “, независимо от наличия полотна рекламного щита (обстоятельства прекращения распространения рекламы) или его замены”;
3) часть дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
“4) если размещенная на рекламном щите социальная реклама заменяется в течение налогового года другим видом рекламы, то:
а. дорожный налог за отчетный квартал, включающий день произведения совместно с дорожным органом соответствующей записи в акте соответствия техническим условиям, исчисляется в порядке, указанном в пункте 1 настоящей части - пропорционально количеству дней со дня, следующего за днем произведения соответствующей записи в акте, до окончания отчетного квартала,
б. дорожный налог за кварталы, следующие за отчетным кварталом, включающим день произведения соответствующей записи в акте, исчисляется в установленном пунктом 1 настоящей части порядке, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей части;
5) если размещенная на рекламном щите социальная реклама заменяется в течение налогового года другим видом рекламы с нарушением установленного Правительством порядка, то:
а. дорожный налог за отчетный квартал, включающий день выявления дорожным органом нарушения, исчисляется в установленном пунктом 1 настоящей части порядке, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей части,
б. дорожный налог за кварталы, следующие за отчетным кварталом, включающим день фиксирования дорожным органом случая нарушения, исчисляется в установленном пунктом 1 настоящей части порядке, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей части.”.