Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին
«ԴԱՏԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՀԱՐԿԱԴԻՐ ԿԱՏԱՐՈՒՄՆ ԱՊԱՀՈՎՈՂ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1 . «Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչության պետին, հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանումների պետերին, ինչպես նաեւ հարկադիր կատարումն ապահովող պաշտոնատար անձանց (այսուհետ՝ հարկադիր կատարողներ) նշանակում եւ ազատում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը՝ գլխավոր հարկադիր կատարողի ներկայացմամբ:
Քաղաքացին չի կարող հարկադիր կատարող նշանակվել, եթե՝
1) դատարանի վճռով ճանաչվել է անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ.
2) դատապարտվել է հանցագործության համար, եւ նրա դատվածությունը մարված կամ հանված չէ.
3) օրենսդրության համաձայն չի կարող զբաղեցնել պետական պաշտոն կամ նշանակվել հարկադիր կատարող:»:
«Հոդված 6. Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչության պետի լիազորությունները
Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչության պետը՝
1) կազմակերպում եւ վերահսկում է վարչության աշխատանքները.
2) կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի եւ գլխավոր հարկադիր կատարողի հրամանների, կարգադրությունների կատարման ընթացքի վերահսկողությունը հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանումների կողմից եւ համակարգում է նրանց աշխատանքները.
3) սահմանված կարգով գլխավոր հարկադիր կատարողին է ներկայացնում հարկադիր կատարման մարզային ծառայությունների աշխատավարձի ֆոնդերի, հաստիքների եւ կառուցվածքի նպատակային բաշխման վերաբերյալ առաջարկություններ.
4) միջնորդություն է ներկայացնում գլխավոր հարկադիր կատարողին՝ դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչության եւ հարկադիր կատարման մարզային ստորաբաժանումների աշխատակիցների խրախուսման եւ նրանց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ.
5) գլխավոր հարկադիր կատարողի կարգադրությունների, հրամանների, հրահանգների հիման վրա իրականացնում է դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված այլ լիազորություններ.
6) պատասխանատվություն է կրում վարչության վրա դրված խնդիրների իրականացման համար.
7) իր իրավասության սահմաններում տալիս է մարզային ստորաբաժանումների պետերի համար պարտադիր կատարման ենթակա ցուցումներ՝ իրազեկ պահելով գլխավոր հարկադիր կատարողին:»:
«Հոդված 7. Հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման պետի լիազորությունները
Հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման պետը՝
1) կազմակերպում եւ վերահսկում է ստորաբաժանման աշխատանքները.
2) դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչությանը տրամադրված հաստիքների եւ աշխատավարձի ֆոնդի շրջանակներում, սահմանված կարգով միջնորդություններ է ներկայացնում դատական ակտերի հարկադիր կատարման ապահովման վարչության պետին՝ հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման հաստիքների բաշխման եւ կառուցվածքի վերաբերյալ.
3) կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի եւ գլխավոր հարկադիր կատարողի հրամանների, հրահանգների, կարգադրությունների եւ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող վարչության պետի ցուցումներն ու հանձնարարականների կատարումը.
4) համակարգում է հարկադիր կատարողների գործողությունները, առաջարկություններ է ներկայացնում հարկադիր կատարողների թեկնածությունների վերաբերյալ.
5) լուծում է հարկադիր կատարողի ինքնաբացարկի եւ նրան հայտնված բացարկի հարցը.
6) ենթակայության կարգով քննում է հարկադիր կատարողների գործողությունների դեմ բերված բողոքները.
7) օրենսդրությամբ վերապահված լիազորությունների սահմաններում տնօրինում է հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման դեպոզիտ հաշիվը .
8) պատասխանատվություն է կրում հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման խնդիրների իրականացման համար:»:
Հոդված 4 . Օրենքի 8-րդ հոդվածի`
ա) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հարկադիր կատարման ծառայության աշխատողների համար սահմանվում են հետեւյալ դասային կոչումները.
