Ընդունվել է 17.06.2016
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 234-րդ հոդվածում՝
«1.1. Ազդագրի հիման վրա գրավով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում ազդագիրը հանդիսանում է նաեւ գրավի պայմանագիր կնքելու օֆերտա (գրավի պայմանագիր կնքելու առաջարկ):».
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Ազդագրի հիման վրա գրավով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում գրավի պայմանագրում գրավառուի անվան (անվանման) եւ բնակության (գտնվելու) վայրի փոխարեն նշվում է, որ գրավառու է հանդիսանում արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանում (ռեեստրում) նշված արժեթղթի սեփականատերը (անվանատերը):»:
Հոդված 2. Օրենքի 236-րդ հոդվածում՝
1)1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Գրավ դրված գույքը այլ գրավի (հաջորդող գրավի) առարկա դարձնելու գրավատուի իրավունքը սահմանափակող համաձայնությունն առ ոչինչ է:».
2) 2-րդ մասից հանել առաջին նախադասությունը.
3) 3-րդ մասը «օրենքով» բառից հետ լրացնել «կամ նոր եւ նախորդ բոլոր գրավառուների միջեւ կնքված պայմանագրով» բառերով.
«4. Եթե նոր եւ նախորդ բոլոր գրավառուների միջեւ կնքված պայմանագրով այլ բան նախատեսված չէ, ապա պարտապանի կողմից նոր գրավառուի հանդեպ պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքում նոր գրավառուն մինչեւ գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթաց սկսելը պարտավոր է նախորդ գրավառուին ծանուցել պարտապանի կողմից իր հանդեպ պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքի մասին`այդ մասին տեղեկանալուց հետո՝ երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում: Ծանուցումն ստանալու պահից նախորդ գրավառուն իրավունք ունի՝
1) չձեռնարկելու որեւէ գործողություն գրավի առարկայի հետ կապված կամ
2) սկսելու գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթացը, որի դեպքում նոր գրավառուն այլեւս իրավասու չէ սկսելու բռնագանձման գործընթաց կամ
3) գնելու գրավի առարկա գույքը կամ
4) նոր գրավառուից գնելու գրավով ապահովված պարտավորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 25 գլխով սահմանված կարգով, եւ դադարեցնելու բռնագանձման գործընթացը կամ
5) առաջարկելու նոր գրավառուին ամբողջությամբ կատարել իր (նախորդ գրավառուի) նկատմամբ ունեցած պարտապանի պարտավորությունը կամ
6) համաձայնություն տալու նոր գրավառուի կողմից բռնագանձման արդյունքում գրավի առարկան երրորդ անձի օտարելուն, որի դեպքում նախորդ գրավառուի գրավի իրավունքը գույքի նկատմամբ պահպանվում է:
Նախորդ գրավառուն պարտավոր է սույն հոդվածով նախատեսված իր իրավունքների իրականացման մասին որոշում կայացնելու մասին տեղեկացնել նոր գրավառուին սույն հոդվածով նախատեսված ծանուցումն ստանալու պահից 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Նոր գրավառուն պարտավոր է պարտապանի կողմից իր հանդեպ պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքում առաջնորդվել սույն հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված իրավունքների իրականացման վերաբերյալ նախորդ գրավառուի կայացրած որոշմամբ:
Եթե նոր եւ նախորդ բոլոր գրավառուների միջեւ կնքված պայմանագրով այլ բան նախատեսված չէ, մի քանի նախորդ գրավառուների առկայության դեպքում նոր գրավառուն պարտավոր է պարտապանի կողմից իր հանդեպ պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքում գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթաց սկսելուց առաջ սույն հոդվածով սահմանված կարգով ծանուցել իրեն նախորդող բոլոր նախորդ գրավառուներին եւ առաջնորդվել սույն հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված իրավունքների իրականացման վերաբերյալ նախորդ գրավառուների կայացրած որոշմամբ՝ ըստ նախորդ գրավառուների հաջորդականության:»:
Հոդված 3. Oրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 243.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 243.1.Գրավ դրված գույքի վրա գրավատուի՝ երրորդ անձանց նկատմամբ ունեցած այլ պարտավորությունների կատարման համար կիրառվող սահմանափակումները
