«ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-172-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ գլխի վերնագրում «, ԳՈՒՅՔԻ ԵՎ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ» բառերը փոխարինել «. ԳՈՒՅՔԻ, ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԵՎ ՇԱՀԵՐԻ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 32-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 32. Գույքի, եկամուտների, շահերի եւ փոխկապակցված անձանց մասին հայտարարագրման պարտականությունը
1. Սույն օրենքի իմաստով՝ հայտարարատու պաշտոնատար անձինք են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ չհանդիսացող քաղաքացիական ծառայության բարձրագույն պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության բարձրագույն պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարը եւ աշխատակազմի առանձնացված ստորաբաժանման ղեկավարը, Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում ծառայության, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի պետական ծառայության բարձրագույն խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալը, Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունների կառավարման ոլորտում գործող պետական մարմինների ղեկավարները եւ նրանց տեղակալները, դատական ծառայության բարձրագույն խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, հատուկ ծառայությունների բարձրագույն եւ գլխավոր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, բացառությամբ պաշտպանության, ազգային անվտանգության հանրապետական գործադիր մարմիններում եւ փրկարար ծառայությունների գլխավոր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց, քրեակատարողական եւ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունների գլխավոր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, դատախազները, ազգային անվտանգության մարմինների, հարկային, մաքսային ծառայությունների, քննչական կոմիտեի եւ հատուկ քննչական ծառայության քննիչները, 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարները, Երեւան քաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարները, գնումների բողոքարկման խորհրդի անդամները:
2. Հայտարարատու պաշտոնատար անձը սույն օրենքով նախատեսված կարգով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացնում գույքի, եկամուտների հայտարարագիր, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը՝ նաեւ շահերի հայտարարագիր։
3. Հայտարարատու պաշտոնատար անձինք սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ կարգով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացնում փոխկապակցված անձանց մասին հայտարարագիր։
4. Սույն օրենքի իմաստով՝ հայտարարատու պաշտոնատար անձի ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձինք՝ նրա ամուսինը, անչափահաս զավակը (այդ թվում՝ որդեգրված), հայտարարատու պաշտոնատար անձի խնամակալության կամ հոգաբարձության տակ գտնվող անձը, հայտարարատու պաշտոնատար անձի հետ համատեղ բնակվող յուրաքանչյուր անձ, սույն օրենքով հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում եւ կարգով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացնում իրենց գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը: Անչափահաս զավակի հայտարարագիրը ներկայացնում է հայտարարատու պաշտոնատար անձը:
5. Սույն օրենքի իմաստով՝ համատեղ բնակվող է համարվում պաշտոնն ստանձնելու կամ դադարեցնելու օրվան նախորդող կամ հայտարարագրման տարվա ընթացքում 183 եւ ավելի օր հայտարարատուի հետ բնակվող անձը:
6. Հայտարարատու պաշտոնատար անձի, ինչպես նաեւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի կողմից հայտարարագրերը սույն օրենքով եւ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից սահմանված պահանջների, կարգի եւ ժամկետների պահպանմամբ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով չներկայացնելն առաջացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
7. Հայտարարագրի ներկայացման փաստի ուժով հայտարարատու պաշտոնատար անձը եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին տալիս են հաշվետու ժամանակահատվածի համար իրենց վարկային պատմությանը եւ արժեթղթերի, այդ թվում՝ դրանցով կատարված գործարքների վերաբերյալ տեղեկություններին ծանոթանալու համաձայնություն:»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 32.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 32.1. Հայտարարատու պաշտոնատար անձին պաշտոնի նշանակելու եւ պաշտոնից ազատելու մասին ծանուցելը
1. Պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի աշխատակազմի ղեկավարը կամ աշխատակազմի ղեկավարի գործառույթներ իրականացնող անձը տվյալ մարմնում հայտարարատու պաշտոնատար անձին պաշտոնի նշանակելու կամ պաշտոնից ազատելու մասին եռօրյա ժամկետում հանձնաժողովի կողմից սահմանված ձեւաթղթով ծանուցում է հանձնաժողովին:»:
Հոդված 4. Օրենքի 33-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 33. Հայտարարագրման ժամկետները եւ հայտարարագրում փոփոխություն կատարելը
