Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում  փոստային կապի  բնագավառում գործունեության իրականացման իրավական հիմքերը, փոստային կապի գործունեության կարգավորմանն ուղղված պետական կառավարման մարմինների լիազորությունները, ինչպես նաեւ փոստային կապի  գործունեությանը մասնակցող կամ փոստային կապի ծառայություններից օգտվող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց իրավունքներն ու պարտականությունները:
Պետական սուրհանդակային կապի բնագավառի հարաբերությունները սույն օրենքով չեն կարգավորվում:
Հոդված 2. Փոստային կապի բնագավառում հարաբերությունների իրավական կարգավորումը
Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի բնագավառում հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով, սույն օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական այլ ակտերով:
Եթե միջազգային պայմանագրերով սահմանվում են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
փոստային կապ` փոստային առաքանու, ինչպես նաեւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների ընդունումը, մշակումը, փոխադրումը եւ հանձնումը ապահովող կապի տեսակ, որն իրենից ներկայացնում է տեխնիկական եւ տրանսպորտային միջոցների միասնական արտադրատեխնոլոգիական համալիր.
փոստային առաքանի ` հասցեագրված նամակագրական թղթակցություն, փոստային ծանրոցներ ու բեռնարկղեր, համապատասխան փաթեթավորումով տպագիր հրատարակություններ.
փոստային առաքում` փոստային առաքանու ընդունում, մշակում, փոխադրում եւ հանձնում հասցեատիրոջը.
միջազգային փոստային կապ` տարբեր պետությունների իրավասության ներքո գտնվող փոստային կապի օպերատորների միջեւ փոստային առաքանու փոխանակում.
նամակագրական թղթակցություն` հասարակ եւ գրանցվող նամակներ, փոստային բացիկներ, սեկոգրամներ, փաթեթներ եւ փոքր փաթեթներ.
գնահատված փոստային առաքանի` փոստային առաքանի, որն ընդունվում է ուղարկողի կողմից ներդրվածքի արժեքի գնահատմամբ, ուղարկողին անդորրագրի հանձնումով, եւ հասցեատիրոջը հանձնվում է ստորագրությամբ.
սեկոգրամ` բացառապես կույրերի համար նախատեսված փոստային առաքանի, որը հանձնվում է բաց տեսքով, սեկոգրաֆիայի եղանակով գրված նամակագրական հաղորդակցություններով եւ հրատարակություններով, սեկոգրաֆիայի նշաններով կլիշեներով, ձայնագրություններով, տիֆլոտեխնիկական միջոցներով.
փոքր փաթեթ` ապրանքների նմուշներով եւ ոչ ծավալուն առարկաներով միջազգային պատվիրված փոստային առաքանի.
դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններ` փոստային կապի օպերատորի կողմից մատուցվող ծառայություն դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ գանձված կոմունալ վարձերի եւ այլ տեսակի գումարների ընդունման, մշակման, փոխադրության եւ քարտերի հանձնման գծով, որոնք ոչ բանկային գործարքներ են, սակայն հավասարեցվում են դրամական (փողային) փոխանցումներին` փոստային կապի եւ հեռահաղորդակցության ցանցերի օգտագործմամբ:
Դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններն իրականացվում են սույն օրենքով փոստային կապի ծառայությունների համար սահմանված կանոններով, եթե դրամական (փողային) փոխանցումները կարգավորող օրենքներով եւ իրավական այլ ակտերով այլ կանոններ սահմանված չեն.
տպագիր հրատարակությունների տարածում ` տպագիր հրատարակությունների բաժանորդագրություն եւ առաքում բաժանորդներին.
փոստային կապի ծառայություններ` գործողություն կամ գործունեություն փոստային առաքանու ընդունման, մշակման, փոխադրման եւ հանձնման, ինչպես նաեւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների իրականացման եւ պարբերականների բաժանորդագրության գծով.
փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններ` Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում զեղչ գներով փոստային կապի ծառայություններ` նամակագրական թղթակցության, մինչեւ 20 կիլոգրամ քաշով ծանրոցների եւ գյուղական բնակավայրերում պարբերականների առաքման գծով.
փոստային կապի ծառայություններից օգտվող` ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձինք, տեղական ինքնակառավարման կամ պետական կառավարման մարմիններ, որոնք օգտվում են փոստային կապի ծառայություններից.
փոստային կապի ծառայությունների մատուցման ժամկետ` փոստային  կապի  որոշակի ծառայությունների ժամկետներից եւ նորմատիվներից  բաղկացած ամբողջություն՝ սահմանված առանձին տեխնոլոգիական գործողությունների  կատարման համար.
հսկիչ ժամկետներ` փոստային առաքանու եւ  դրամական միջոցների  փոստային  փոխադրությունների` փոստային կապի ընդունման վայրից մինչեւ փոստային կապի օբյեկտի հանձնման վայրը առաքման, ինչպես  նաեւ  փոստային  կապի  օբյեկտներում  դրանց վերամշակման առանձին  գործառնությունների համար սահմանված ժամանակ.
փոստային կապի ծառայությունների սակագին` փոստային կապի ծառայությունների վճարման սահմանված չափ.