1. Գրավ դրված գույքի վրա գրավատուի՝ երրորդ անձանց նկատմամբ ունեցած այլ պարտավորությունների կատարման համար արգելադրում, սառեցում, կալանք, բռնագանձում, առգրավում կամ գույքի նկատմամբ ցանկացածայլ սահմանափակում (սույն հոդվածում այսուհետ՝ Սահմանափակում) չի կարող խոչընդոտ (արգելք) հանդիսանալ գրավի առարկայից առաջնային բավարարում ստանալու նախապատվության իրավունք ունեցող գրավառուի համարիրականացնելու սույն օրենսգրքով գրավառուին վերապահված բոլոր իրավունքները, այդ թվում՝բռնագանձում տարածելու եւ իրացնելու գրավի առարկան, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված դեպքերի, որոնց հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են այդ օրենսգրքով:
2. Այն դեպքում, երբ գրավառուն, օգտվելով սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավունքից, բռնագանձում է տարածում գրավի առարկայի վրա եւ իրացնում գրավի առարկան, ապա գրավի առարկայի նկատմամբ կիրառված բոլոր Սահմանափակումները գրավի առարկայի իրացման ժամանակ դադարում են օրենքի ուժով, եւ նոր սեփականատիրոջը գույքն անցնում է առանց Սահմանափակումների: Սահմանափակումներն օրենքի ուժով վերսկսում (վերականգնվում) են գրավառուի պահանջները բավարարելուց հետո սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված մնացած դրամական միջոցների վրա։
Գրավառուն գրավի առարկայի իրացման ժամանակ դիմում է Սահմանափակումը գրանցող (հաշվառող) մարմնին օրենքի ուժով դադարած Սահմանափակումները գրանցումից (հաշվառումից) հանելու համար: Գրավառուի դիմումը հիմք է Սահմանափակումը գրանցող (հաշվառող) մարմնի համար Սահմանափակումը գրանցումից (հաշվառումից)հանելու համար:
3. Սույն հոդվածի համաձայն՝ գրավի առարկայի իրացման եւ գրավով ապահովված պարտավորությունների բավարարման արդյունքում մնացած գումարըսույն օրենսգրքի 251 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ծախսերը նվազեցնելուց հետո փոխանցվում է գրավատուի բանկային հաշվին: Այն դեպքում, երբ գրավատուն չունի բանկային հաշիվ, կամ գրավառուին հայտնի չեն գրավատուի բանկային հաշվի տվյալները, ապա գրավառուն օրենքի ուժով պարտավոր է գրավատուի համար անվճար բացել եւ վարել բանկային հաշիվ եւ այդ միջոցները փոխանցել բացված բանկային հաշվին: Այդ մասին գրավառուն ծանուցում է իրեն հայտնի մյուս պարտատերերին եւ Սահմանափակում կիրառած մարմնին:Ընդ որում, տվյալ բանկային հաշվին այլ միջոցներ, քան նախատեսված են սույն մասով, մուտքագրել չի թույլատրվում, եւ այդ հաշիվը ենթակա է փակման սույն մասով նախատեսված գումարը ելքագրվելուց հետո:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված միջոցները բանկային կամ դեպոզիտ հաշվին փոխանցելու պահից այդ միջոցների վրա օրենքի ուժով վերսկսում (վերականգնվում) է մինչեւ գրավի առարկայի իրացումը կիրառված Սահմանափակումը:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված պարտավորությունները կատարելու անհնարինության դեպքում կիրառվում են սույն օրենսգրքի 366 հոդվածի դրույթները՝ սույն հոդվածի պահանջներին համապատասխան։
6. Եթե գույքը հանդիսանում է հաջորդող գրավի առարկա, ապա նոր գրավառուն իրավասու է, սույն հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան, բռնագանձելու եւ իրացնելու գրավի առարկան՝ բացառապես սույն օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով սահմանված կարգով: »:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 246-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) դա նախատեսված է օրենքով.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 249-րդ հոդվածում՝
«1.1. Այն դեպքում, երբ գույքը հանդիսանում է հաջորդող գրավի առարկա, ի լրումն սույն հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված պայմանների, նոր գրավառուն իրավասու է բռնագանձելու եւ իրացնելու գրավի առարկան՝ բացառապես սույն օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:».