1. Հայտարարատու պաշտոնատար անձինք պաշտոնեական պարտականություններն ստանձնելու կամ դադարեցնելու օրվա դրությամբ հայտարարագրերը այդ օրերին հաջորդող 30 օրվա ընթացքում ներկայացնում են Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով: Նշված անձինք պաշտոնավարման ընթացքում հայտարարագրեր են ներկայացնում նաեւ յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` ոչ ուշ, քան տվյալ տարվան հաջորդող տարվա մարտի 30-ը։
2. Եթե հայտարարատու պաշտոնատար անձն իր լիազորությունների դադարումից (դադարեցումից) հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, նշանակվում (ընտրվում) է սույն օրենքին համապատասխան հայտարարագրման պարտականություն նախատեսող պաշտոնում, ապա նա պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու եւ ստանձնելու օրվա դրությամբ հայտարարագիր չի ներկայացնում:
3. Հայտարարատու պաշտոնատար անձը, նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձը կարող են մինչեւ հայտարարագրերի հրապարակման համար օրենքով սահմանված ժամկետը լրանալը դիմել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ հայտարարագրերում իրենց հայտնաբերած վրիպակներն ուղղելու նպատակով: Վրիպակներն ուղղելու նպատակով տրամադրվող ժամկետը չի կարող գերազանցել հինգ աշխատանքային օրը: Հայտարարագրերը նշված ժամկետում չներկայացվելու դեպքում հանձնաժողովը հիմք է ընդունում սկզբնապես ներկայացված հայտարարագրերը:
4. Հայտարարատու պաշտոնատար անձը, նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվության ենթարկվելուց հետո նշված օրենսգրքով սահմանված ժամկետում դիմում են Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ հայտարարագրերում նշված տվյալներն ուղղելու նպատակով:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դիմումն ստանալու եւ վրիպակները սահմանված ժամկետում վերացնելու դեպքում հանձնաժողովը վարույթ չի հարուցում:»:
Հոդված 5. Օրենքի 34-րդ հոդվածում՝
1) «բարձրաստիճան» բառը փոխարինել «հայտարարատու» բառով.
2) 2-րդ մասի «հետ համատեղ ապրող ծնողի, ինչպես նաեւ համատեղ ապրող չափահաս եւ չամուսնացած զավակի» բառերը փոխարինել «ընտանիքի կազմի մեջ մտնող՝ սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված այլ անձանց» բառերով.
3) 3-րդ մասի «հետ համատեղ ապրող ծնողի, ինչպես նաեւ իր հետ համատեղ ապրող չափահաս եւ չամուսնացած զավակի» բառերը փոխարինել «ընտանիքի կազմի մեջ մտնող՝ սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված այլ անձանց» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 35-րդ հոդվածում «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի, նրա ամուսնու, նրա հետ համատեղ ապրող ծնողի, ինչպես նաեւ համատեղ ապրող չափահաս եւ չամուսնացած զավակի» բառերը փոխարինել «Հայտարարատու պաշտոնատար անձի, նրա ամուսնու, նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող՝ սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված այլ անձանց» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 36.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 36.1. Շահերի հայտարարագրի բովանդակությունը
1. Հայտարարագրի՝ «Մասնակցությունը առեւտրային կազմակերպություններում» բաժնում նշվում են կազմակերպության անվանումը, որի հիմնադիր կամ առնվազն 10 տոկոսի մասնակից են հանդիսանում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը եւ (կամ) նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձինք, հասցեն:
2. Հայտարարագրի` «Ներկայացվածությունը առեւտրային կազմակերպությունների կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում» բաժնում նշվում են այն կազմակերպության անվանումը եւ հասցեն, որի կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում ներկայացված է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը, ինչպես նաեւ այդ կազմակերպությունում անձի կարգավիճակը:
3. Հայտարարագրի՝ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի մասնակցությամբ առեւտրային կազմակերպությունում բաժնեմասը հավատարմագրային կառավարման հանձնելը» բաժնում նշվում են այն կազմակերպության անվանումը եւ հասցեն, որում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի ունեցած բաժնեմասը հանձնված է հավատարմագրային կառավարման, կամ հավատարմագրային կառավարչի անունը, ազգանունը, հայրանունը, անձնագրի տվյալները, ինչպես նաեւ հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի կնքման օրը, ամիսը, տարին, պայմանագրի գործողության ժամկետը:
4. Հայտարարագրի՝ «Անդամակցությունը ոչ առեւտրային կազմակերպություններին եւ ներկայացվածությունը դրանց կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում» բաժնում նշվում են ոչ առեւտրային կազմակերպության անվանումը, որին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը անդամակցում է կամ ներկայացված է դրա կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում, հասցեն, կազմակերպությունում անձի կարգավիճակը:
5. Հայտարարագրի՝ «Անդամակցությունը կուսակցություններին եւ ներկայացվածությունը դրանց կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում» բաժնում նշվում են կուսակցության անվանումը, որին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը անդամակցում է կամ ներկայացված է դրա կառավարման, վարչական կամ վերահսկողական մարմիններում, կուսակցությունում անձի կարգավիճակը:
6. Հայտարարագրի՝ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձանց կողմից, ինչպես նաեւ նրանց մասնակցությամբ կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքների հետ կնքված պայմանագրերը» բաժնում նշվում են այն պայմանագրերը, որոնց գինը (արժեքը) գերազանցում է 5.000.000 (հինգ միլիոն) Հայաստանի Հանրապետության դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը, պայմանագրի տեսակը, կողմերը, նրանց հասցեները, տվյալներ պայմանագրի կնքման գործընթացի մասին, պայմանագրի կնքման օրը, ամիսը, տարին, գործողության ժամկետը, ինչպես նաեւ գինը (արժեքը):»:
Հոդված 8. Օրենքի 37-րդ հոդվածում՝
«1.1. Հանձնաժողովը հայտարարագիրը ռեեստրում զետեղելուց հետո՝ յոթ օրվա ընթացքում, ապահովում է դրա հրապարակումն իր պաշտոնական կայքէջում:».
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Անչափահասի հայտարարագիրը հրապարակման ենթակա չէ:».
«4. Հայտարարատու պաշտոնատար անձի լիազորությունների դադարման կամ դադարեցման դեպքերում հայտարարատու պաշտոնատար անձի եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձանց հայտարարագրերը մնում են հրապարակված լիազորությունների դադարման կամ դադարեցման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում: Մեկ տարվա ընթացքում հայտարարագրման պարտականություն նախատեսող պաշտոն կրկին չստանձնելու դեպքում այդ հայտարարագրերն արխիվացվում են: Այդ ժամկետից հետո տվյալ անձի կողմից հայտարարագրման պարտականություն նախատեսող պաշտոն ստանձնելու դեպքում նրա արխիվացված հայտարարագրերը վերականգնվում եւ հրապարակվում են:
5. Հայտարարագրերի արխիվացման կարգն ու պայմանները սահմանում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը:»:
Հոդված 9. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 38.1-ին եւ 38.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 38.1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմը
1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի բնականոն գործունեությունն ապահովում է նրա աշխատակազմը:
2. Աշխատակազմի աշխատողների թիվը եւ հաստիքացուցակը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի առաջարկությամբ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իսկ կառուցվածքն ու կանոնադրությունը՝ հանձնաժողովը:
Հոդված 38.2. Պետական ծառայությունը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմում
1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմում մասնագիտական գործունեությունը, բացառությամբ տեխնիկական սպասարկման գործառույթների հետ կապված աշխատանքային գործունեության, քաղաքացիական ծառայություն է, իսկ աշխատակազմում համապատասխան հաստիքներ զբաղեցնող աշխատողները քաղաքացիական ծառայողներ են։
2. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմում ծառայության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 10. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 41.1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի ֆինանսավորումը
1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը ֆինանսավորվում է պետական բյուջեի, ինչպես նաեւ օրենքով չարգելված այլ միջոցների հաշվին:
2. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ առաջիկա տարվա բյուջետային գործընթացն սկսելու մասին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի որոշմամբ սահմանված ժամկետում յուրաքանչյուր տարի կազմում եւ Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարություն է ներկայացնում առաջիկա տարվա իր բյուջետային ֆինանսավորման հայտը (հանձնաժողովի ծախսերի նախահաշվի նախագիծը):
3. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի բյուջետային ֆինանսավորման հայտի ցուցանիշների համաձայնեցումը եւ պետական բյուջեի նախագծում դրանց ներառումն իրականացվում են «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն ներկայացված՝ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի բյուջետային ֆինանսավորման հայտի օրինակն առաջիկա տարվա պետական բյուջեի նախագծի հետ ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով:
5. Պետական բյուջեի ծախսային մասում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի ծախսերը ներկայացվում են առանձին տողով:»:
Հոդված 11. Օրենքի 42-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 12. Օրենքի 43-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ կետի «վերլուծությունը եւ» բառերը փոխարինել «վերլուծության գործընթացի կանոնակարգումը եւ հայտարարագրերի» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) հայտարարատու պաշտոնատար անձի, ինչպես նաեւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի կողմից սույն օրենքով նախատեսված հայտարարագրերը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով օրենքով սահմանված ժամկետում չներկայացվելու կամ հայտարարագրերի լրացման նկատմամբ ներկայացվող պահանջների կամ ներկայացման կարգի խախտմամբ ներկայացվելու կամ հայտարարագրերում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացվելու դեպքում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելը եւ վարչական տույժեր նշանակելը:»:
Հոդված 13. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 43.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 43.1. Հայտարարագրերի վերլուծությունը
1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն իրականացնում է՝
1) հայտարարագրի լրացման եւ ներկայացման պահանջների պահպանման ստուգում.
2) հայտարարագրված տվյալների արժանահավատության եւ ամբողջականության ստուգում:
2. Հայտարարագրերի վերլուծության մեթոդաբանությունը եւ կարգը սահմանում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը:
3. Հայտարարագրերի վերլուծության գործընթացում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն իրավասու է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, Կենտրոնական դեպոզիտարիայից եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանցից, վարկային բյուրոներից պահանջելու (այդ թվում՝ էլեկտրոնային հարցման եղանակով) հայտարարատու պաշտոնատար անձի եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ գտնվող անձանց առնչվող տեղեկություններ, փաստաթղթեր եւ ստանալու դրանք, բացառությամբ «Բանկային գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Տեղեկությունները եւ փաստաթղթերը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին տրամադրվում են անվճար՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան հարցումն ստանալուց հետո՝ 10 օրվա ընթացքում, եթե հարցման մեջ այլ ժամկետ նշված չէ, կամ հարցման հասցեատերը պահանջը կատարելու համար այլ ողջամիտ ժամկետ չի առաջարկում, որը չի կարող գերազանցել 30 օրը։ Կենտրոնական դեպոզիտարիան եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձինք, ինչպես նաեւ վարկային բյուրոները տեղեկություններն ու փաստաթղթերը տրամադրում են անվճար՝ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից յուրաքանչյուր հայտարարատու պաշտոնատար անձի եւ նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձի ներկայացրած հայտարարագրերի թվին հավասար թվով հարցումներ ներկայացվելու դեպքում:
4. Հայտարարագրերի վերլուծության գործընթացում ապահովվում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի տեղեկատվական բազայի փոխգործարկելիությունը պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված կազմակերպությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով մշակված տեղեկատվական բազաների հետ եւ հայտարարագրման ենթակա տվյալներին հանձնաժողովի առցանց հասանելիությունը:
5. Եթե հայտարարագրերի վերլուծության արդյունքում բավարար հիմքեր կան եզրակացնելու, որ հայտարարագիրն օրենքով սահմանված ժամկետում ներկայացված չէ կամ ներկայացված է համապատասխան պահանջների եւ կարգի խախտմամբ, կամ հայտարարագրված տվյալը սխալ է կամ ոչ ամբողջական, ապա Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն իրականացնում է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ գործի քննության վարույթ:»:
Հոդված 14. Օրենքի 44-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Եթե վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթի ընթացքում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը գալիս է այն հետեւության, որ կատարված արարքում առկա են հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու կամ հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու առերեւույթ հատկանիշներ, ապա վարույթի նյութերը պատճառաբանված որոշմամբ անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում ուղարկում է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազություն՝ ընդունելով վարույթը կասեցնելու մասին որոշում։
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը նյութերի ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ պարտավոր է տեղեկացնել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին՝ կցելով համապատասխան որոշման պատճենը:
Քրեական գործի հարուցումը մերժելու, գործի վարույթը կարճելու, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու կամ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին որոշումն ստանալու պահից Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հնգօրյա ժամկետում վերսկսում է կասեցված վարույթը, իսկ օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռն ստանալու դեպքում նույն ժամկետում կարճում է վարույթը:»:
Հոդված 15. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 52-րդ հոդվածով.
