Ընդունվել է 29.05.2025
«17.1) կրիպտոակտիվ՝ «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքով սահմանված կրիպտոակտիվ, այդ թվում՝ էությամբ եզակի համարվող (յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ հատկանիշներ ունեցող) եւ փոխարինելի չհամարվող կրիպտոակտիվ, ինչպես նաեւ ապակենտրոնացված գրանցամատյանի պահպանման կամ գործարքների վավերացման համար իրականացվող գործունեության արդյունքում ավտոմատ կերպով որպես պարգեւատրում ստեղծված կրիպտոակտիվ (բացառությամբ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքի իմաստով արժեթղթի կամ ածանցյալ ֆինանսական գործիքի սահմանմանը համապատասխանող կրիպտոակտիվների, «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» օրենքի իմաստով ֆոնդի փայի (բաժնետոմսի) սահմանմանը համապատասխանող կրիպտոակտիվների եւ «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» օրենքի իմաստով բանկային ավանդի (բանկային ավանդի պայմանագրի) սահմանմանը համապատասխանող կրիպտոակտիվների.».
3) 38-րդ կետը «գուդվիլից» բառից հետո լրացնել «, կրիպտոակտիվներից» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 16.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 16.1. Կրիպտոակտիվի սկզբնական արժեքի որոշման կանոնները
1. Կրիպտոակտիվի սկզբնական արժեքը որոշվում է կրիպտոակտիվի ձեռքբերման, ստացման (այդ թվում՝ անհատույց) օրվա դրությամբ՝ ելնելով այդ օրը Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված բորսաներից Կառավարության սահմանած կարգով որոշված բորսայի կողմից ԱՄՆ դոլարով կամ եվրոյով հրապարակված կրիպտոակտիվի գնի նկատմամբ այդ օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքից:
2. Սույն հոդվածի կիրառության իմաստով, որպես տվյալ օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած՝ արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեք, հիմք է ընդունվում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից մինչեւ տվյալ օրվա ժամը 16:00-ն հրապարակված միջին փոխարժեքը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15-րդ մասով.
«15. Կրիպտոակտիվների օտարման գործարքների մասով եկամտի ստացման իրավունքի ձեռքբերումը, ինչպես նաեւ կրիպտոակտիվների ձեռքբերման ծախսերը կարող են փաստաթղթավորվել նշված գործարքները հիմնավորող՝ հաշվարկային փաստաթուղթ չհամարվող այլ փաստաթղթերով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում՝
1) «գ» ենթակետը «ակտիվի» բառից հետո լրացնել «, ֆինանսական ակտիվի, կրիպտոակտիվի» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետով.
«ե) «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքով սահմանված կրիպտոակտիվներով ծառայությունների մատուցումը.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 59-րդ կետով.
«59) կրիպտոակտիվի օտարումը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ կետով.
«11) կրիպտոակտիվի օտարման գործարքի դեպքում կրիպտոակտիվի սկզբնական արժեքի այն մասը, որը գերազանցում է կրիպտոակտիվի օտարման գործարքի դիմաց հաշվեգրված եկամտի գումարը:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 3-րդ կետում «(այդ թվում՝ հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների)» բառերը փոխարինել «(այդ թվում՝ հիմնական միջոցների, ոչ նյութական ակտիվների, կրիպտոակտիվների)» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 16-րդ կետը «օտարումից ստացվող եկամուտները» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սույն մասի 16.1-ին կետով սահմանված՝ էությամբ եզակի համարվող (յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ հատկանիշներ ունեցող) եւ փոխարինելի չհամարվող կրիպտոակտիվի օտարումից ստացվող եկամուտները, ապակենտրոնացված գրանցամատյանի պահպանման կամ գործարքների վավերացման համար իրականացվող գործունեության արդյունքում ավտոմատ կերպով որպես պարգեւատրում ստեղծված կրիպտոակտիվների օտարումից ստացվող եկամուտները» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  16.1-ին կետով.
«16.1) կրիպտոակտիվի օտարումից ստացվող եկամուտները, բացառությամբ էությամբ եզակի համարվող (յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ հատկանիշներ ունեցող) եւ փոխարինելի չհամարվող կրիպտոակտիվի, ինչպես նաեւ ապակենտրոնացված գրանցամատյանի պահպանման կամ գործարքների վավերացման համար իրականացվող գործունեության արդյունքում ավտոմատ կերպով որպես պարգեւատրում ստեղծված կրիպտոակտիվների օտարումից ստացվող եկամուտների.»:
Հոդված  9. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածում՝
1) 9-րդ մասի «11-րդ մասով» բառերը փոխարինել «9.1-ին եւ 11-րդ մասերով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին մասով.