2) 2-րդ մասում`
ա. առաջին պարբերության «գրավատուին» բառը բոլոր տեղերում փոխարինել «գրավատուին եւ պարտապանին (եթե գրավատուն եւ պարտապանը տարբեր սուբյեկտներ են)» բառերով, իսկ «գրավատուն» բառը՝ «գրավատուն (պարտապանը)» բառերով,
բ. առաջին պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Այն դեպքում, երբ գրավի իրավունքը ենթակա է գրանցման (այդ թվում՝ պետական գրանցման), գրավառուն մինչեւ գրավի բռնագանձման գործընթացն սկսելը, ինչպես նաեւ գրավի բռնագանձման գործընթացը դադարեցնելու կամ ավարտվելու դեպքում պարտավոր է այդ մասին պատշաճ ձեւով ծանուցել նաեւ գրանցում իրականացնող մարմնին:»,
գ. երկրորդ եւ երրորդ պարբերությունների «պարտապանին» բառը փոխարինել «գրավատուին եւ պարտապանին (եթե գրավատուն եւ պարտապանը տարբեր սուբյեկտներ են), իսկ կիրառության դեպքում՝ նաեւ գրանցում իրականացնող մարմնին» բառերով,
դ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածով սահմանված պատշաճ ծանուցում կամ բռնագանձման մասին ծանուցումը գրավատուին կամ պարտապանին պատշաճ կարգով հանձնված է համարվում, եթե ծանուցումը կատարվել է սույն օրենսգրքի 20.1 գլխով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 251-րդ հոդվածը լրացնելհետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Գրավառուի կողմից սույն գլխով սահմանված կարգով գրավի առարկան ի սեփականություն վերցնելու օրվանից գրավով ապահովված պարտավորության մարված չափի նկատմամբ որեւէ տոկոս կամ տուժանք չի կիրառվում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «Արժեթղթով» բառը փոխարինել «Փաստաթղթային արժեթղթով» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում հիփոթեքի պայմանագրում գրավառուի անվան (անվանման) եւ բնակության (գտնվելու) վայրի փոխարեն նշվում է, որ գրավառու է հանդիսանում արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանում (ռեեստրում) նշված արժեթղթի սեփականատերը (անվանատերը):»:
Հոդված 9 . Օրենսգրքի 263-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում հիփոթեքի պայմանագիրը կարող է կնքվելփաստաթղթի փոխանակմամբ:».
2) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում հիփոթեքի պայմանագիրը հանդիսանում է ազդագրի բաղկացուցիչ մաս, այդ թվում՝ առանձին հավելված (հիփոթեքի պայմանագիր), որը պետք է վավերացվի նոտարական կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 264-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում հիփոթեքի պայմանագրով գրավի իրավունքների (առաջին) պետական գրանցումը պետք է իրականացվի ազդագրի բաղկացուցիչ մաս, այդ թվում՝ առանձին հավելված հանդիսացող հիփոթեքի պայմանագրի հիման վրա: Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման պահից հիփոթեքի պայմանագրով գրավի իրավունքների (հետագա) պետական գրանցումը պետք է իրականացվի արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանից (ռեեստրից) տրված քաղվածքի հիման վրա: Ընդ որում, ազդագրի հիման վրա թողարկված հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի սեփականատերերի փոփոխության յուրաքանչյուր դեպքում նոր գրավառուի իրավունքները համարվում են պետական գրանցում ստացած՝ արժեթղթերի նկատմամբ սեփականության իրավունքն արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանում (ռեեստրում) գրանցելու պահից:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 5-րդ բաժնի վերնագիրը «ԺԱՄԿԵՏՆԵՐ։» բառից հետո լրացնել «ԾԱՆՈՒՑՈՒՄՆԵՐ։» բառով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «ինչպես նաեւ» բառերից հետո լրացնել «անշարժ գույքով ապահովված վարկերի խմբային փոխանցման պայմանագրերի վրա,» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 20.1
ԾԱՆՈՒՑՈՒՄՆԵՐ
Հոդված 330.1. Ծանուցումները