«Հոդված 52.
1. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմի կառուցվածքը եւ կանոնադրությունը, աշխատողների թիվը եւ հաստիքացուցակը հաստատվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:
2. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմում համապատասխան նշանակումները կատարվում են հանձնաժողովի աշխատակազմի կառուցվածքը եւ կանոնադրությունը, աշխատողների թիվը եւ հաստիքացուցակը հաստատվելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մինչեւ 2017 թվականի սեպտեմբերի 15-ը, հայտարարատու պաշտոնատար անձինք (բացառությամբ պաշտոնավարող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց) Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացնում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների եւ փոխկապակցված անձանց հայտարարագիր:
4. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից շահերի հայտարարագիր ներկայացվելու վերաբերյալ դրույթներն ուժի մեջ են մտնում 2019 թվականի հունվարի 1-ից:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք առաջին անգամ շահերի հայտարարագիր են ներկայացնում մինչեւ 2019 թվականի մարտի 30-ը՝ նույն թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ:
5. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամները շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կազմավորումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПУБЛИЧНОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. В наименовании главы  7 Закона Республики Армения “О публичной службе” от 26 мая 2011 года, ЗР – 172 – Н (далее – Закон) слова “, ДЕКЛАРИРОВАНИЕ ИМУЩЕСТВА И ДОХОДОВ” заменить словами “; ДЕКЛАРИРОВАНИЕ ИМУЩЕСТВА, ДОХОДОВ И ИНТЕРЕСОВ”.
Статья 2. Статью 32 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 32. Обязанность по декларированию имущества, доходов, интересов и  аффилированных лиц
1. В контексте настоящего Закона должностными лицами - декларантами являются высокопоставленные должностные лица, а также не являющиеся высокопоставленным должностным лицом лица, занимающие высшие должности гражданской службы, лица, занимающие высшие должности государственной службы в Аппарате Национального Собрания Республики Армения, генеральный секретарь и руководитель выделенного подразделения Аппарата Министерства иностранных дел Республики Армения, лица, занимающие должности высшей группы  государственной службы в Специальной следственной службе Республики Армения, службе Следственного комитета Республики Армения,   в Департаменте Следственного комитета Республики Армения, руководитель Аппарата Специальной следственной службы Республики Армения и его заместитель, руководители государственных органов, действующих в сфере управления министерств Республики Армения и их заместители, лица, занимающие должности высшей группы судебной службы, лица, занимающие высшие и главные должности специальных служб, за исключением лиц, занимающих главные должности в республиканских исполнительных органах по обороне, национальной безопасности и спасательных служб, лица, занимающие главные должности  в уголовно-исполнительной службе и службе, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов, прокуроры, следователи органов национальной безопасности, налоговой, таможенной служб, Следственного комитета и Специальной следственной службы, руководители муниципалитетов с населением 15 000 и более человек, руководители административных районов города Ереван, члены Апелляционного совета по закупкам.
2. Должностное лицо-декларант в установленном настоящим Законом порядке представляет в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию об имуществе, доходах,  а высокопоставленное должностное лицо - также декларацию об интересах.
3. Должностные лица-декларанты в установленных настоящим Законом случаях и порядке представляют в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию об аффилированных лицах.
4. В контексте настоящего Закона лица, входящие в состав семьи должностного лица-декларанта, – его супруг, несовершеннолетний ребенок (в том числе усыновленный), лицо, находящееся под опекой или на попечении должностного лица-декларанта, каждое проживающее совместно с должностным лицом-декларантом лицо в установленных настоящим Законом для высокопоставленных должностных лиц случаях и порядке представляют в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию о своем имуществе и доходах. Декларацию несовершеннолетнего ребенка представляет должностное лицо-декларант.
