Գործում է «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին » ՀՀ օրենքը
Սույն օրենքը սահմանում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կազմավորման ու պահպանության բնագավառում ծագող հարաբերությունները:
Հոդված 1. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին օրենսդրությունը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կազմակերպման, պահպանման եւ օգտագործման կարգը սահմանվում է սույն օրենքով եւ դրա հիման վրա ընդունվող Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական այլ ակտերով:
Հոդված 2. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին օրենսդրության խնդիրները
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին օրենսդրության խնդիրներն են.
- բնության չափանմուշի (էտալոնների), էկոհամակարգի պահպանությունն ու վերարտադրությունը.
- բնական հուշարձանների պահպանությունը.
- կենսաբանական բազմազանության պահպանումը.
- բնական երեւույթների գիտական ուսումնասիրումը.
- բնական միջավայրի վիճակի հսկողությունը.
- էկոլոգիական կրթությունը եւ դաստիարակությունը, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված դեպքերում ռեակցիոն ճանաչողական նպատակներով բնական օբյեկտների օգտագործումը:
Հոդված 3. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կարգավիճակը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքները մակերեսային ու ստորերկրյա ջրերի, ընդերքի, բուսական եւ կենդանական աշխարհի՝ օրենքով սահմանված կարգով առանձնացված այն տեղամասերն են, ինչպես նաեւ առանձին բնական օբյեկտները, որոնք հատուկ էկոլոգիական, գիտական, բուժական, մշակութային, գեղագիտական արժեք են ներկայացնում եւ լրիվ կամ մասամբ, ժամանակավորապես կամ մշտապես ենթակա չեն տնտեսական շահագործման:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքները ունեն միջազգային, հանրապետական եւ տեղական նշանակություն:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին տրվում է պետական արգելանոցների, ազգային պարկերի, պետական արգելավայրերի, բնության հուշարձանների կարգավիճակ:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների վրա բացասական ներգործություն ունեցող տնտեսական գործունեությունը սահմանափակելու կամ արգելելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանվում են պահպանական գոտիներ:
Պահպանական գոտիների չափերն ու ռեժիմը սահմանվում են տվյալ տարածքի մասին կանոնադրությամբ:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքները հաշվի են առնվում տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման ծրագրերի, հողաշինարարության եւ վարչական միվորների սահմանային սխեմաների կազմման ժամանակ: Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի սեփականաշնորհումը արգելվում է:
Հոդված 4. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պետական կադաստրը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պետական կադաստրը դրանց իրավական վիճակի, քանակական եւ որակական բնութագրերի, էկոլոգիական, գիտական, մշակութային եւ ժողովրդատնտեսական այլ արժեքների, հողօգտագործման մասին տեղեկությունների եւ փաստաթղթերի համակարգ է:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պետական կադաստրը կազմվում է դրանց ծրագրավորումը եւ պահպանությունը ապահովելու, գիտական հետազոտությունների, համապատասխան ռեժիմների պահպանման նկատմամբ պետական հսկողություն իրականացնելու, ինչպես նաեւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերի կազմման ու արտադրողական ուժերի բաշխման ժամանակ դրանց դերը հաշվի առնելու նպատակով:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կադաստրը կազմվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պետական կադաստրի վարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
ԲԱԺԻՆ 2
ԲՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՏՈՒԿ ՊԱՀՊԱՆՎՈՂ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 5. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կազմավորման կարգը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքները կազմավորվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
Տարածքներին (ջրատարածքներին) եւ օբյեկտներին տեղական նշանակության արգելավայրերի կամ բնական հուշարձանի կարգավիճակ տալու մասին որոշումը ընդունվում է իշխանության տեղական մարմինների կողմից եւ ներկայացվում է կառավարության հաստատմանը:
Հոդված 6. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կազմակերպման կարգը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կազմակերպումը կատարվում է բնության պահպանության համակարգված հեռանկարային սխեմաների եւ հատուկ մշակված նախագծերի հիման վրա, որոնք կազմվում են համապատասխան գիտահետազոտական, գիտաարտադրական եւ նախագծային հաստատությունների եւ կազմակերպությունների կողմից՝ պետական բյուջեի հաշվին:
Հոդված 7. Բնության հատուկ պահպանվող տարածքի նախնական կոնսերվացման կարգը
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կարգավիճակ տալու մասին միջնորդության քննարկման հետ միաժամանակ տեղական իշխանության մարմինները բնական համալիրի կամ օբյեկտի պահպանման նպատակով ընդունում են հատուկ պահպանման հողակտորի կոնսերվացման մասին որոշում եւ ձեւակերպում համապատասխան ակտ, որով սահմանափակվում կամ անհրաժեշտության դեպքում դադարեցվում է հողօգտագործողների տնտեսական գործունեությունը տվյալ տարածքում:
Կոնսերվացման մասին ընդունված ակտին համապատասխան ճշտվում են տվյալ տեղամասի տնտեսական օգտագործման պետական ծրագրերը:
ԲԱԺԻՆ 3
ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑՆԵՐ
Հոդված 8. Պետական արգելոցների կարգավիճակը
Արգելոցը էկոլոգիական, գիտական պատմամշակութային արժեք ներկայացնող առանձնահատուկ բնապահպանական, գեղագիտական հատկանիշներով օժտվաշ տարածք է (ջրատարածք), որտեղ բնական միջավայրի զարգացման պրոցեսներն ընթանում են առանց անմիջական միջամտության:
Արգելոցն ունի բնապահպանական, գիտահետազոտական հիմնարկի կարգավիճակ, օգտվում է իրավաբանական անձի իրավունքներից:
Հոդված 9. Արգելոցների ռեժիմը
Արգելոցային տարածքներում (բնական արգելոցներում) արգելվում է բնական գործընթացների զարգացման խախտման հետ կապված որեւէ գործունեություն:
Արգելոցային տարածքներում արգելվում են.
- ջրային պաշարների շահագործումը եւ ջրային ռեժիմը խախտող ցանկացած գործունեություն.
- տնտեսական, արդյունաբերական եւ բնակելի օբյեկտների շինարարությունն ու շահագործումը, ճանապարհների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի եւ հաղորդակցության այլ ուղիների շինարարությունը (բացառությամբ տվյալ հաստատության գործունեության համար անհրաժեշտ օբյեկտների շինարարության).
- որսորդությունը, ձկնորսությունը, կենդանիների ապրելու միջավայրի պայմանների խախտումը.
- կենդանիների եւ բույսերի նոր տեսակների ներմուծումը, ինչպես նաեւ առանձին տեսակների քանակի մեծացման նպատակով տարվող որեւէ աշխատանք.
- հավաքածուների հավաքը, բացառությամբ արգելոցի տարածքի գիտական հետազոտությունների համար նախատեսված նյութերի.
- թունաքիմիկատների օգտագործումը պարարտացման եւ վնասատուների դեմ պայքարելու նպատակով.
- հետախուզական աշխատանքները, օգտակար հանածոների մշակումը, հողային ծածկույթի խախտումը, հանքաշերտերի, հանքելուստների եւ լեռնատեսակների ելքերի շահագործումը.
- անտառահատումները, բույսերի, ծաղիկների եւ սերմերի մթերումը, անասունների արածեցումը, խոտհունձը եւ բուսական ծածկույթի այլ խախտումներ.
- ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներից եւ ջրային ուղիներից դուրս շարժիչային եւ թրթուրավոր տրանսպորտի երթեւեկությունը.
- մեքենայացված տրանսպորտային միջոցների երթեւեկությունը եւ կանգառը ճանապարհային ցանցի սահմաններից դուրս կամ դրա համար չնախատեսված վայրերում.
- ցանկացած այլ գործունեություն, որը խախտում է բնական համակարգերը եւ օբյեկտները կամ սպառնում է գիտական կամ մշակութային արժեք ներկայացնող օբյեկտների պահպանությանը:
ԲԱԺԻՆ  4
ԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՐԿԵՐ
Հոդված 10. Ազգային պարկերի կարգավիճակը
Ազգային պարկը տարածք է (ջրատարածք), որն ընդգրկում է հատուկ էկոլոգիական, պատմամշակութային եւ գեղագիտական արժեք ներկայացնող բնական համալիրներ եւ օբյեկտներ, որոնք բնական ու մշակութային լանդշաֆտների բարենպաստ զուգորդման շնորհիվ կարող են օգտագործվել ռեկրեացիոն, պատմամշակութային ու գիտական նպատակներով:
Տվյալ տարածքը ազգային պարկին մշտական օգտագործման է տրվում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Այն ըստ իր առանձին մասերի ֆունկցիոնալ նշանակության, պահպանության եւ օգտագործման ռեժիմի բնույթի բաժանվում է համապատասխան գոտիների, որոնցից արգելոցային գոտու տարածքները հանվում են տնտեսական շահագործումից:
Ազգային պարկը ունի բնապահպանական, գիտահետազոտական հիմնարկի կարգավիճակ, օգտվում է իրավաբանական անձի իրավունքներից:
Հոդված 11. Ազգային պարկի ռեժիմը
Ազգային պարկի տարածքում հաստատվում է նրա առանձին ստորաբաժանումների (արգելոցային հատված, հանգստյան գոտի եւ այլն) պահպանության եւ բնական համալիրների ու այլ օբյեկտների օգտագործման կարգը՝ հաշվի առնելով դրանց էկոլոգիական ռեկրեացիոն, մշակութային եւ գեղագիտական արժեքը:
Ազգային պարկի տարածքում (բացառությամբ արգելոցային գոտու, որտեղ գործում է արգելոցների համար սահմանված ռեժիմը) արգելվում են.