1. Օրենքով ծանուցման համար նախատեսված պարտադիր ընթացակարգեր ու պայմաններ նախատեսված չլինելու դեպքում կողմերը կարող են պայմանագրով սահմանել օրենքով կամ պայմանագրով իրենց վերապահված իրավունքների ու պարտականությունների իրացման մասին միմյանց ծանուցման կարգ, որի պահպանումը պարտադիր է կողմերի, իսկ օրենքով կամ կամովին ստանձնած պարտավորության դեպքում՝ նաեւ այլոց համար:
2. Օրենքով ծանուցման համար նախատեսված պարտադիր ընթացակարգեր ու պայմաններ նախատեսված չլինելու դեպքում իրավաբանական անձինք եւ արժեթղթեր թողարկողները կարող են համապատասխանաբար կանոնադրությամբ կամ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված արժեթղթերի թողարկման ազդագրով նախատեսել ծանուցման պարտադիր կարգ: Իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ սահմանված ծանուցման կարգը պարտադիր է իրավաբանական անձի հիմնադիրների, մասնակիցների ու կառավարման մարմինների անդամների համար, իսկ արժեթղթերի թողարկման ազդագրով սահմանված ծանուցման կարգը` արժեթղթերի սեփականատերերի համար:
3. Պայմանագրով, կանոնադրությամբ կամ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված արժեթղթերի թողարկման ազդագրով սահմանված կարգով կատարված ծանուցումը համարվում է պատշաճ:
4. Օրենքով կամ պայմանագրով կամ կանոնադրությամբ կամ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված արժեթղթերի թողարկման ազդագրով ծանուցման համար նախատեսված պարտադիր ընթացակարգեր ու պայմաններ նախատեսված չլինելու դեպքում ծանուցումը համարվում է պատշաճ, եթե կատարվել է պատվիրված նամակով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ, առձեռն փոխանցմամբ, իսկ դրանց անհնարինության դեպքում՝ օրենքով սահմանված հրապարակային եղանակով:
5. Իրավունքը գրանցման ենթակա լինելու դեպքում ծանուցման միջոցով իրավունքի իրացումը համարվում է պատշաճ, եթե ծանուցումն ուղարկվել է կամ օրենքով նախատեսված կարգով գրանցվել է գրանցում իրականացնող մարմնում։
6. Ծանուցողը ծանուցվողին կարող է ներկայացնել միայն այնպիսի առարկություններ, որոնք ապացուցում են իր կողմից ծանուցումը պայմանագրով սահմանված կարգով կատարվելու մասին: Ծանուցվողը ծանուցողին կարող է ներկայացնել միայն այնպիսի առարկություններ, որոնք ապացուցում են ծանուցողի կողմից ծանուցումը պայմանագրով սահմանված կարգով չկատարվելու մասին:
7. Դատարանը, արբիտրաժային տրիբունալը, ֆինանսական համակարգի հաշտարարը, ինչպես նաեւ պետական մարմինները կարող են կողմի պահանջով կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրից բխող վեճերի լուծման կամ իրավունքների ու պարտականությունների իրականացման ժամանակ կիրառել կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրով սահմանված ծանուցման կարգը, եթե կողմերը պայմանագրով ուղղակիորեն նախատեսել են նման հնարավորություն: Այս դրույթը կիրառվում է նաեւ այն դեպքերում, երբ նման հնարավորություն նախատեսված է իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ կամ արժեթղթեր թողարկողի ազդագրով:
8. Սպառողների շահերի պաշտպանության նպատակով օրենքով կամ այլ իրավական ակտերով կարող են սահմանվել ծանուցման օրինակելի կարգ ու պայմաններ:»:

Статья 1. В статье 234 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс):
“1.1. При эмиссии на основании проспекта обеспеченных залогом ценных бумаг, проспект является также офертой на заключение договора залога (предложение о заключении договора залога).”;
2) часть 2 дополнить новым предложением следующего содержания: “При эмиссии на основании проспекта обеспеченных залогом ценных бумаг в договоре залога вместо имени (наименования) и места жительства (нахождения) залогодержателя указывается, что залогодержателем является собственник (номинальный держатель) ценной бумаги, указанной в регистрационном журнале (реестре), который ведет лицо, осуществляющее запись прав в отношении ценных бумаг.”.