փոստային կապի օպերատոր` փոստային կապի ծառայություններ մատուցելու իրավունք ունեցող իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, որն իր գործունեությունն իրականացնում է տրված լիցենզիայի համաձայն.
փոստային կապի ազգային օպերատոր` փոստային կապի օպերատոր, որը մատուցում է փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններ եւ կրում է Հայաստանի Հանրապետության փոստի խորհրդանիշը.
փոստային կապի օբյեկտներ` փոստային կապի օպերատորի առանձնացված ստորաբաժանումներ` փոստի տեսակավորման եւ փոխադրման կենտրոն, օդակայաններին կամ երկաթուղային կայարաններին կից փոստի փոխադրման բաժանմունքներ, փոստափոխանակման կետեր, փոստային բաժանմունքներ, փոստային շարժական  կետեր եւ այլն.
փոստային կապի երթուղի` փոստային կապի օբյեկտների միջեւ փոստային տրանսպորտի երթուղի.
փոստային կապի ցանց` փոստային կապի օբյեկտների եւ փոստային երթուղիների ամբողջություն.
փոստային կապի միջոցներ` փոստային կապի ծառայություններ մատուցելու համար օգտագործվող շենքեր, շինություններ, ոչ բնակելի տարածքներ, սարքավորումներ եւ փոստային տրանսպորտ, փոստային ծրարներ, բացիկներ եւ փոստային տարա.
փոստային վճարման պետական նշաններ (նիշեր)` փոստային նամականիշեր կամ այլ նիշեր, որոնք դրվում են փոստային  առաքանիների վրա եւ  հաստատում են փոստային կապի ծառայությունների վճարումը.
ֆրանկոմեքենա եւ նիշավորող մեքենա` նամակագրական թղթակցության վրա փոստային կապի ծառայությունների վճարումը, տվյալ թղթակցության ընդունման ամսաթվերը եւ այլ տեղեկատվություն հաստատող փոստային վճարման պետական նշաններ դրոշմելու համար նախատեսված մեքենաներ.
փոստային դասիչ` փոստային կապի օբյեկտին տրվող փոստային հասցեի պայմանական թվային նիշավորում, որը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում եւ պարտադիր է փոստային կապի օպերատորների համար.
անվանական իր` սարք (դրոշմ), որը նախատեսված է փաստաթղթերի եւ  փոստային առաքանիների դրոշմվածքների համար` նշելով փոստային կապի օբյեկտի անվանումը, փոստային առաքանու ընդունման եւ հանձնման ամսաթիվը եւ այլ տեղեկատվություն.
փոստարկղ` հասարակ նամակների եւ փոստային բացիկների հավաքման համար նախատեսված հատուկ փակվող արկղ.
հասցեատեր` ֆիզիկական անձ կամ կազմակերպություն, որին հասցեագրված են փոստային առաքանի, դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններ, հեռագրային կամ այլ հաղորդագրություններ.
փոստային  բաժանորդային  արկղ` հասցեատերերի  կողմից  փոստային  առաքանի  ստանալու  համար նախատեսված  հատուկ  փակվող  արկղ.
փոստային բաժանորդային պահարան` հասցեատերերի կողմից փոստային առաքանի ստանալու համար բնակելի շենքերում, ինչպես նաեւ հանձնման տեղամասերում տեղադրվող փակվող խցիկներով հատուկ պահարան.
փոստային անվանական պահարան` հասցեատերերի կողմից փոստային առաքանի ստանալու համար որոշակի ժամկետով տրամադրվող` փոստային կապի օբյեկտներում տեղադրվող փակվող խցիկներով  հատուկ պահարան.
հենակետային փոստարկղ` փոստային առաքանին ժամանակավորապես պահելու կամ հասցեատերերի կողմից փոստային առաքանի ստանալու համար հանձնման  կետերում նախատեսվող հատուկ փակվող պահարան:
Հոդված  4. Փոստային կապի բնագավառում գործունեության սկզբունքները
Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի բնագավառում  գործունեության սկզբունքներն են՝
ա) փոստային կապի հաղորդակցության ազատության եւ գաղտնիության ապահովումը.
բ) ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններից օգտվելու մատչելիությունը.
գ) փոստային առաքանիների տարանցման ազատությունը.
դ) փոստային կապի ծառայություններից օգտվողների իրավունքների հավասարությունը.