- պարկի գործունեության հետ չառընչվող արդյունաբերական եւ այլ օբյեկտների շինարարությունն ու շահագործումը,
- հետախուզական աշխատանքները, օգտակար հանածոների մշակումը,
- անտառահատումները (բացառությամբ սանիտարականի),
- բույսերի եւ կենդանիների նոր տեսակների ներմուծման եւ կլիմայավարժեցման աշխատանքները,
-ցանկացած այլ գործունեություն, որը հակասում է ազգային պարկի նպատակներին եւ կանոնադրությանը:
ԲԱԺԻՆ  5
ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼԱՎԱՅՐԵՐ
Հոդված 12. Պետական արգելավայրեր
Արգելավայրերը սահմանված կարգով մշտապես կամ ժամանակավորապես առանձնացված այն տարածքներն են, որոնց սահմաններում ապահովվում են էտալոնային, գիտական, պատմամշակութային, տնտեսական
արժեք ներկայացնող բնական համալիրների եւ նրանց տարրերի տեսակների պահպանությունն ու վերարտադրությունը:
Արգելավայրի տարածքում արգելվում է ամեն մի գործունեություն, որը խախտում է արգելավայրերի էկոհամակարգերը կամ սպառնում է հատուկ գիտական կամ մշակութային արժեք ունեցող օբյեկտների պահպանությանը:
Հոդված 13. Պետական արգելավայրերի ռեժիմը
Պետական արգելավայրերի տարածքում սահմանափակվում կամ արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը հակասում է արգելավայրի նպատակին:
Պետական արգելավայրերի հիմնական խնդիրները եւ ռեժիմի առանձնահատկությունները որոշվում են դրանց կանոնադրությամբ:
ԲԱԺԻՆ  6
ԲՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐ
Հոդված 14. Բնության հուշարձաններ
Բնության հուշարձանները բացառիկ կամ տիպիկ, գիտական եւ պատմամշակութային հատուկ արժեք ներկայացնող բնական օբյեկտներ են, որոնց ցանկը հաստատվում Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհրդի կողմից:
Հոդված 15. Բնության հուշարձանների ռեժիմը
Բնության հուշարձանների պահպանության կարգը հաստատում են պետական այն մարմինները, որոնք որոշում են ընդունում օբյեկտը բնության հուշարձան հայտարարելու մասին:
Նշված մարմինների կողմից ձեւակերպվում է պահպանման վկայական եւ որոշվում է այն կազմակերպությունը, որը պատասխանատու է բնության հուշարձանի պահպանության ապահովման համար:
ԲԱԺԻՆ 7
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՏՈՒԿ ՊԱՀՊԱՆՎՈՂ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԻ ՌԵԺԻՄԻ ԽԱԽՏՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Հոդված 16. Պատասխանատվությունը բնության հատուկ պահպանվող տարածքների ռեժիմի խախտման համար
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների ռեժիմի խախտման մեջ մեղավոր անձինք կրում են պատասխանատվություն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
ԲԱԺԻՆ 8
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐ
Հոդված 17. Միջազգային պայմանագրեր
Եթե միջազգային պայմանագրերով ավելի խիստ կանոններ են սահմանված, քան բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, ապա գործում է միջազգային պայմանագիրը:

ОБ ОСОБО ОХРАНЯЕМЫХ ПРИРОДНЫХ ТЕРРИТОРИЯХ
Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие в области образования и охраны особо охраняемых природных территорий.
