Դատարանակազմության մասին
«ԴԱՏԱՐԱՆԱԿԱԶՄՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Դատարանակազմության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Տնտեսական դատարանում գործերը քննվում են միանձնյա, իսկ սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում՝ կոլեգիալ, երեք դատավորի կազմով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածը 3-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ կետով.
«2.1) տնտեսական դատարանը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածը «վճռաբեկ դատարանի» բառերից առաջ լրացնել «տնտեսական դատարանի նախագահին եւ դատավորներին,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածի առաջին մասի «քաղաքացիական, տնտեսական» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական (բացառությամբ տնտեսական դատարանի իրավասությանը վերապահված գործերի)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 18-րդ հոդվածի չորրորդ մասի՝
ա) «երեք» բառը փոխարինել «երկու» բառով.
բ) 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ գլխով.
«Գ Լ ՈՒ Խ 3.1.
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ
Հոդված 20.1. Տնտեսական դատարանի հասկացությունը, դրա կազմը եւ տեղաբաշխումը
Տնտեսական դատարանն ըստ էության քննում է բոլոր տնտեսական վեճերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով եւ այլ օրենքներով իր իրավասությանը վերապահված այլ գործեր:
Բոլոր տնտեսական վեճերն առաջին անգամ ըստ էության քննվում են միանձնյա: Վճռաբեկ դատարանի բեկանած վճիռներով տնտեսական գործերը, բացառությամբ սնանկության գործերի եւ օրենքով նախատեսված այլ գործերի, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարանում քննվում են դատավորների կոլեգիալ կազմով:
Տնտեսական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց տասնհինգ օր հետո: Տնտեսական դատարանի վճիռը կարող է բողոքարկվել միայն վճռաբեկության կարգով:
Տնտեսական դատարանը գործում է դատարանի նախագահի եւ 15 դատավորի կազմով:
Տնտեսական դատարանի դատական տարածքը Հայաստանի Հանրապետության տարածքն է:
Տնտեսական դատարանի նստավայրը Երեւանն է: Տնտեսական դատարանը կարող է նստավայրեր ունենալ նաեւ առանձին մարզերում:
Հոդված 20.2. Տնտեսական դատարանի նախագահը
Տնտեսական դատարանի նախագահը՝
1) իրականացնում է տնտեսական դատարանի դատավորներին՝ օրենքով վերապահված բոլոր լիազորությունները.
2) հետեւում է դատավորների աշխատանքային կարգապահությանը.
3) օրենքով սահմանված կարգով, դատավորներին տրամադրում է արձակուրդ.
4) կազմակերպում է դատական պրակտիկայի ուսումնասիրումը եւ ամփոփումը, դատական վիճակագրության վարումը.
5) կառավարության սահմանած նորմատիվների եւ աշխատավարձի ֆոնդի սահմաններում նշանակում ու ազատում է դատարանի աշխատակազմի աշխատողներին, իրականացնում է դատարանի աշխատակազմի ընդհանուր ղեկավարումը.
6) ներկայացնում է դատարանն այլ մարմինների հետ հարաբերություններում.
7) տնօրինում է դատարանի ֆինանսական միջոցները.
8) ապահովում է դատարանի բնականոն գործունեության կազմակերպումը.
9) իրականացնում է օրենքով իրեն վերապահված այլ լիազորություններ:
Հոդված 20.3. Տնտեսական դատարանի աշխատակազմը
Տնտեսական դատարանի յուրաքանչյուր դատավորի համար նախատեսվում է դատավորի օգնականի եւ դատական նիստերի քարտուղարի մեկական հաստիք:
Տնտեսական դատարանն ունի աշխատակազմի ղեկավար, հաշվապահ, արխիվապահ եւ այլ աշխատողներ՝ կառավարության հաստատած նորմատիվներին համապատասխան:»:
Հոդված 7. Օրենքի 21-րդ հոդվածի առաջին մասը «վերաքննիչ դատարանների» բառերից հետո լրացնել «, տնտեսական դատարանի՝ » բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 26-րդ հոդվածի առաջին մասը «վերաքննիչ դատարանների» բառերից առաջ լրացնել «, տնտեսական դատարանի» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О СУДОУСТРОЙСТВЕ"
Статью 7 Закона Республики Армения ,,О судоустройстве" дополнить новой частью следующего содержания:
,,В Экономическом суде дела рассматриваются единолично, а в случаях, предусмотренных настоящим Законом и Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения, -коллегиально, в составе трех судей.".
Статья 2. Статью 10 Закона после пункта 2 дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
,,2.1) Экономический суд; ".
Статья 3. Статью 11 Закона после слов ,,апелляционных судов," дополнить словами ,,председателя и судей Экономического суда,".
Статья 4. В части первой статьи 13 Закона слова ,,по гражданским, экономическим," заменить словами ,,по гражданским (за исключением дел, отнесенных к компетенции Экономического суда),".
Статья 5. В части четвертой статьи 18 Закона:
а) слово ,,три" заменить словом ,,два";
б) пункт 2 признать утратившим силу.
Статья 6. Закон дополнить главой 3.1 следующего содержания:
,,Глава 3.1
Экономический суд
Статья 20.1. Понятие Экономического суда, его состав и размещение
Экономический суд рассматривает по существу все экономические споры, а также другие дела, отнесенные к его компетенции Гражданским процессуальным кодексом и иными законами Республики Армения.
Все экономические споры впервые рассматриваются по существу единолично. Экономические дела, отмененные постановлениями Кассационного Суда, за исключением дел по банкротству и иных предусмотренных законом дел, рассматриваются в Экономическом суде коллегиально, в составе судей. Решение Экономического суда вступает в законную силу через пятнадцать дней после его опубликования. Решение Экономического суда может быть опротестовано только в кассационном порядке.
Экономический суд действует в составе председателя суда и 15 судей.
Судебной территорией Экономического суда является территория Республики Армения.
Место пребывания Экономического суда город Ереван. Экономический суд может иметь место пребывания также в отдельных областях.
Статья 20.2. Председатель Экономического суда
Председатель Экономического суда:
1) осуществляет все полномочия, отнесенные законом судьям Экономического суда;
2) следит за трудовой дисциплиной судей;
3) предоставляет судьям отпуск в установленном законом порядке;
4) организует изучение и обобщение судебной практики, ведение судебной статистики;
5) в пределах установленных Правительством нормативов и фонда зарплаты назначает и освобождает работников аппарата Суда, осуществляет общее руководство аппаратом Суда;
6) представляет Суд в отношениях с другими органами;
7) распоряжается финансовыми средствами Суда;
8) обеспечивает нормальную деятельность Суда;
9) осуществляет иные предоставленные ему законом полномочия.
Статья 20.3. Аппарат Экономического суда
Для каждого судьи Экономического суда предусматриваются по одному штату помощника судьи и секретаря судебных заседаний.
Экономический суд в соответствии с утвержденными Правительством нормативами имеет руководителя аппарата, бухгалтера, архивариуса и других работников.
Статья 7. В части первой статьи 21 Закона слова ,,и апелляционных судов" заменить и дополнить словами ,, ,апелляционных судов и Экономического суда".
Статья 8. Часть первую статьи 26 Закона после слов ,,его палат," дополнить словами ,,Экономического суда,".
Статья 9. Пункт 1 статьи 27 Закона после слов ,,Кассационного Суда," дополнить словами ,,Экономического суда,".