5. В контексте настоящего Закона совместно проживающим лицом считается лицо, проживающее совместно с декларантом 183 дня и более в течение года, предшествующего дню вступления в должность или прекращения пребывания в должности, или в течение декларируемого года.
6. Непредставление должностным лицом-декларантом, а также входящим в состав его семьи лицом деклараций в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с соблюдением требований, порядка и сроков, установленных настоящим Законом и Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц, влечет ответственность, предусмотренную законом.
7. Должностное лицо-декларант и лицо, входящее в состав его семьи, в силу факта представления декларации дают согласие на ознакомление Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц  со сведениями об их кредитных историях и ценных бумагах, в том числе о сделках, совершенных по ним за отчетный период.”.
Статья 3. З акон дополнить статьей 32.1 следующего содержания:
Статья 32.1. Уведомление о назначении должностного лица-декларанта на должность или освобождении его от должности
1. Руководитель аппарата государственного органа или органа местного самоуправления или лицо, осуществляющее функции руководителя аппарата, в трехдневный срок уведомляет Комиссию о назначении должностного лица-декларанта на должность в данном органе или его освобождении от должности - на установленном Комиссией бланке.”.
Статья 4. Статью 33 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 33. Сроки декларирования и внесение изменений в декларацию
1.  Должностные лица-декларанты представляют декларации по состоянию на день вступления в должность или прекращения  должностных полномочий в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц в течение 30 дней, следующих за этими днями. В ходе пребывания в должности указанные лица представляют декларации также по состоянию на 31 декабря каждого года – не позднее 30 марта года, следующего за данным годом.
2. Если должностное лицо-декларант в течение 15 дней после прекращения (прерывания) его полномочий назначается  (избирается) на должность, предусматривающую в соответствии с настоящим Законом обязанность декларирования, то декларация по состоянию на день прекращения  должностных полномочий или вступления в должность им не представляется.
3. Должностное лицо-декларант, лицо, входящее в состав его семьи,  в целях исправления  выявленных ими в декларации ошибок могут обратиться в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц до истечения срока, установленного законом для опубликования декларации. Срок, предоставляемый для исправления ошибок, не может превышать пять рабочих дней. В случае непредставления деклараций в указанный срок Комиссия принимает за основу первоначально представленные декларации.
4. В целях исправления  указанных в декларации данных должностное лицо-декларант, лицо, входящее в состав его семьи,  после несения ответственности, предусмотренной Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях, обращается в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц в срок, установленный указанным Кодексом.
5. В случае получения заявления, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, и исправления ошибок в установленный срок производство Комиссией не возбуждается.”.
Статья 5. В статье 34 Закона:
1) все формы слов “высокопоставленное должностное лицо” заменить словами “должностное лицо-декларант” в соответствующих грамматических формах;
2) в части 2 слова “проживающего совместно с ним родителя, а также проживающего совместно с ним совершеннолетнего и неженатого ребенка” заменить словами “других входящих в состав семьи лиц, указанных в части 4 статьи 32 настоящего Закона”;
3) в части 32 слова “проживающего совместно с высокопоставленным должностным лицом родителя, а также проживающего совместно с ним совершеннолетнего и неженатого ребенка” заменить словами “ других указанных в части 4 статьи 32 настоящего Закона лиц, входящих в состав семьи должностного лица-декларанта,”.
Статья 6. В статье 35 Закона слова “высокопоставленного должностного лица, его супруга, проживающего совместно с ним родителя, а также проживающего совместно с ним совершеннолетнего и неженатого ребенка” заменить словами “должностного лица-декларанта, его супруга, других входящих в состав его семьи лиц, указанных в части 4 статьи 32 настоящего Закона,”.
Статья 7. Закон дополнить статьей 36.1 следующего содержания:
Статья 36.1. Содержание декларации об интересах
1. В разделе “Участие в коммерческих организациях”  декларации указываются наименование, адрес организации, учредителем или участником которой в размере 10 процентов являются высокопоставленное должностное лицо и (или) лица, входящие в состав его семьи.
2.  В разделе “Представительство в органах управления, административных или контрольных органах коммерческих организаций” декларации указываются наименование, адрес организации,  в органах управления, административных или контрольных органах которой представлено высокопоставленное должностное лицо, статус лица в организации.