«9.1. Էությամբ եզակի համարվող (յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ հատկանիշներ ունեցող) եւ փոխարինելի չհամարվող կրիպտոակտիվի, ինչպես նաեւ ապակենտրոնացված գրանցամատյանի պահպանման կամ գործարքների վավերացման համար իրականացվող գործունեության արդյունքում ավտոմատ կերպով որպես պարգեւատրում ստեղծված կրիպտոակտիվների օտարումից ստացվող եկամուտների մասով եկամտային հարկը հաշվարկվում է մեկ տոկոս դրույքաչափով:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետը եւ 267-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետը «ապահովագրական բրոկերները,» բառերից հետո լրացնել ««Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքով սահմանված կրիպտոակտիվներով ծառայություն մատուցող անձինք,» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ակտիվների» բառից հետո լրացնել «, ֆինանսական ակտիվների, կրիպտոակտիվների» բառերով:

1) пункты 16 и 17 после слов “денежных средств” дополнить словами “, криптоактивов”;
“17.1) криптоактив - криптоактив, установленный Законом “О криптоактивах”, в том числе криптоактив, который считается уникальным по своей сути (каждый из которых имеет особые характеристики) и не считается взаимозаменяемым, а также криптоактив, созданный автоматически в качестве вознаграждения в результате деятельности, осуществляемой для хранения децентрализованного реестра или подтверждения сделок (за исключением криптоактивов, соответствующих определению ценной бумаги или производного финансового инструмента по смыслу Закона “О рынке ценных бумаг”, криптоактивов, соответствующих определению пая (акции) фонда по смыслу Закона “Об инвестиционных фондах”, и криптоактивов, соответствующих определению банковского вклада (договора банковского вклада) по смыслу Закона “О банках и банковской деятельности”);”;
3) пункт 38 после слова “гудвилла” дополнить словом “, криптоактивов”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 16.1 следующего содержания:
“Статья 16.1. Правила определения первоначальной стоимости криптоактива
1. Первоначальная стоимость криптоактива определяется по состоянию на день приобретения, получения (в том числе безвозмездно) криптоактива, исходя из опубликованного Центральным банком Республики Армения на этот день среднего обменного курса, сформированного на валютных рынках, по отношению к цене криптоактива в долларах США или евро, опубликованного в этот день биржей, определенной в порядке, установленном  Правительством, из числа бирж, включенных в установленный Правительством перечень.
2. По смыслу применения настоящей статьи в качестве среднего обменного курса, сформированного на валютных рынках, опубликованного Центральным банком Республики Армения на данный день, за основу принимается средний обменный курс, опубликованный Центральным банком Республики Армения до 16:00 часов данного дня.”.
Статья 3. Статью 55 Кодекса дополнить частью 15 следующего содержания:
“15. Приобретение права на получение доходов в части сделок по отчуждению криптоактивов, а также расходы на приобретение криптоактивов могут быть задокументированы другими обосновывающими указанные сделки документами, не считающимися расчетными документами.”.
Статья 4. В пункте 2 части 1 статьи 60 Кодекса:
1) подпункт “в” после слова “актива” дополнить словами “, финансового актива, криптоактива”;
2) дополнить подпунктом “д” следующего содержания:
“д. оказание услуг криптоактивами, установленными Законом “О криптоактивах;”.
Статья 5. Часть 2 статьи 64 Кодекса дополнить пунктом 59 следующего содержания:
“59) отчуждение криптоактива.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 113 Кодекса дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11) в случае сделки по отчуждению криптоактива часть первоначальной стоимости криптоактива, превышающая сумму дохода, начисленную за сделку по отчуждению криптоактива.”.
Статья 7. В пункте 3 части 7 статьи 121 Кодекса слова “(в том числе основных средств и нематериальных активов)” заменить словами “(в том числе основных средств, нематериальных активов и криптоактивов)”.
Статья 8. В части 1 статьи 147 Кодекса:
1) пункт 16 после слов “от отчуждения принадлежащего им на праве собственности имущества” дополнить словами “, а также установленные пунктом 16.1 настоящей части доходы, получаемые от отчуждения криптоактива, который считается уникальными по своей сути (каждый из которых имеет особые характеристики) и не считается взаимозаменяемым, доходы, получаемые от отчуждения криптоактивов, автоматически созданных в качестве вознаграждения в результате деятельности, осуществляемой для хранения децентрализованного реестра или удостоверения сделок”;
2) часть дополнить пунктом 16.1 следующего содержания:
“16.1) доходы, получаемые от отчуждения криптоактива, за исключением доходов, получаемых от отчуждения криптоактива, который считается уникальным по своей сути (каждый из которых обладает особыми характеристиками) и не считается взаимозаменяемым, а также криптоактивов,  автоматически созданных в качестве вознаграждения в результате деятельности, осуществляемой для хранения децентрализованного реестра или удостоверения сделок;”.
Статья 9. В статье 150 Кодекса:
1) в части 9 слова “частью 11” заменить словами “частями 9.1 и 11”;
2) статью дополнить частью 9.1 следующего содержания:
“9.1. Подоходный налог в части доходов, получаемых от отчуждения криптоактивов, которые считаются уникальными по своей сути (каждый из которых имеет особые характеристики) и не считаются взаимозаменяемыми, а также криптоактивов, автоматически созданных в качестве вознаграждения в результате деятельности, осуществляемой для хранения децентрализованного реестра или удостоверения сделок, исчисляется по ставке один процент.”.
Статья 10. Пункт 3 части 3 статьи 254 и пункт 1 части 5 статьи 267 Кодекса после слов “страховые брокеры,” дополнить словами “лица, оказывающие услуги криптоактивами, установленными Законом “О криптоактивах”,”.
Статья 11. Часть 1 статьи 256 Кодекса после слов “нематериальных активов,” дополнить словами “финансовых активов, криптоактивов,”.