Իրավաբանական անձանց, իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունների եւ անհատ ձեռներեցների անվճարունակության (սնանկացման) եւ ֆինանսական առողջացման մասին
«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿ ՉՈՒՆԵՑՈՂ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԵՐԵՑՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ (ՍՆԱՆԿԱՑՄԱՆ) ԵՎ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՌՈՂՋԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց, իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունների եւ անհատ ձեռներեցների անվճարունակության (սնանկացման) եւ ֆինանսական առողջացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին կետը «երկարաժամկետ պայմանագրերը» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ սույն օրենքի 291 հոդվածով նախատեսված դեպքերի)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը 29-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 291 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 291 . Պարտապանի ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) պայմանագրերը
1. Եթե սնանկ ճանաչված պարտապանը հանդիսանում է վարձակալ ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) պայմանագրով, որով նախատեսվում է վարձակալված գույքը վարձակալին սեփականության իրավունքով փոխանցելու հնարավորություն, ապա կառավարչի ներկայացմամբ եւ վարձատուի համաձայնությամբ դատարանը կարող է լուծել այդ պայմանագիրը եւ վարձակալված գույքը սեփականության իրավունքով հանձնել պարտապանին (վարձակալին), եթե վերջինս կատարել է այդ պայմանագրով նախատեսված գնի (վարձավճարների) առնվազն 80 տոկոսի վճարումը:
2. Վարձակալված գույքը վարձակալին սեփականության իրավունքով փոխանցման պահից համարվում է վարձատուի մոտ գրավ դրված՝ ի ապահովումն գույքի համար պայմանագրով սահմանված գնի չվճարված մասով պարտապանի (վարձակալի) վճարման պարտավորության կատարման:
3. Վարձատուն սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն համարվում է պայմանագրով նախատեսված գույքի համար վճարման ենթակա գնի (վարձավճարների) չվճարված մասով ապահովված պահանջ ունեցող պարտատեր:»:
Հոդված 3. Օրենքի 50-րդ հոդվածի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» ենթակետով՝
«է) ֆինանսական ծրագրի կատարման ընթացքում պարտապանի՝ սույն օրենքի 291 -րդ հոդվածով նախատեսված պայմանագրերով սահմանված գնի (վարձավճարների) վճարման կարգն ու ժամկետները, եթե վարձատուի հետ այլ համաձայնություն ձեռք չի բերվել:»:

Неплатежеспособность (банкротство) юридических лиц, предприятий, не имеющих статуса юридических лиц, предпринимателей, и их финансовой санации
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НЕПЛАТЕЖЕСПОСОБНОСТИ (БАНКРОТСТВЕ) ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ПРЕДПРИЯТИЙ, НЕ ИМЕЮЩИХ СТАТУСА ЮРИДИЧЕСКОГО ЛИЦА, И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ И ИХ ФИНАНСОВОЙ САНАЦИИ"
Пункт 1 статьи 29 Закона Республики Армения ,,О неплатежеспособности (банкротстве) юридических лиц, предприятий, не имеющих статуса юридического лица, и индивидуальных предпринимателей и их финансовой санации" после слов ,,долгосрочные договоры" дополнить словами ,,(за исключением предусмотренных статьей 291 настоящего Закона случаев)".
Статья 2. Закон после статьи 29 дополнить статьей 291 следующего содержания:
,,Статья 291 . Договоры финансовой аренды (лизинга) должника
1. Если признанный банкротом должник является арендатором по договору финансовой аренды (лизинга), которым предусматривается возможность передачи арендованного имущества арендатору на праве собственности, то суд по представлению управляющего и с согласия арендодателя может расторгнуть этот договор и передать арендованное имущество должнику (арендатору) на праве собственности, если последний уплатил не менее чем 80 процентов цены (арендных платежей), предусмотренной этим договором.
2. Арендованное имущество с момента передачи арендатору на праве собственности считается находящимся под залогом у арендодателя в обеспечение выполнения должником (арендатором) обязательства по уплате установленной договором цены имущества в неуплаченной части.
3. Арендодатель согласно пункту 1 статьи 24 настоящего Закона считается кредитором, имеющим обеспеченное требование в неуплаченной части предусмотренной договором цены (арендных платежей) имущества, подлежащей уплате.".
Статья 3. Пункт 1 статьи 50 Закона дополнить подпунктом ,,ж" следующего содержания:
,,ж) порядок и сроки уплаты должником в ходе выполнения финансовой программы цены (арендных платежей), установленной предусмотренными статьей 291 настоящего Закона договорами, если с арендодателем не достигнуто иное соглашение.".