1) արդարադատության առաջին դասի պետական խորհրդական,
արդարադատության երկրորդ դասի պետական խորհրդական,
արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական,
արդարադատության առաջին դասի խորհրդական,
արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական,
արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական,
առաջին դասի իրավաբան,
երկրորդ դասի իրավաբան,
երրորդ դասի իրավաբան.
2) հարկադիր կատարման ծառայության աշխատողների համար սահմանվում են հետեւյալ հատուկ կոչումները.
արդարադատության գեներալ-լեյտենանտ,
արդարադատության գեներալ-մայոր,
արդարադատության գնդապետ,
արդարադատության փոխգնդապետ,
արդարադատության մայոր,
արդարադատության կապիտան,
արդարադատության ավագ լեյտենանտ,
արդարադատության լեյտենանտ.
3) հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձանց հատուկ եւ դասային կոչումները շնորհվում են հաջորդական կարգով՝ պաշտոնատար անձանց որակավորմանը, զբաղեցրած պաշտոնին եւ աշխատանքային ստաժին համապատասխան, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով նախկին աշխատանքի կամ ծառայության վայրում շնորհված հատուկ եւ զինվորական կոչումները՝ հարկադիր կատարման ծառայությունում աշխատանքի անցնելուց երեք ամիս անց, բացառությամբ սույն հոդվածի 6-րդ կետում նշված դեպքերի.
4) յուրաքանչյուր հատուկ եւ դասային կոչում կրելու համար հարկադիր կատարման ծառայությունում աշխատանքի անցնելուց հետո սահմանվում են հետեւյալ ժամկետները.
ա) երրորդ դասի իրավաբան եւ արդարադատության լեյտենանտ հատուկ կոչումների համար՝ վեց ամիս,
բ) երկրորդ դասի իրավաբան, առաջին դասի իրավաբան եւ արդարադատության ավագ լեյտենանտ, արդարադատության կապիտան հատուկ կոչումների համար՝ երեք տարի,
գ) արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական եւ արդարադատության մայոր, արդարադատության փոխգնդապետ, արդարադատության գնդապետ հատուկ կոչումների համար՝ չորս տարի.
5) առանց հաջորդականության պահպանման հատուկ եւ դասային կոչումների շնորհումը թույլատրվում է միայն հարկադիր կատարման ծառայության աշխատողներին ավելի բարձր պաշտոնում նշանակելու դեպքում եւ աշխատանքում ցուցաբերած առանձնահատուկ ծառայությունների համար՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոնի համար նախատեսված կոչումից եւ կոչումը կրելու ժամկետից, սակայն յուրաքանչյուր հատուկ ու դասային կոչում կրելու համար սահմանված ժամկետներում, ոչ ավելի, քան մեկ անգամ եւ ոչ ավելի, քան երկու կոչումից բարձր:
Առանց սույն կետի պահանջները պահպանելու՝ հատուկ եւ դասային կոչումներ կարող է շնորհվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համաձայնությամբ.
6) արդարադատության առաջին դասի պետական խորհրդականի, արդարադատության երկրորդ դասի պետական խորհրդականի, արդարադատության գեներալ-լեյտենանտի եւ արդարադատության գեներալ-մայորի հատուկ կոչումները շնորհում է Հանրապետության Նախագահը՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ներկայացմամբ.
7) հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձանց համար սույն հոդվածի 6-րդ կետում չնշված հատուկ եւ դասային կոչումները շնորհում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը.
8) սույն հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձանց հատուկ եւ դասային կոչումներ շնորհելու համար համապատասխան դրամական հավելավճարներ տալու կարգը եւ հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձանց՝ ըստ զբաղեցրած պաշտոնի հասանելիք (առավելագույն) հատուկ եւ դասային կոչումները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
9) հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձանց հատուկ եւ դասային կոչումները շնորհվում են ցմահ.
10) հարկադիր կատարման ծառայության պաշտոնատար անձինք հատուկ եւ դասային կոչումներից կարող են զրկվել աշխատանքից հեռացվելու դեպքում.