ե) փոստային կապի կառավարելիության եւ հուսալիության ապահովումը:
Հոդված 5. Փոստային կապի ծառայություններից օգտվողի իրավունքները
Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի ծառայություններից օգտվողներն ունեն փոստային կապի ծառայություններից օգտվելու հավասար իրավունքներ:
Փոստային կապի ծառայություններից օգտվողն իրավունք ունի ստանալու մատչելի տեղեկատվություն մատուցվող փոստային կապի ծառայությունների, փոստային կապի ծառայությունների սակագների, փոստային առաքանիների առաքման հսկիչ ժամկետների, առաքման համար արգելված առարկաների եւ նյութերի, փոստային կապի ծառայությունների մատուցման լիցենզիայի գործողության ժամկետի վերաբերյալ:
Փոստային կապի ծառայություններից օգտվողն իրավունք ունի ցպահանջ կամ փոստային բաժանորդային պահարանի օգտագործմամբ իր հասցեով ստանալու փոստային առաքանիները եւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների ծանուցումները: Հասցեատերն իրավունք ունի հրաժարվելու իր հասցեով ստացված փոստային առաքանիներից կամ փոստային դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններից:
Փոստային կապի ծառայություններից օգտվողներն ինքնուրույն են որոշում  գնահատված փոստային առաքանու ներդրվածքի արժեքը, որը պետք է  համապատասխանի ներդրվածքի իրական արժեքին, իրենց հայտարարագրով ընտրում են փաթեթավորման տեսակը՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված  6. Փոստային կապի օպերատորի եւ ազգային օպերատորի  պարտականությունները
Փոստային կապի օպերատորը եւ ազգային օպերատորը պարտավոր են`
ա) ունենալ անհրաժեշտ տեխնոլոգիական սարքավորումներ եւ մեքենայացման, ավտոմատացման եւ տեղեկատվայնացման միջոցներ` փոստային կապի ծառայություններից օգտվողի  համար.
բ) ապահովել  հսկիչ ժամկետներում նամակագրական  թղթակցության  առաքումը  փոստային կապի ծառայություններից օգտվողներին.
գ) ապահովել  փոստային կապի ծառայություններից օգտվողներից ընդունված փոստային առաքանու եւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների պահպանությունը.
դ)  ապահովել  փոստային  կապի  գործունեությունը  կանոնակարգող  նորմատիվ  փաստաթղթերով սահմանված ստանդարտներին համապատասխան` փոստային  կապի ծառայությունների որակը, ինչպես նաեւ դրա համապատասխանությունը  պայմանագրի  պայմաններին  եւ  տվյալ  ծառայությունների  մատուցման  պայմանների  վերաբերյալ  տեղեկատվությանը.
ե) ապահովել  փոստային կապի  գաղտնիության  պահպանումը.
զ) օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով աջակցել իրավապահ  մարմիններին օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների անցկացման եւ դատավարական  գործողությունների  կատարման  ժամանակ.
է) ապահովել մատչելի տեղեկատվություն փոստային կապի ծառայությունների սակագների,  փոստային    առաքանու  առաքման  ժամկետների, աշխատանքի ռեժիմի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ այլ  տեղեկություններ, որ մատչելի  է դարձնում փոստային կապի ծառայությունների  մատուցումը:
Փոստային կապի ազգային օպերատորը պարտավոր է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում ապահովել փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցումը:
Հոդված 7.  Փոստային առաքանու եւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների պահպանությունը
Փոստային կապի օպերատորների միջեւ փոստային առաքանիների եւ դրամական միջոցների ընդունումը եւ հանձնումն իրականացվում են՝ ապահովելով հանձնվող եւ ընդունվող փոստային առաքանիների եւ դրամական միջոցների ճշգրիտ հաշիվը՝  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Թերություններով (ուղեկից փաստաթղթերում նշված քաշից տարբերություն,  փաթեթավորման, կնիքների, կապերի եւ այլ թերություններ) փոստային առաքանու  հայտնաբերման դեպքում փոստային կապի օպերատորը  պարտավոր է ձեւակերպել եւ  այդպիսի փոստային առաքանին հանձնել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Փոստային կապի ազգային օպերատորն օրենքով սահմանված կարգով իրավասու է ունենալու քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք, որն անհրաժեշտ է պահպանելու համար փոստային առաքանին եւ դրամական միջոցները, ինչպես նաեւ փոստային կապի օբյեկտները:
Շինությունները, որտեղ իրականացվում են փոստային առաքանու մշակումը եւ դրամական միջոցների պահպանումը, պետք է կահավորված լինեն պաշտպանական եւ հակահրդեհային միջոցներով:
Ինքնաթիռները, փոստային վագոնները, ավտոմեքենաները եւ տրանսպորտային այլ միջոցներ, որոնք փոխադրում են փոստային առաքանի ու դրամական միջոցներ, պետք է սարքավորված լինեն այնպես, որ բացառվի համապատասխան տարածքներ կողմնակի անձանց մուտքի հնարավորությունը:
Փոստային կապի օպերատորն իրավասու է ունենալու փոստային անվտանգության ստորաբաժանումներ եւ պաշտպանության միջոցներ` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 8. Փոստային կապի ծառայությունների հատուկ պայմանները