3.  В разделе “Передача в доверительное управление доли в коммерческой организации с участием высокопоставленного должностного лица” декларации указываются наименование, адрес организации, в доверительное управление которой передана имеющаяся доля высокопоставленного должностного лица, или  фамилия, имя, отчество доверительного управляющего, его паспортные данные, а также день, месяц, год заключения договора доверительного управления, срок действия договора.
4. В разделе “Членство в некоммерческих организациях и представительство в органах их управления, административных или контрольных органах” декларации указываются наименование, адрес некоммерческой организации, членом которой высокопоставленное должностное лицо является   либо в органах управления, административных или контрольных органах которой  оно представлено, статус лица в организации.
5. В разделе “Членство в партиях и представительство в органах их управления, административных или контрольных органах” декларации указываются наименование партии, членом которой высокопоставленное должностное лицо является   либо в органах управления, административных или контрольных органох которой  оно представлено, статус лица в партии.
6. В разделе “Договоры, заключенные высокопоставленным должностным лицом и лицами, входящими в состав его семьи, а также организациями с их участием, с Республикой Армения  или муниципалитетом” декларации указываются договоры, цена (стоимость) которых превышает 5 000 000 (пять миллионов) драмов Республики Армения или равноценную этому сумму в иностранной валюте, вид, стороны договора, их адреса, данные о процессе заключения договора, день, месяц, год заключения, срок действия, а также цена (стоимость) договора.”.
Статья 8. В статье 37 Закона:
“1.1. Комиссия обеспечивает опубликование декларации на своем официальном сайте в течение семи дней после ее внесения в реестр.”;
2) часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Декларация несовершеннолетнего лица опубликованию не подлежит.”;
“4. В случае отставки должностного лица-декларанта декларации должностного лица-декларанта и лиц, входящих в состав его семьи,  остаются опубликованными в течение года со дня отставки. В случае невступления в должность, предусматривающую обязанности по декларированию, повторно эти декларации архивируются. В случае вступления  данного лица в должность, предусматривающую обязанность по декларированию, после этого срока, его архивированные декларации восстанавливаются и опубликовываются.
5. Порядок и условия архивации деклараций устанавливаются Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц.”.
Статья 9. Закон дополнить статьями 38.1 и 38.2 следующего содержания:
Статья 38.1. Аппарат Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц
1. Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц осуществляет свою деятельность через посредство аппарата.
2. Число работников и штатное расписание аппарата утверждаются Правительством Республики Армения по предложению Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, а структура и устав - Комиссией.
Статья 38.2. Государственная служба в аппарате Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц
1. Специализированная деятельность в аппарате Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, за исключением трудовой деятельности, связанной с функциями технического обеспечения, является гражданской службой, а работники, занимающие соответствующие ставки в аппарате, - гражданскими служащими.
2. Отношения, связанные со службой в аппарате Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, регулируются Законом Республики Армения “О гражданской службе.”.
Статья 10. Закон дополнить статьей 41.1 следующего содержания:
Статья 41.1. Финансирование Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц
1. Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц  финансируется за счет средств государственного бюджета, а также других не запрещенных законом средств.
2. Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц в порядке, установленном Законом Республики Армения “О бюджетной системе Республики Армения”, и в сроки, установленные решением Премьер-министра Республики Армения  о начале бюджетного процесса на предстоящий год, ежегодно составляет  и представляет в Министерство финансов Республики Армения  заявку на свое бюджетное финансирование в предстоящем году (проект сметы расходов Комиссии).
3. Согласование показателей заявки Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц на бюджетное финансирование  и включение их в проект государственного бюджета  осуществляются в порядке, установленном Законом Республики Армения “О бюджетной системе Республики Армения”.
4. Экземпляр заявки Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц на бюджетное финансирование, представленной Правительству Республики Армения,  представляется в Национальное Собрание Республики Армения вместе с проектом государственного бюджета  на предстоящий год.
5. Расходы Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц представляются в расходной части государственного бюджета отдельной строкой.”.
Статья 11. Часть 3 статьи 42 Закона признать утратившей силу.