11) ծառայողական պարտականությունները կոպիտ խախտելու, պարբերաբար չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, ինչպես նաեւ արատավոր արարքներ թույլ տալու համար, որպես կարգապահական տույժ, հատուկ եւ դասային կոչումը կարող է իջեցվել, բայց երկու աստիճանից ոչ ավելի:».
բ) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հարկադիր կատարողներին տրվում են Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի հաստատած միասնական նմուշի վկայականներ, ինչպես նաեւ նրանց անվամբ՝ նախարարությունում գրանցված եւ համարակալված անձնական կնիքներ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11. Հարկադիր կատարողի իրավունքները եւ պարտականությունները
1. Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ընթացքում հարկադիր կատարողը՝
1) միջոցներ է ձեռնարկում կատարողական թերթի ժամանակին, լրիվ եւ ճիշտ կատարման համար.
2) կատարողական վարույթի կողմերին (այսուհետ՝ կողմեր) եւ նրանց ներկայացուցիչներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ կատարողական վարույթի նյութերին, դրանցից քաղվածքներ անել ու ստանալ պատճեններ.
3) քննում է կատարողական վարույթի կապակցությամբ կողմերի դիմումները եւ միջնորդությունները, կայացնում համապատասխան որոշումներ, պարզաբանում դրանց բողոքարկման ժամկետներն ու կարգը.
4) օրենքով սահմանված դեպքերում տուգանում է իր որոշումները չկատարած քաղաքացիներին եւ պաշտոնատար անձանց.
5) իր անաչառությանը կասկած հարուցող հանգամանքների առկայության դեպքում կարող է հայտնել ինքնաբացարկ:
2. Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ընթացքում հարկադիր կատարողն իրավունք ունի`
1) կատարողական գործողություններ իրականացնելիս ստանալ անհրաժեշտ տեղեկություններ, բացատրություններ եւ այլ նյութեր.
2) գործատուների մոտ ստուգել նրանց մոտ աշխատող պարտապանների կողմից իրենց կատարողական թերթի կատարումը.
3) իրավաբանական անձանց (այսուհետ՝ կազմակերպություններ) եւ քաղաքացիներին հանձնարարություններ տալ կոնկրետ կատարողական գործողություններ իրականացնելու նպատակով.
4) ընթերակաների ներկայությամբ սահմանված կարգով մուտք գործել պարտապանի շենքը (բնակարանը, պահեստը եւ այլ շինություններ), այնտեղ կատարել զննումներ.
5) արգելանք դնել գույքի վրա, առգրավել դա, հանձնել պահատվության եւ իրացնել օրենքով սահմանված կարգով.
6) կատարողական թերթում նշված չափով արգելանք դնել պարտապանի հաշիվներում, ավանդներում կամ բանկերում եւ այլ վարկային կազմակերպություններում պահպանվող դրամական միջոցների եւ այլ արժեքների վրա.
7) գույքի փոխադրման համար օգտագործել պահանջատիրոջ կամ պարտապանի տրանսպորտը՝ ծախսերը դասելով պարտապանի, իսկ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ պահանջատիրոջ հաշվին.
8) կատարողական թերթում նշված պահանջները պարզ չլինելու դեպքում դիմել կատարողական թերթ տված դատարանին՝ պարզաբանելու դրա կատարման կարգը.
9) օրենքով սահմանված կարգով հայտարարել պարտապանի եւ (կամ) նրա գույքի հետախուզում՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցելով ներքին գործերի մարմինների հետ.
10) կատարողական գործողությունների ընթացքում հրավիրել քաղաքացիներին եւ պաշտոնատար անձանց.
11) կատարել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով եւ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված այլ գործողություններ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 4-րդ կետը «հարկադրանքի» բառից հետո լրացնել «՝ հրազենի գործադրման, ֆիզիկական ուժի եւ հատուկ» բառերով:

Пункт 2 статьи 3 Закона Республики Армения ,,О службе по обеспечению принудительного исполнения судебных актов" изложить в следующей редакции:
,,2. Начальника управления по обеспечению принудительного исполнения судебных актов, начальников областных подразделений службы приставов, а также должностных лиц, обеспечивающих принудительное исполнение (далее- приставы), назначает и освобождает Министр юстиции Республики Армения по представлению Главного пристава.