Статья 2. В статье 236 Кодекса:
1)  часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Соглашение, ограничивающее право залогодателя на обращение заложенного имущества в предмет другого залога (последующего залога) ничтожно.”;
2) в части 2 исключить первое предложение;
3) часть 3 после слова “законом” дополнить словами “или договором, заключенным между новым и всеми предшествующими залогодержателями”;
“4. Если иное не предусмотрено договором, заключенным между новым и всеми предшествующими залогодержателями, то в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником обязательств перед новым залогодержателем, новый залогодержатель до начала процесса взыскания предмета залога обязан уведомить предшествующего залогодержателя о неисполнении или ненадлежащем исполнении должником своих обязательств перед ним в течение двух рабочих дней после того, как ему стало известно об этом. С момента получения уведомления предшествующий залогодержатель имеет право:
1) не предпринимать каких-либо действий, чваязанных с предметом залога или
2) начинать процесс обращения взыскания предмета залога, при котором новый залогодержатель более не вправе начинать процесс взыскания или
3) приобретать имущество, являющееся предметом залога или
4) покупать у нового залогодержателя обеспеченное залогом обязательство в порядке, установленном Главой 25 Гражданского кодекса Республики Армения, и прекращать процесс взыскания или
5) предлагать новому залогодержателю полностью выполнить обязательство должника перед ним (предшествующим залогодержателем) или
6) давать согласие на отчуждение предмета залога новым залогодержателем третьему лицу в результате взыскания, при этом право залога предшествующего залогодержателя в отношении имущества сохраняется.
Предшествующий залогодержатель обязан в течение 10 рабочих дней с момента получения предусмотренного настоящей статьей уведомления сообщить новому залогодержателю о принятии решения об осуществлении своих прав, предусмотренных настоящей статьей.
Новый залогодержатель обязан в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником обязательств перед ним руководствоваться принятым предшествующим залогодержателем решением об осуществлении прав, предусмотренных пунктами 2, 3, 4 и 6 части 4 настоящей статьи.
Если иное не предусмотрено договором, заключенным между новым и всеми предшествующими залогодержателями, новый залогодержатель при наличии нескольких предшествующих залогодержателей, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником имеющихся перед ним обязательств, обязан до начала процесса взыскания предмета залога в установленном настоящей статьей порядке уведомить всех предшествующих ему залогодержателей и руководствоваться принятым предшествующими залогодержателями решением об осуществлении прав, предусмотренных пунктами 2, 3, 4 и 6 части 4 настоящей статьи в соответствии с последовательностью предшествующих залогодержателей.”.
Статья 3. Кодекс дополнить статьей 243.1 следующего содержания:
“Статья 243.1. Ограничения на заложенное имущество, применяемые для исполнения других обязательств залогодателя, имеющихся перед третьими лицами
1. Наложение запрета, замораживание, арест, взыскание, конфискация или любое иное ограничение (далее в настоящей статье — ограничение) в отношении заложенного имущества, применяемые для исполнения других обязательств залогодателя, имеющихся перед третьими лицами, не может служить препятствием (запретом) для залогодержателя, имеющего преимущественное право на получение приоритетного удовлетворения из предмета залога, в осуществлении всех прав, отведенных настоящим Кодексом залогодержателю, в том числе - в обращении взыскания и реализации предмета залога, за исключением предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения случаев, связанные с которыми отношения регулируются этим Кодексом.