Статья 12. В статье 43 Закона:
1) в пункте 2 части 1 слова “анализ и” заменить словами “регламентирование процесса анализа деклараций и”;
2) часть 1 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) рассмотрение в установленном законодательством порядке дел об административных правонарушениях и назначение административных взысканий в случае  непредставления должностным лицом-декларантом, а также лицом, входящим в состав его семьи, в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц предусмотренных настоящим Законом деклараций в установленный законом срок  или представление с нарушением требований, предъявляемых к заполнению деклараций, либо порядка их представления, либо представления ошибочных или неполных данных по неосторожности.”.
Статья 13. Статью дополнить статьей 43.1 следующего содержания:
Статья 43.1. Анализ деклараций
1. Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц осуществляет:
1) проверку соблюдения требований к заполнению и представлению декларации;
2)  проверку достоверности и полноты заявленных данных .
2. Методика и порядок анализа деклараций устанавливаются Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц.
3. В процессе анализа деклараций Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц вправе запрашивать  (в том числе методом электронного запроса) от государственных органов и органов местного самоуправления, Центрального депозитария и других лиц, обладающих правом ведения реестра собственников (номинантов) ценных бумаг, кредитных бюро сведения, документы, касающиеся должностного лица-декларанта и лиц, находящихся в составе его семьи,  и получать их, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Армения “О банковской тайне”.
Сведения и документы предоставляются Комиссии по этике  высокопоставленных должностных лиц на бесплатной основе, в возможно сжатые сроки, но не позднее чем в течение 10 дней после получения запроса, если в запросе не указан иной срок либо для выполнения требования адресат запроса не предлагает другой разумный срок, который не может превышать 30 дней. Центральный депозитарий и другие лица, обладающие правом ведения реестра собственников (номинантов) ценных бумаг, а также кредитные бюро предоставляют сведения и документы  на бесплатной основе - в случае представления Комиссией по этике  высокопоставленных должностных лиц запросов в количестве, равном числу деклараций, представленных каждым должностным лицом-декларантом и лицом, входящим в состав его семьи.
4. В процессе анализа деклараций обеспечивается взаимодействие информационной базы Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц с разработанными в установленном законодательством Республики Армения порядке базами  государственных органов и органов местного самоуправления, органов, указанных  в части 3 настоящей статьи, и внутрисетевая доступность для комиссии  данных, подлежащих декларированию.
5. Если в результате анализа деклараций возникают достаточные основания для заключения о том, что в установленные законом сроки декларация не представлена либо представлена с нарушением соответствующих требований и порядка или декларированные данные являются ошибочными либо неполными, то Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц осуществляет производство по рассмотрению дела об административном правонарушении.”.
Статья 14. Статью 44 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Если в ходе производства по административному правонарушению Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц приходит к заключению, что совершенное деяние содержит явные признаки  преднамеренного непредставления декларации или представления в декларации  ложных данных, или сокрытия данных, подлежащих декларированию, то материалы производства по мотивированному решению незамедлительно, но не позднее чем в трехдневный срок направляются в Генеральную прокуратуру Республики Армения – с принятием решения о приостановлении производства.
Генеральная прокуратура Республики Армения обязана уведомить Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц о результатах изучения материалов с приложением копии соответствующего постановления.
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц в пятидневный срок с момента получения постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, прекращении производства по делу, прекращении уголовного преследования или о неосуществлении уголовного преследования возобновляет приостановленное производство, а в случае получения вступившего в законную силу обвинительного судебного решения – прекращает производство в тот же срок.”.
Статья 15. Статью дополнить статьей 52 следующего содержания:
Статья 52.
1. Структура и устав, число работников и штатное расписание аппарата Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц утверждаются в месячный срок после вступления настоящего Закона в силу.
2. Соответствующие назначения в аппарате Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц производятся в месячный срок после формирования аппарата Комиссии.
3. После вступления настоящего Закона в силу должностные лица – декларанты (за исключением пребывающих в должности высокопоставленных должностных лиц)  до 15 сентября 2017 года представляют в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию о наличии имущества, доходов и аффилированных лиц по состоянию на день вступления настоящего Закона в силу.
4. Положения о представлении высокопоставленными должностными лицами декларации об интересах вступают в силу с 1-го января 2019 года.
В первый раз декларация об интересах представляется высокопоставленными должностными лицами до 30 марта 2019 года – по состоянию на 1 января того же года.
5. После вступления настоящего Закона в силу  члены Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц  продолжают пребывание в должности до формирования Комиссии по предупреждению коррупции.”.