Փոստային առաքանին կամ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունները, որոնք հնարավոր չէ տեղ հասցնել (հանձնել) փոստային ծառայություններից օգտվողների հասցեի անճշտության կամ դրա անհրաժեշտ տվյալների բացակայության, հասցեատիրոջ` այլ բնակավայր մեկնելու կամ ուրիշ հանգամանքների պատճառով, որոնք բացառում են փոստային կապի ծառայությունների մատուցման պայմանագրով սահմանված` փոստային կապի օպերատորի կողմից իր պարտականությունների կատարումը, ողջամիտ ժամկետներում վերադարձվում են ուղարկողին: Վերադարձվող փոստային առաքանին կամ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունները ուղարկողի կողմից ստանալու մերժման դեպքում դրանք հանձնվում են փոստային կապի օպերատորին ժամանակավոր պահպանման` որպես չպահանջված փոստային առաքանի եւ դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններ:
Չպահանջված փոստային առաքանիների եւ չպահանջված դրամական միջոցների ժամանակավոր պահումը վեց ամսվա ընթացքում իրականացնում է փոստային կապի օպերատորը:
Պահման սահմանված ժամկետի ընթացքում դրամական միջոցները կարող են հանձնվել հասցեատիրոջը կամ ուղարկողին նրանց դիմումի հիման վրա` փոստային կապի օպերատորի թույլտվությամբ:
Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված ժամկետի ավարտից հետո չպահանջված նամակագրական հաղորդակցությունը ենթակա է առգրավման եւ ոչնչացման: Չպահանջված փոստային առաքանիների մյուս ներդրվածքները` որպես տիրազուրկ գույք, դառնում են փոստային կապի օպերատորի սեփականությունը` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխան:
Եթե չպահանջված փոստային առաքանու ներդրվածքի արժեքը կամ չպահանջված դրամական միջոցների գումարը պակաս է նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկից, ապա փոստային առաքանու ներդրվածքը եւ դրամական միջոցները ակտով հանձնվում են փոստային կապի օպերատորի հաշվեկշռին: Եթե չպահանջված փոստային առաքանու ներդրվածքի արժեքը կամ չպահանջված դրամական միջոցների գումարը գերազանցում է նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկը, ապա  փոստային առաքանու ներդրվածքը եւ դրամական միջոցները դատարանի որոշման հիման վրա հանձնվում են փոստային կապի օպերատորի հաշվեկշռին` ըստ փոստային կապի օպերատորի հայցի:
Եթե փոստային կապի ծառայություններից օգտվողի հասցեի անհրաժեշտ տվյալների բացակայության պատճառով տեղ չհասցված (չհանձնված) փոստային  առաքանին կամ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունները հնարավոր չէ վերադարձնել ուղարկողին, ապա դրանք հանձնվում են ժամանակավոր պահպանման. փոստային առաքանին` որպես չհանձնված փոստային առաքանի, իսկ դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունները` որպես չպահանջված դրամական միջոցների փոստային փոխադրություններ:
Փոստային կապի ծառայություններից օգտվողի հասցեի տվյալները ճշտելու կամ հասցեատիրոջը հանձնելու կամ ուղարկողին վերադարձնելու համար այլ տվյալներ ստանալու նպատակով չհանձնված փոստային առաքանիները ենթակա են բացման: Չհանձնված փոստային առաքանիների բացումը կատարվում է դատարանի որոշման հիման վրա:
Չհանձնված փոստային առաքանին բացելիս պետք է պահպանել անվտանգության անհրաժեշտ միջոցները: Եթե փոստային կապի օպերատորը նախնական հետազոտմամբ պարզել է, որ չհանձնված փոստային առաքանու ներդրվածքը պարունակում է առարկաներ կամ նյութեր, որոնք չհանձնված փոստային առաքանին բացելիս կարող են վնաս հասցնել մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը, ապա փոստային տվյալ առաքանին կարող է սույն օրենքով սահմանված կարգով առգրավվել եւ ոչնչացվել առանց բացելու:
Չհանձնված փոստային առաքանիները  բացվում  են  դատարանի վճռի  հիման  վրա`  հասցեատիրոջը հանձնելու կամ ուղարկողին վերադարձնելու համար  անհրաժեշտ  այլ  տվյալներ  պարզելու  նպատակով:
Փոստային կապի օպերատորը պարտավոր է չհանձնված փոստային  առաքանիների ժամանակավոր պահման  համար, բայց եռամսյակը մեկ անգամից ոչ  պակաս, դիմել դատարան` փոստային առաքանիները բացելու թույլտվություն  ստանալու  նպատակով:
Չհանձնված փոստային առաքանիները բացելու վերաբերյալ նյութերի  քննարկումը հնգօրյա ժամկետում իրականացնում է փոստային առաքանիների  ժամանակավոր  պահումն իրականացնող փոստային կապի օբյեկտի գտնվելու վայրի դատարանը:
Չհանձնված  փոստային  առաքանիների  բացումը, նախնական հետազոտումը եւ ոչնչացումը կատարում է փոստային կապի օպերատորի ղեկավարի կամ տեղակալի կազմած հանձնաժողովը, որի ձեւավորման կարգը, ինչպես նաեւ աշխատակարգը սահմանում է փոստային կապի օպերատորի ղեկավարը: Չհանձնված փոստային ծանրոցների, գնահատված նամակների եւ գնահատված փաթեթների բացման դեպքում փոստային կապի օպերատորի կազմած հանձնաժողովների կազմում ընդգրկվում են նաեւ ոստիկանության կամ ազգային անվտանգության  ծառայության  մարմինների  ներկայացուցիչներ:
Չհանձնված փոստային առաքանին բացելու, առգրավելու կամ ոչնչացնելու  վերաբերյալ նշված հանձնաժողովը կազմում  է  ակտ:
Եթե չհանձնված փոստային առաքանին բացելիս հաջողվել է պարզել փոստային կապի ծառայությունից օգտվողի հասցեի տվյալները, ապա փոստային կապի օպերատորը փոստային առաքանին առաքում է հասցեատիրոջը կամ վերադարձնում  ուղարկողին: Եթե չհանձնված փոստային առաքանին բացելիս չի հաջողվել պարզել փոստային կապի ծառայությունից օգտվողի հասցեի տվյալները, ապա այդպիսի փոստային առաքանին դասվում է չպահանջվածների թվին:
Չհանձնված  փոստային  առաքանին  սահմանված  հասցեով  առաքելու  կամ  վերադարձնելու  համար  փոստային կապի ծառայությունից օգտվողից գանձվում  է  գումար,  որի  չափը  որոշվում  է  վերադարձի  օրը  գործող  սակագներով:
Չհանձնված միջազգային  փոստային  առաքանին պահման  ժամկետի  լրանալու դեպքում ուղարկվում է միջազգային փոստափոխանակման վայր, որտեղից այն  ստացվել  է:
Հասցեատիրոջը չգտնելու կամ նրա մահվան, ստանալուց հրաժարվելու եւ այլ պատճառներով վերադարձված փոստային առաքանին ուղարկվում է օրենքով սահմանված կարգով:
ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ ԵՎ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները փոստային կապի բնագավառում
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը փոստային կապի բնագավառում`
ա) սահմանում է փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների սակագները, ինչպես նաեւ սակագների ձեւավորման սկզբունքները եւ հաստատման կարգը.
բ) սահմանում է փոստային կապի ազգային օպերատոր.
գ) լիազորում է փոստային կապի ազգային օպերատորին մատուցելու փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններ եւ կրելու Հայաստանի Հանրապետության փոստի խորհրդանիշը.
դ) սահմանում է փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների սակագների կարգավորման հետեւանքով փոստային կապի ազգային օպերատորի չստացած եկամուտների փոխհատուցման կարգը.
ե) սահմանում է փոստային կապի բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմին.
զ) իրականացնում է սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով իրեն վերապահված այլ լիազորություններ:
Հոդված 10. Փոստային կապի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի իրավասությունները
Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի բնագավառում պետական կառավարումը եւ կարգավորումն իրականացնում է փոստային կապի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ` լիազորված մարմին):
Լիազորված մարմինը՝
ա) իրականացնում է փոստային կապի բնագավառում պետական քաղաքականություն.
բ) օրենքով սահմանված կարգով իրականացնում է փոստային կապի ծառայությունների լիցենզավորում.
գ) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության փոստային նամականիշերի պատկերը, թեման.
դ) սահմանում է փոստային վճարման պետական նշանների նմուշները, անվանագները, տպաքանակը, գործողության ժամկետները եւ կազմակերպում է դրանց հրատարակումն ու տարածումը.
ե) սահմանում է փոստային օբյեկտների դասիչները.
զ) սահմանում է նամակագրական թղթակցության` փոստարկղերից հավաքման հաճախականությունը եւ փոստային առաքանիների անցման, դրամական միջոցների փոստային փոխադրությունների իրականացման հսկիչ ժամկետները.
է) ապահովում է գործող փոստային կապի ցանցերի գործունեությունն արտակարգ իրավիճակներում.
ը) իրականացնում է գործող լիցենզիաների պահանջների նկատմամբ հսկողություն.
թ) իր իրավասության սահմաններում իրականացնում է փոստային կապի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համագործակցությունը եւ ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության շահերը փոստային կապի միջազգային կազմակերպություններում.

ГЛАВА 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ И РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ
Настоящий Закон устанавливает правовые основы осуществления деятельности в области почтовой связи на территории Республики Армения, полномочия государственных органов управления по регулированию деятельности почтовой связи, а также права и обязанности физических и юридических лиц, участвующих в деятельности почтовой связи либо пользующихся услугами почтовой связи.
Настоящим Законом не регулируются отношения в области государственной фельдъегерской связи.
Статья 2. Правовое регулирование отношений в области почтовой связи
В Республике Армения отношения в области почтовой связи регулируются Гражданским кодексом Республики Армения, настоящим Законом, другими законами и иными правовыми актами.