2. В случае, когда залогодержатель, пользуясь правом, предусмотренным частью 1 настоящей статьи, обращает взыскание на предмет залога и реализует предмет залога, то все примененные к предмету залога ограничения прекращаются в силу закона при реализации предмета залога, и имущество переходит к новому собственнику без ограничений. Ограничения в силу закона возобновляются (восстанавливаются) в отношении остальных денежных средств, предусмотренных частью 3 настоящей статьи, после удовлетворения требований залогодержателя.
Залогодержатель при реализации предмета залога обращается в орган, регистрирующий (ставящий на учет) ограничение, для снятия с регистрации (учета) ограничений, прекращенных в силу закона. Заявление залогодержателя является основанием для органа, регистрирующего (ставящего на учет) ограничение, для снятия ограничения с регистрации (учета).
3. Согласно настоящей статье остальная сумма в результате реализации предмета залога и удовлетворения обеспеченных залогом обязательств после уменьшения расходов, предусмотренных частью 1 статьи 251 настоящего Кодекса, переводится на банковский счет залогодателя. В случае, когда залогодатель не имеет банковского счета, или залогодержателю не известны банковские данные залогодателя, залогодержатель в силу закона обязан бесплатно открывать и вести для залогодателя банковский счет и переводить эти средства на открытый банковский счет. Залогодержатель уведомляет об этом других известных ему кредиторов и применивший ограничение орган. При этом на этот банковский счет не допускается начислять средства, отличные от предусмотренных настоящей частью, и этот счет подлежит закрытию после снятия предусмотренной настоящей частью суммы со счета.
4. С момента перевода предусмотренных частью 3 настоящей статьи средств на банковский или депозитный счет ограничение, примененное в отношении этих средств до реализации предмета залога, возобновляется (восстанавливается) в силу закона.
5. В случае невозможности исполнения обязательств, установленных частью 3 настоящей статьи, применяются положения статьи 366 настоящего Кодекса в соответствии с требованиями настоящей статьи.
6.  Если имущество является предметом последующего залога, то новый залогодержатель вправе в соответствии с частью 1 настоящей статьи взыскать и реализовать предмет залога исключительно в порядке, установленном статьей 236 настоящего Кодекса.
Статья 4. Пункт 1 части 2 статьи 246 Кодекса в следующей редакции:
“1) это предусмотрено законом;”.
Статья 5. В статье 249 Кодекса:
1) статью дополнитьчастью 1.1 следующего содержания:
“1.1. В случае, когда имущество является предметом последующего залога, в дополнение к условиям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, новый залогодержатель вправе взыскать и реализовать предмет залога исключительно в порядке, установленном статьей 236 настоящего Кодекса.”;
а) слово “залогодателя” заменить словами “залогодателя и должника (если залогодатель и должник являются разными субъектами)”, а слово “залогодатель” – словами “залогодатель (должник)”,
б) абзац первый дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае, когда право залога подлежит регистрации (в том числе - государственной регистрации), залогодержатель до начала процесса взыскания залога, а также в случае прекращения или завершения процесса взыскания залога обязан в надлежащей форме уведомить об этом также орган, осуществляющий регистрацию.”,
в) в абзацах втором и третьем слово “залогодателя” заменить словами “залогодателя и должника (если залогодатель и должник являются разными субъектами), а в случае применения - также в орган, осуществляющий регистрацию,”;
“3. Установленное настоящей статьей надлежащее уведомление или уведомление о взыскании, считается врученным в надлежащей порядке залогодателю или залогодержателю, если уведомление осуществлено в порядке, установленном Главой 20.1 настоящего Кодекса.”.
Статья 6. Статью 251 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Со дня приобретения залогодержателем предмета залога в собственность в установленном настоящей Главой порядке в отношении погашенной части обеспеченного залогом обязательства какой-либо процент или неустойка не применяются.”.
Статья 7. В части 4 статьи 256 Кодекса слова “ценной бумагой” заменить словами “документарной ценной бумагой”.
Статья 8. Часть 1 статьи 262 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “При эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта в договоре ипотеки вместо имени (наименования) и места жительства (нахождения) залогодержателя указывается, что залогодержателем является собственник (номинальный держатель) ценной бумаги, указанной в регистрационном журнале (реестре), который ведется лицом, осуществляющим запись прав на ценные бумаги.”.