Раздел 2. Порядок образования особо охраняемых природных территорий
Раздел 3. Государственный заповедник
Раздел 4. Национальные парки
Раздел 5. Государственные заказники
Раздел 6. Памятники природы
Раздел 7. Ответственность за нарушение режима особо охраняемых природных территорий
Раздел 8. Международные договоры
РА3ДЕЛ 1
Статья 1. Законодательство об особо охраняемых природных территориях
Порядок образования, организации, охраны и использования особо охраняемых природных территорий устанавливается настоящим Законом и принимаемыми на его основе другими актами законодательства Республики Армения.
Статья 2. Задачи законодательства об особо охраняемых природных территориях
Задачами законодательства об особо охраняемых природных территориях являются:
- охрана и воспроизводство эталонов природы, экосистемы;
- охрана природных памятников;
- сохранение биологического разнообразия;
- научное исследование природных явлений;
- контроль за состоянием природной среды;
- экологическое образование и воспитание, а также использование, в установленных законом случаях, природных объектов в рекреационно-познавательных целях.
Статья 3. Статус особо охраняемых природных территорий
Особо охраняемые природные территории - это выделенные в установленном законом порядке участки наземных и подземных вод, недр, растительного и животного мира, а также отдельные природные объекты, которые представляют особую экологическую, научную, целебную, культурную, эстетическую ценность и полностью, либо частично, временно, либо постоянно не подлежат хозяйственной эксплуатации.
Особо охраняемые природные территории имеют международное, республиканское и местное значение.
Особо охраняемым природным территориям придается статус государственных заповедников, национальных парков, государственных заказников, памятников природы.
В целях ограничения или запрещения хозяйственной деятельности, оказывающей отрицательное воздействие на особо охраняемые природные территории. Правительством Республики Армения устанавливаются охранные зоны.
Размеры и режим охранных зон устанавливаются положением о данной территории, которое утверждается Правительством Республики Армения.
Особо охраняемые природные территории учитываются при составлении программ экономического и социального развития, схем землеустройства и определении границ административно-территориальных единиц. Приватизация земель особо охраняемых природных территорий запрещается.
Статья 4. Государственный кадастр особо охраняемых природных территорий
Государственный кадастр особо охраняемых природных территорий является системой сведений и документов об их правовом положении, количественных и качественных характеристиках, экологической, научной, культурной и иной народнохозяйственной ценности, землепользовании.
Государственный кадастр особо охраняемых природных территорий составляется с целью обеспечения их программирования и охраны, осуществления научных исследований, государственного контроля за соблюдением соответствующих режимов, а также учета их роли при составлении программ социально-экономического развития и размещении производительных сил.
Кадастр особо охраняемых природных территорий, составляется за счет средств государственного бюджета.
Порядок ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий устанавливает Правительство Республики Армения.
РА3ДЕЛ 2
ПОРЯДОК ОБРАЗОВАНИЯ ОСОБО ОХРАНЯЕМЫХ ПРИРОДНЫХ ТЕРРИТОРИЙ
Статья 5. Порядок образования особо охраняемых природных территорий
Особо охраняемые природные территории образуются Правительством Республики Армения.
Решение о предоставлении территориям (водным территориям) и объектам статуса заказника или памятника природы местного значения принимается местным органом государственной власти и представляется на утверждение Правительства.
Статья 6. Порядок организации особо охраняемых природных территорий
Организация особо охраняемых природных территорий производится на основании систематизированных перспективных схем и специально разработанных проектов охраны природы, составляемых
соответствующими научно-исследовательскими, научно-производственными и проектными учреждениями и организациями за счет средств государственного бюджета.
Статья 7. Порядок предварительной консервации особо охраняемых природных территорий
Одновременно с рассмотрением ходатайства о предоставлении статуса особо охраняемых природных территорий местный орган государственной власти с целью сохранения природной системы или обьекта принимает решение о консервации особо охраняемого земельного участка и оформляет соответствующий акт, которым ограничивается или при необходимости прекращается хозяйственная деятельность землепользователей на данной территории.
В соответствии с принятым актом о консервации корректируются: государственные программы хозяйственного использования данного участка.
РАЗДЕЛ 3
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАПОВЕДНИКИ
Статья 8. Статус государственных заповедников
Государственный заповедник - это территория (водная территория) с особыми природоохранными, эстетическими свойствами, которая представляет экологическую, научную, историко-культурную ценность, где процессы развития природной среды происходят без непосредственного вмешательства человека.
Государственный заповедник имеет статус природоохранного, научно-исследовательского учреждения, пользуется правами юридического лица.
Статья 9. Режим государственных заповедников
На государственных заповедных территориях (природные заповедники) запрещается какая-либо деятельность, связанная с нарушением развития природных процессов.