Если международными договорами устанавливаются другие нормы, чем предусмотренные настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
почтовая связь – вид связи, представляющий собой единый производственно-технологический комплекс технических и транспортных средств, обеспечивающий прием, обработку, перевозку, доставку почтовых отправлений, а также почтовых переводов денежных средств;
почтовые отправления – адресованные письменная корреспонденция, почтовые посылки, контейнеры, печатные издания в соответствующей упаковке;
почтовая пересылка – прием, обработка, перевозка и доставка адресату почтовых отправлений;
международная почтовая связь - обмен почтовыми отправлениями между операторами почтовой связи, находящимися под юрисдикцией разных государств;
письменная корреспонденция – простые и регистрируемые письма, почтовые карточки, секограммы, бандероли и мелкие пакеты;
почтовое отправление с объявленной ценностью– почтовое отправление, которое принимается с оценкой стоимости вложения отправителем, с выдачей отправителю квитанции и доставляется адресату под расписку;
секограмма – предусмотренное исключительно для слепых почтовое отправление, которое передается в открытом виде с письменными сообщениями и изданиями, написанными секографическим способом, клише со знаками секографии, звукозаписями посредством тифлотехнических средств;
мелкий пакет – международное заказное почтовое отправление с образцами товаров и небольшими предметами;
почтовые переводы денежных средств – услуга, предоставляемая оператором почтовой связи по приему, обработке, передаче и вручению посредством карточек денежных средств, а также взысканных комунальных платежей и сумм иных видов, не являющихся банковскими сделками, но приравниваемых к денежным переводам, с использованием сетей почтовой и телекоммуникационной связи;
Почтовые переводы денежных средств осуществляются по правилам, установленным настоящим Законом для услуг почтовой связи, если законами и иными правовыми актами, регулирующими денежные переводы, другие правила не установлены;
распространение печатных изданий – подписка на печатные издания и их рассылка подписчикам;
услуги почтовой связи – действие или деятельность по приему, обработке, перевозке и доставке почтовых отправлений, а также по осуществлению почтовых переводов денежных средств и подписке на периодические издания;
универсальные услуги почтовой связи – осуществляемые на всей территории Республики Армения по льготным ценам услуги почтовой связи по пересылке письменной корреспонденции, посылок весом до 20 килограмм и периодических изданий в сельскую местность;
пользователи услуг почтовой связи – физические или юридические лица, органы местного самоуправления или государственного управления, пользующиеся услугами почтовой связи;
срок оказания услуг почтовой связи – совокупность сроков и нормативов по определенным услугам почтовой связи, установленная для выполнения отдельных технологических действий;
контрольные сроки – срок, установленный для пересылки почтовых отправлений и почтовых переводов денежных средств с места приема почтовой связи к месту их доставки объекту почтовой связи, а также для отдельных операций по их обработке на объектах почтовой связи;
тариф на услуги почтовой связи – установленный размер оплаты почтовых услуг;
оператор почтовой связи - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, имеющие право на оказание услуг почтовой связи, которые осуществляют свою деятельность согласно выданной лицензии;
национальный оператор почтовой связи – оператор почтовой связи, оказывающий универсальные услуги почтовой связи и пользующийся эмблемой Почты Республики Армения;
объекты почтовой связи – обособленные подразделения оператора почтовой связи: центр по сортировке и перевозке почты, отделения перевозки почты при аэропортах и железнодорожных станциях, почтовые обменные пункты, почтовые отделения, передвижные почтовые пункты и прочее;
маршрут почтовой связи – путь следования почтового транспорта между объектами почтовой связи;
сеть почтовой связи – совокупность объектов почтовой связи и почтовых маршрутов;
средства почтовой связи – здания, сооружения, нежилые помещения, оборудование и почтовый транспорт, почтовые конверты, карточки и почтовая тара, используемые для оказания услуг почтовой связи;
государственные знаки почтовой оплаты – почтовые марки или иные знаки, наносимые на почтовые отправления и подтверждающие оплату услуг почтовой связи;
франкировальная и маркирующая машины –  машины, предназначенные для нанесения на письменную корреспонденцию государственных знаков почтовой оплаты, подтверждающих оплату услуг почтовой связи, дату приема данной корреспонденции и другой информации;
почтовый индекс – присваиваемое объекту почтовой связи условное цифровое обозначение почтового адреса, которое действует на всей территории Республики Армения и обязательно для операторов почтовой связи;
именная вещь – устройство (штамп), предусмотренное для нанесения на документы и почтовые отправления оттисков, с указанием наименования объекта почтовой связи, даты приема и доставки почтового отправления и иной информации;
почтовый ящик – специальный запирающийся ящик, предназначенный для сбора простых писем и почтовых открыток;
адресат – физическое лицо или организация, которому адресованы почтовое отправление, почтовые переводы денежных средств, телеграфные или иные сообщения;
почтовый абонентский ящик – специальный запирающийся ящик, предназначенный для получения адресатами почтовых отправлений;
абонентский почтовый шкаф – специальный шкаф с запирающимися ячейками, устанавливаемый в жилых домах, а также на доставочных участках, предназначенный для получения адресатами почтовых отправлений;
абонементный почтовый шкаф – устанавливаемый в объектах почтовой связи специальный шкаф с запирающимися ячейками, который абонируется адресатом на определенный срок для получения почтовых отправлений;
почтовый ящик опорного пункта -  специальный запирающийся шкаф, предназначенный для временного хранения почтовых отправлений на доставочных участках или для получения адресатами почтовых отправлений.
Статья 4. Принципы деятельности в области почтовой связи
Принципами деятельности в области почтовой связи в Республике Армения являются:
а) обеспечение свободы и конфиденциальности сообщений почтовой связи;
б) доступность пользования универсальными услугами почтовой связи для физических и юридических лиц;
в) свобода транзита почтовых отправлений;
г) равенство прав пользователей услуг почтовой связи;
д) обеспечение управляемости и надежности почтовой связи.