Гражданин не может быть назначен приставом, если:
1) решением суда он признан недееспособным или ограниченно дееспособным;
2) он осужден за совершение преступления, и его судимость не погашена или не снята;
3) согласно законодательству он не может занимать государственную должность или быть назначен приставом.".
,,Статья 6. Полномочия начальника управления по обеспечению
принудительного исполнения судебных актов
Начальник управления по обеспечению принудительного исполнения судебных актов:
1. организует и контролирует работу управления;
2) организует контроль за ходом выполнения приказов, распоряжений Министра юстиции Республики Армения и Главного пристава областными подразделениями службы приставов и координирует их работу;
3) в установленном порядке представляет Главному приставу предложения о целевом распределении фонда заработной платы, штатов и структуры областных служб приставов;
4) представляет ходатайство Главному приставу о поощрении сотрудников управления по обеспечению принудительного исполнения судебных актов и областных подразделений службы приставов и об их привлечении к дисциплинарной ответственности;
5) осуществляет на основе распоряжений, приказов, инструкций Главного пристава другие полномочия, установленные законодательством Республики Армения о принудительном исполнении судебных актов;
6) несет ответственность за осуществление задач, возложенных на управление;
7) в пределах своих полномочий дает начальникам областных подразделений обязательные для исполнения указания, поставив в известность Главного пристава.".
,,Статья 7. Полномочия начальника областного подразделения
службы приставов
Начальник областного подразделения службы приставов:
1) организует и контролирует работу подразделения;
2) в пределах штатов и фонда заработной платы, выделенных управлению по обеспечению принудительного исполнения судебных актов, в установленном порядке представляет начальнику управления по обеспечению принудительного исполнения судебных актов ходатайства о распределении штатов и структуры областного подразделения службы приставов;
3) организует выполнение приказов, инструкций, распоряжений Министра юстиции Республики Армения и Главного пристава, указаний и рекомендаций начальника управления по обеспечению принудительного исполнения судебных актов;
4) координирует действия приставов, вносит предложения о кандидатурах приставов;
5) разрешает вопрос самоотвода пристава и заявленного ему отвода;
6) рассматривает протесты на действия приставов в порядке подчиненности;
7) в пределах полномочий, отведенных ему законодательством, распоряжается депозитным счетом областного подразделения службы приставов;
8) несет ответственность за осуществление задач, возложенных на областное подразделение службы приставов.
а) пункт 3 изложить в следующей редакции:
,,3. Для работников службы приставов устанавливаются следующие классные чины:
1. государственный советник юстиции первого класса,
государственный советник юстиции второго класса, государственный советник юстиции третьего класса, советник юстиции первого класса,
советник юстиции второго класса,
советник юстиции третьего класса,
юрист первого класса,
юрист второго класса,
юрист третьего класса;
2) для работников службы приставов устанавливаются следующие специальные звания:
генерал-лейтенант юстиции,
генерал-майор юстиции,
полковник юстиции,
подполковник юстиции,
майор юстиции,
капитан юстиции,
старший лейтенант юстиции,
лейтенант юстиции;
3) специальные звания и классные чины присваиваются должностным лицам службы приставов через три месяца в последовательном порядке в соответствии с квалификацией, занимаемой должностью и трудовым стажем должностных лиц, а также с учетом специального и воинского званий, присвоенных на прежнем месте работы или службы, за исключением случаев, указанных в пункте 6 настоящей статьи;
4) после поступления на работу в службу приставов для несения каждого специального звания и классного чина устанавливаются следующие сроки:
а) для классного чина юриста третьего класса и специального звания лейтенанта юстиции – шесть месяцев,
б) для классного чина юриста второго класса и специального звания старшего лейтенанта юстиции – три года,
в) для классных чинов советника юстиции третьего класса, советника юстиции второго класса, советника юстиции первого класса и специальных званий майора юстиции, подполковника юстиции, полковника юстиции - четыре года;
5) присвоение специальных званий и классных чинов без соблюдения последовательности допускается только в случае назначения работников службы приставов на более высокую должность и за проявленные в работе особые заслуги, независимо от звания, предусмотренного для занимаемой должности, и срока несения звания, однако они присваиваются не более одного раза и не выше двух званий в сроки, установленные для несения каждого специального звания и класского чина.
