«ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15 հոդվածի 4-րդ կետի առաջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն.
«Պետական բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ուսանողների հրամանագրումն ավարտվում է ընդունելության քննությունների ավարտից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 28 հոդվածի 6-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Վճարովի հիմունքներով սովորողներն ուսման վարձը կարող են մուծել ըստ կիսամյակների:»:
Հոդված 3. Օրենքի 28 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«Ընդունելության քննությունների մրցույթից դուրս մնացած դիմորդները բարձրագույն ուսումնական հաստատության եւ կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի համաձայնությամբ կարող են հրամանագրվել վճարովի հիմունքներով, նախքան ընդունելության քննությունները բուհերի ներկայացրած տեղեկանքի հիման վրա, ելնելով բուհի իրական հնարավորությունից: Այս կարգով հրամանագրված ուսանողները չեն կարող օգտվել սույն հոդվածի 6-րդ կետի երկրորդ պարբերության եւ «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 14 հոդվածի առաջին կետի «ա» ենթակետի արտոնություններից:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ ОБРАЗОВАНИИ'
Статья 1. Пункт 4 статьи 15 Закона Республики Армения "Об образовании" после первого абзаца дополнить новым абзацем вторым следующего содержания:
"Зачисление обучающихся в государственные высшие профессиональ­ные учебные заведения завершается в двадцати дневный срок по окончании вступительных экзаменов".
Статья 2. Пункт 6 статьи 28 Закона дополнить новым абзацем следую­щего содержания
"Обучающиеся на платной основе могут вносить плату за обучение по полугодиям".
Статья 3. Статью 28 Закона дополнить пунктом 9 следующего содер­жания:
"9. Абитуриенты, не прошедшие по конкурсу на вступительных экза­менах, могут быть зачислены в вуз на платной основе с согласия высшего учебного заведения и уполномоченного органа государственного управления образованием на основании справок, выданных вузами до вступительных экзаменов, исходя из реальных возможностей вузов. Студенты, зачисленные в таком порядке, не могут .пользоваться льготами, установленными абзацем вторым пункта 6 настоящей статьи и подпунктом "а" пункта 1 статьи 14 Зако­на Республики Армения "О воинской обязанности".