Статья 5. Права пользователя услуг почтовой связи
Пользователи услуг почтовой связи в Республике Армения имеют равные права на пользование услугами почтовой связи.
Пользователь услуг почтовой связи имеет право получать доступную информацию об оказываемых услугах почтовой связи, о тарифах на услуги почтовой связи, контрольных сроках пересылки почтовых отправлений, запрещенных к пересылке предметах и веществах, сроках действия лицензии на оказание услуг почтовой связи.
Пользователь услуг почтовой связи имеет право на получение почтовых отправлений и извещений о почтовых переводах денежных средств по своему адресу до востребования или с использованием абонентского почтового шкафа. Адресаты вправе отказаться от почтовых отправлений или почтовых переводов денежных средств, поступивших в их адрес.
Пользователи услуг почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Армения самостоятельно определяют стоимость вложения почтового отправления с объявленной ценностью, которая должна соответствовать реальной стоимости вложения, и декларируют выбор вида его упаковки.
Статья 6. Обязанности оператора и национального оператора почтовой связи
Оператор
и национальный оператор почтовой связи обязаны :
?) иметь необходимое технологическое оборудование и средства механизации, автоматизации и информатизации для пользователя услуг почтовой связи;
б) обеспечивать рассылку письменной корреспонденции пользователям услуг почтовой связи в контрольные сроки;
в) обеспечивать сохранность почтовых отправлений и почтовых переводов денежных средств, принятых от пользователей услуг почтовой связи;
г) обеспечивать в соответствии со стандартами, установленными нормативными документами, регламентирующими деятельность почтовой связи, качество услуг почтовой связи, а также ее соответствие условиям договора и информации об условиях оказания данных услуг;
д) обеспечивать соблюдение конфиденциальности почтовой связи;
е) содействовать правоохранительным органам при проведении оперативно-розыскных мероприятий и выполнении процессуальных действий в установленных законом случаях и порядке;
ж) обеспечивать доступную информацию о тарифах на услуги почтовой связи, сроках пересылки почтовых отправлений, режиме работы, а также иную необходимую информацию, которая делает оказание услуг почтовой связи доступным.
Национальный оператор почтовой связи обязан обеспечивать оказание универсальных услуг почтовой связи по всей территории Республики Армения.
Статья 7. Сохранность почтовых отправлений и почтовых переводов денежных средств
Между операторами почтовой связи прием и передача почтовых отправлений и денежных средств осуществляются в порядке, установленном Правительстом Республики Армения, с обеспечением точного учета передаваемых и принимаемых почтовых отправлений и денежных средств.
Оператор почтовой связи при обнаружении почтовых отправлений с дефектами (расхождение с весом, указанным в сопроводительных документах, дефекты упаковки, печати, перевязи и другие дефекты) обязан оформлять и вручать такие почтовые отправления в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Национальный оператор почтовой связи вправе в установленном законом порядке иметь гражданское и служебное оружие, которое необходимо для сохранности почтовых отправлений, денежных средств, а также объектов почтовой связи.
Помещения, в которых осуществляется обработка почтовых отправлений и хранение денежных средств, должны быть оборудованы защитными и противопожарными средствами.
Самолеты, почтовые вагоны, автомашины и иные транспортные средства, которые перевозят почтовые отправления и денежные средства, должны быть оборудованы так, чтобы исключить возможность доступа посторонних лиц в соответствующие помещения.
Оператор почтовой связи вправе в установленном законодательством Республики Армения порядке иметь подразделения почтовой безопасности и средства защиты.
Статья 8. Особые условия оказания услуг почтовой связи
Почтовое отправление или почтовый перевод денежных средств, которые невозможно доставить (вручить) в связи с неточностью или отсутствием необходимых адресных данных пользователей почтовой связи, убытием адресата в другое место либо вследствие других обстоятельств, исключающих возможность выполнения оператором почтовой связи обязанностей, установленных договором оказания услуг почтовой связи, возвращаются отправителю в разумные сроки. В случае отказа отправителя от получения возвращенного почтового отправления или почтового перевода денежных средств они передаются на временное хранение оператору почтовой связи в качестве невостребованного почтового отправления и невостребованного почтового перевода денежных средств.
Временное хранение невостребованных почтовых отправлений и невостребованных почтовых переводов денежных средств осуществляет оператор почтовой связи в течение шести месяцев.
Денежные средства могут быть вручены адресату или отправителю на основании их заявления, с разрешения оператора почтовой связи в течение установленного для их хранения срока.
По окончании срока, укзанного в части 2 настоящей статьи, невостребованная письменная корреспонденция подлежит изъятию и уничтожению. Прочие вложения невостребованных почтовых отправлений в качестве бесхозяйного имущества становятся собственностью оператора почтовой связи в соответствии с требованиями статьи 178 Гражданского кодекса Республики Армения.