Статья 9. В статье 263 Кодекса:
1) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “При эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта договор ипотеки может быть заключен обменом документами.”;
2) часть 4 дополнить новым предложением следующего содержания: “При эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта договор ипотеки является составной частью проспекта, в том числе - отдельным приложением (договор ипотеки), которое должно быть заверено в нотариальном порядке.”.
Статья 10. Статью 264 Кодекса дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. При эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта государственная регистрация (первая) прав залога по договору ипотеки должна осуществляться на основании договора ипотеки, являющегося составной частью проспекта, в том числе отдельным приложением. С момента эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта государственная регистрация (последующая) прав залога по договору ипотеки должна осуществляться на основании выписки, выданной из журнала регистрации (реестра), который ведется лицом, осуществляющим запись прав на ценные бумаги. При этом, при каждом изменении собственника обеспеченных ипотекой ценных бумаг, эмитированных на основании проспекта, права нового залогодержателя считаются получившими государственную регистрацию с момента регистрации права собственности на ценные бумаги в регистрационном журнале (реестре), который ведется лицом, осуществляющим запись прав на ценные бумаги.”.
Статья 11. Заглавие Раздела 5 Кодекса после слова "СРОКИ.” Дополнить словом “УВЕДОМЛЕНИЯ.”.
Статья 12. Часть 4 статьи 299 Кодекса после слов “а также” дополнить словами “на договоры о групповой передаче обеспеченных недвижимым имуществом кредитов,”.
Статья 13. Кодекс дополнить Главой 20.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 20.1.
УВЕДОМЛЕНИЯ Статья 330.1. Уведомления
Статья 330.1. Уведомления
1. В случае если обязательные процедуры и условия для уведомления не предусмотрены законом, стороны могут установливать в договоре порядок уведомления друг друга о реализации прав и обязанностей, отведенных им законом или договором, соблюдение которого обязательно для сторон, а в случае обязательства, принятого по закону или добровольно - также и для других.
2. В случае если обязательные процедуры и условия для уведомления не предусмотрены законом, юридические лица и эмитенты ценных бумаг, могут предусматривать обязательный порядок уведомления соответственно в уставе или проспекте эмиссии ценных бумаг, установленном Законом Республики Армения "О рынке ценных бумагах". Порядок уведомления, установленный уставом юридического лица, обязателен и для учредителей, участников и членов органов управления юридического лица, а порядок уведомления, установленный проспектом эмиссии ценных бумаг, - для собственников ценных бумаг.
3. Уведомление, произведенное в порядке, установленном в проспекте эмиссии ценных бумаг, который установлен договором, уставом или Законом Республики Армения "О рынке ценных бумаг", считается надлежащим.
4. В случае если законом или договором, или уставом, или установленным Законом Республики Армения "О рынке ценных бумаг" проспектом эмиссии ценных бумаг обязательные процедуры и условия для уведомления не предусмотрены, уведомление считается надлежащим, если направлено заказным письмом - с извещением о передаче, передачей из рук в руки, а в случае невозможности этого - установленным законом публичным способом.
5. В случае, если право подлежит регистрации, реализация права путем уведомления считается надлежащей, если уведомление направлено в орган, осуществляющий регистрацию, или зарегистрировано в нем в установленном законом порядке.
6. Уведомитель может представить уведомляемому только такие возражения, которые доказывают осуществление им уведомления в установленном договором порядке. Уведомляемый может представить уведомителю только такие возражения, которые доказывают, что уведомление не было осуществлено уведомителем в установленном договором порядке.
7. Суд, арбитражный трибунал, медиатор финансовой системы, а также государственные органы могут по требованию стороны при разрешении споров, вытекающих из заключенного между сторонами договора, или при исполнении обязанностей применять порядок уведомления, установленный заключенным между сторонами договором, если стороны непосредственно указали в договоре такую возможность. Это положение применяется также в случаях, если такая возможность предусмотрена уставом юридического лица или проспектом эмитента ценных бумаг.
8. В целях защиты интересов потребителей законом или иными правовыми актами могут быть установлены типовой порядок и условия уведомления.”.