Специальные звания и классные чины могут быть присвоены без соблюдения требований настоящего пункта с согласия Правительства Республики Армения;
6) классные чины государственного советника юстиции первого класса, государственного советника юстиции второго класса, специальные звания генерал-лейтенанта юстиции и генерал-майора юстиции присваиваются Президентом Республики Армения по представлению Премьер-министра Республики Армения;
7) специальные звания и классные чины, не указанные в пункте 6 настоящей статьи, присваиваются должностным лицам службы приставов Министром юстиции Республики Армения;
8) порядок предоставления соответствующей денежной доплаты за присвоение должностным лицам службы приставов специальных званий и классных чинов, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, и (высшие) специальные звания и классные чины, полагающиеся должностным лицам службы приставов по занимаемой должности, устанавливаются Правительством Республики Армения;
9) должностным лицам службы приставов специальные звания и классные чины присваиваются посмертно;
10) должностные лица службы приставов могут быть лишены специальных званий и классных чинов в случае освобождения от работы;
11) в качестве дисциплинарного взыскания за грубое нарушение, регулярное неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей, а также допущение порочащих деяний специальные звания и классные чины могут быть понижены, но не более чем на две ступени.";
,,4. Приставом выдаются удостоверения единого образца, утвержденные Министром юстиции Республики Армения , а также зарегистрированные в Министерстве и пронумерованные личные печати с их именем.".
Статья 5. Статью 11 Закона изложить в следующенй редакции:
,,Статья 11. Права и обязанности пристава
1. В процессе принудительного исполнения судебных актов пристав:
1) принимает меры для своевременного, полного и правильного исполнения исполнительного листа;
2) предоставляет сторонам исполнительного производства (далее- стороны) и их представителям возможность знакомиться с материалами исполнительного производства, делать из них выписки и получать копии;
3) рассматривает заявления и ходатайства сторон по поводу исполнительного производства, выносит соответствующие определения, разъясняет сроки и порядок их опротестования;
4) в установленных законом случаях налагает штраф на граждан и должностных лиц, не исполняющих его определения;
5) может заявлять самоотвод при наличии обстоятельств, вызывающих сомнения в его беспристрастности.
2. В процессе принудительного исполнения судебных актов пристав имеет право:
1) получать при совершении исполнительных действий необходимую информацию, объяснения и другие материалы;
2) проверять у работодателей исполнение исполнительного листа на работающих у них должников;
3) давать юридическим лицам (далее - организации) и гражданам поручения с целью совершения конкретных исполнительных действий;
4) в установленном порядке входить в присутствии понятых в здание (жилое помещение, хранилище и иные строения) должника, производить там осмотры;
5) налагать арест на имущество, конфисковать его, передавать на хранение и реализовывать в установленном законом порядке;
6) налагать арест на денежные средства и иные ценности должника находящиеся на счетах, во вкладах или на хранении в банках и иных кредитных организациях, в размере, указанном в исполнительном листе;
7) использовать транспорт взыскателя или должника для перевозки имущества с отнесением расходов за счет должника, а в предусмотренных законом случаях –также за счет взыскателя;
8) в случае неопределенности требований, указанных в исполнительном листе, обратиться в суд, выдавший исполнительный лист, за разъяснением порядка его исполнения;
9) в установленном законом порядке объявлять розыск должника и (или) его имущества, сотрудничая при необходимости с органами внутренних дел;
10) вызывать граждан и должностных лиц в ходе исполнительного производства;
11) совершать иные действия, предусмотренные Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения и Законом Республики Армения ,,О принудительном исполнении судебных актов".".
Статья 6. Пункт 4 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции:
,,4. Надзор за применением приставами мер принуждения, огнестрельного оружия, физической силы и специальных средств осуществляет прокуратура.".