Если стоимость вложения невостребованного почтового отправления или сумма невостребованных денежных средств меньше пятикратного размера минимальной заработной платы, то вложение почтового отправления и денежные средства передаются на баланс оператора почтовой связи по акту. Если стоимость вложения невостребованного почтового отправления или сумма невостребованных денежных средств превышают пятикратный размер минимальной заработной платы, то вложение почтового отправления и денежные средства передаются на баланс оператора почтовой связи на основании решения суда по иску оператора почтовой связи.
Если недоставленное (неврученное) почтовое отправление или почтовые переводы денежных средств невозможно возвратить отправителю в связи с отсутствием необходимых адресных данных пользователя услуг почтовой связи, они передаются на временное хранение: почтовое отправление – как неврученное почтовое отправление, а почтовые переводы денежных средств – как невостребованные почтовые переводы денежных средств.
Неврученные почтовые отправления подлежат вскрытию в целях уточнения адресных данных пользователя услуг почтовой связи либо получения иных сведений для доставки адресату или возврата отправителю. Вскрытие неврученных почтовых отправлений производится на основании решения суда.
При вскрытии неврученного почтового отправления должны соблюдаться необходимые меры безопасности. Если оператором почтовой связи при предварительном исследовании установлено, что вложение неврученного почтового отправления содержит предметы или вещества, которые при вскрытиии неврученного почтового отправления могут причинить вред жизни и здоровью людей, то данное почтовое отправление в установленном настоящим Законом порядке может быть изъято и уничтожено без вскрытия.
Неврученные почтовые отправления вскрываются на основании решения суда в целях установления других данных, необходимых для их доставки адресату или возврата отправителю.
Для временного хранения неврученных почтовых отправлений оператор почтовой связи обязан не реже одного раза в квартал обращаться в суд с целью получения разрешения на вскрытие почтовых отправлений.
Рассмотрение материалов о вскрытии неврученных почтовых отправлений в пятидневный срок осуществляется судом по месту нахождения объекта почтовой связи, осуществляющего временное хранение почтовых отправлений.
Вскрытие, предварительное исследование и уничтожение неврученных почтовых отправлений производит образованная руководителем оператора почтовой связи или его заместителем комиссия, порядок образования, а также порядок работы которой устанавливает руководитель оператора почтовой связи. При вскрытии неврученных почтовых посылок, писем с объявленной ценностью и пакетов с объявленной ценностью в состав образованных оператором почтовой связи комиссий включаются также представители полиции или органов службы национальной безопасности.
О вскрытии, изъятии или уничтожении неврученного почтового отправления указанной комиссией составляется акт.
Если при вскрытии неврученного почтового отправления удается установить адресные данные пользователя услуг почтовой связи, то оператор почтовой связи досылает почтовое отправление адресату или возвращает отправителю.  Если при вскрытии неврученного почтового отправления адресные данные пользователя услуг почтовой связи установить не удается, такое почтовое отправление относится к числу невостребованных.
За доставку или возврат по установленному адресу неврученного почтового отправления с пользователя услуг почтовой связи взимается сумма, размер которой определяется по тарифам, действующим на день возврата.
Неврученное международное почтовое отправление по истечении срока хранения отправляется в международный пункт почтового обмена, откуда оно было получено.
Почтовое отправление, возвращенное вследствие ненахождения адресата или его смерти, отказа в получении и по иным причинам, отправляется в порядке, установленном законом.
ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ И РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ
Статья 9. Полномочия Правительства Республики Армения в области почтовой связи
В области почтовой связи Правительство Республики Армения:
а) устанавливает тарифы на универсальные услуги почтовой связи, а также принципы формирования и порядок утверждения тарифов;
б) устанавливает национального оператора почтовой связи;
в) наделяет национального оператора почтовой связи полномочиями на оказание универсальных услуг почтовой связи и пользование эмблемой Почты Республики Армения ;
г) устанавливает порядок компенсации доходов оператора национальной почтовой связи, не полученных вследствие регулирования тарифов на универсальные услуги почтовой связи;
д) устанавливает уполномоченный орган государственного управления в области почтовой связи;
е) осуществляет иные полномочия, предоставленные ему настоящим Законом и иными правовыми актами.
Статья 10. Полномочия уполномоченного органа государственного управления Правительства Республики Армения в области почтовой связи
В Республике Армения государственное управление и регулирование в области почтовой связи осуществляются уполномоченным органом государственного управления Правительства Республики Армения в области почтовой связи (далее – уполномоченный орган).
а) осуществляет государственную политику в области почтовой связи;
б) осуществляет в установленном законом порядке лицензирование услуг почтовой связи;
в) определяет рисунок, тему почтовых марок Республики Армения;
г) устанавливает образцы, номинал, тираж, сроки действия знаков государственной почтовой оплаты и организует их издание и распространение;
д) устанавливает индексы почтовых объектов;
е) устанавливает частоту сбора из почтовых ящиков письменной корреспонденции и контрольные сроки прохождения почтовых отправлений, осуществления почтовых переводов денежных средств;
ж) обеспечивает деятельность действующих сетей почтовой связи в чрезычайных ситуациях;
з) осуществляет контроль в отношении требований действующих лицензий;
и) осуществляет в пределах своей компетенции международное сотрудничество Республики Армения в области почтовой связи и представляет интересы Республики Армения в международных организациях почтовой связи;