На государственных заповедных территориях запрещаются:
- эксплуатация водных ресурсов и любая деятельность, нарушающая водный режим;
- строительство и эксплуатация хозяйственных и жилых объектов, строительство дорог, трубопроводов, линий электропередачи и иных путей сообщения (за исключением строительства объектов, необходимых для деятельности данного учреждения);
- охота, рыболовство, нарушение условий среды обитания животных;
- разведение новых видов животных и растений, а также какая- либо работа, ведущаяся с целью увеличения количества отдельных видов;
- сбор коллекций, за исключением материалов, предусмотренных для научных исследований территории заповедника;
- применение ядохимикатов в целях удобрения и борьбы с вредителями;
- разведочные работы, разработка полезных ископаемых, нарушение почвенного покрова, эксплуатация рудных пластов, выходов минералов и обнажений горных пород;
- рубка леса, заготовка растений, цветов и семян, выпас скота, покосы трав и иные нарушения растительного покрова;
- передвижение моторного и гусеничного транспорта вне дорог и водных путей общего пользования;
- передвижение и остановка механизированных транспортных средств за пределами дорожной сети или в непредусмотренных для этого местах;
- любая другая деятельность, нарушающая природные системы и объекты или угрожающая сохранности объектов, представляющих научную или культурную ценность.
РА3ДЕЛ 4
НАЦИОНАЛЬНЫЕ ПАРКИ
Статья 10. Статус национальных парков
Национальный парк - это территория (водная территория), включающая природные системы и объекты, представляющие особую экологическую, историко-культурную к эстетическую ценность, которые в силу благоприятного сочетания природных и культурных ландшафтов могут использоваться в рекреационных, историко-культурных и научных целях.
Данная территория предоставляется национальному парку в постоянное пользование в устанавливаемом законодательством порядке.
По функциональному назначению, характеру режима охраны и использования отдельных своих участков национальный парк делится на соответствующие зоны, в которых территории заповедной зоны выводятся из хозяйственной эксплуатации.
Национальный парк имеет статус природоохранного, научно-исследовательского учреждения, пользуется правами юридического лица.
Статья 11. Режим национальных парков
На территории национального парка утверждается порядок охраны его отдельных подразделений (заповедный участок, зона отдыха и др.) и использования природных систем и иных объектов - с учетом их экологической, рекреационной, культурной и эстетической ценности.
На территории национального парка (за исключением заповедной зоны, где действует установленный для заповедников режим) запрещаются:
- строительство и эксплуатация промышленных и иных объектов, не связанных с деятельностью парка;
- разведочные работы, разработка полезных ископаемых;
- рубка леса (за исключением санитарной);
- работа по разведению и акклиматизации новых видов растений н животных;
- любая другая деятельность, противоречащая целям и уставу национального парка.
РА3ДЕЛ 5
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАКАЗНИКИ
Статья 12. Государственные заказники
Государственные заказники - это постоянно или временно выделенные в установленном порядке территории, в границах которых обеспечиваются охрана и воспроизводство природных систем и видов их компонентов, представляющих эталонную, научную, историко-культурную, экономическую ценность.
На территории государственного заказника запрещается любая деятельность, нарушающая экосистемы заказника или угрожающая сохранности объектов, имеющих особую научную или культурную ценность.
Статья 13. Режим государственных заказников
На территории государственных заказников ограничивается или запрещается любая деятельность, противоречащая целевому назначению заказника.
Основные задачи и особенности режима государственных заказников определяются их уставом.
РА3ДЕЛ 6
ПАМЯТНИКИ ПРИРОДЫ
Статья 14. Памятники природы
Памятники природы - это уникальные или типичные природные объекты, представляющие особую научную и историко-культурную ценность, перечень которых утверждает Правительство Республики Армения.
Статья 15. Режим памятников природы
Порядок охраны памятников природы утверждается государственными органами, которые принимают решение об объявлении объекта памятником природы.
Указанными органами оформляется охранное свидетельство и определяется организация, ответственная за обеспечение охраны памятника природы.
РА3ДЕЛ 7
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ РЕЖИМА ОСОБО ОХРАНЯЕМЫХ ПРИРОДНЫХ ТЕРРИТОРИЙ
Статья 16. Ответственность за нарушение режима особо охраняемых природных территорий
Лица, виновные в нарушении режима особо охраняемых природных территорий, несут ответственность в порядке, устанавливаемом законодательством Республики Армения.
РА3ДЕЛ 8
Статья 17. Международные договоры
Если международным договором Республики Армения установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяется международный договор.