ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ*
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիզային հարկի հաշվարկման վճարման հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների, ակցիզային հարկ վճարողների (այսուհետ՝ հարկ վճարողներ) շրջանակը, ակցիզային հարկի դրույքաչափերը, հաշվարկման եւ վճարման կարգը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը:
Հոդված 2. Ակցիզային հարկը
Ակցիզային հարկը սույն օրենքի 3 հոդվածի 1-ին կետով սահմանված ապրանքների ներմուծման կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում այդ ապրանքներն արտադրողների կողմից դրանց օտարման համար օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական բյուջե վճարվող անուղղակի հարկ է:
Հոդված 3. Ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները եւ հարկ վճարողները
1. Ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներն են գարեջուրը, խաղողի եւ այլ գինիները, գինենյութը, սպիրտը եւ սպիրտային խմիչքները, ծխախոտի արդյունաբերական փոխարինիչները, սիգարները, սիգարելաները եւ սիգարետները՝ ծխախոտով կամ դրա փոխարինիչներով, բենզինը, հում նավթը եւ նավթամթերքները, դիզելային վառելիքը, նավթային գազերը եւ գազանման այլ ածխաջրածինները (բացառությամբ բնական գազի):
2. Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիզային հարկ վճարում են վերոհիշյալ ապրանքները ներմուծող կամ արտադրող (ներառյալ՝ շշալցնող կամ այլ կերպ տարայավորող) իրավաբանական (այդ թվում՝ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված կարգով գրանցված ներկայացուցչություններն ու մասնաճյուղերը) եւ ֆիզիկական անձինք:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված կարգով պետական գրանցում ստացած անձանց հետ կնքված պայմանագրերով եւ նրանց կողմից տրված հումքից (այդ թվում՝ շշալցման կամ այլ տարաներով տարայավորման) հանրապետության տարածքում արտադրվող (պատրաստվող, շշալցվող) ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար ակցիզային հարկի հաշվարկման եւ վճարման պարտավորությունը կրում են այդ անձինք (պատվիրատուները):
4. Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված կարգով պետական գրանցում չստացած անձանց հետ կնքված պայմանագրերով եւ նրանց կողմից տրված հումքից (այդ թվում՝ շշալցման կամ այլ տարաներով տարայավորման) հանրապետության տարածքում արտադրվող (պատրաստվող, շշալցվող) ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար ակցիզային հարկի հաշվարկման եւ վճարման պարտավորությունը կրում են դրանք արտադրող (պատրաստող, շշալցնող) անձինք:
5. Որպես գրավի առարկա գրավառուին հանձնված ապրանքների տնօրինման իրավունքն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրավառուին անցնելու դեպքում ակցիզային հարկի վճարման պարտավորությունը կրում է գրավատուն, եթե վերջինս սույն օրենքի համաձայն համարվում է հարկ վճարող:
Հոդված 4. Ակցիզային հարկով հարկվող օբյեկտը եւ հարկման բազան
1. Ակցիզային հարկով հարկվող օբյեկտ է համարվում՝
ա) «ներմուծում՝ ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն.
բ) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտադրողների (ներառյալ՝ շշալցնողների կամ այլ կերպ տարայավորողների) կողմից ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների օտարումը (այդ թվում՝ անհատույց):
Սույն հոդվածի կիրառման առումով հարկվող օբյեկտ է համարվում նաեւ գույքի (ներառյալ՝ ապրանքների), ծառայությունների, աշխատանքների եւ գույքային իրավունքների դիմաց ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների օտարումը (փոխանակումը):
2. Սույն օրենքի իմաստով հարկման բազա է համարվում ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների քանակը (ծավալը)՝ արտահայտված սույն օրենքով սահմանված չափման բնաիրային միավորներով, որի նկատմամբ օրենքով սահմանված դրույքաչափերով եւ կարգով հաշվարկվում է ակցիզային հարկի գումարը:
Հոդված 5. Ակցիզային հարկի դրույքաչափերը
1. Ակցիզային հարկը վճարվում է հետեւյալ դրույքաչափերով՝
ըստ ԱՏԳԱԱ-ի |
| 2203 | գարեջուր | ||
| 2204 220410 |
խաղողի եվ այլ գինիներ, գինենյութ այդ թվում՝
փրփրուն գինիներ, շամպայն |
180 250 |
| 2205 | վերմուտ եւ խաղողի այլ գինիներ, որոնք պարունակում են բուսական եւ արոմատիկ էքստրակտներ | ||
| 2206 | խմորման ենթարկված այլ ըմպելիքներ (խնձորի սիդր, պերրու (տանձի սիդր), մեղրաըմպելիք) | ||
| 2207 | էթիլային սպիրտ | ||
| 2208 220820 220860, |
սպիրտային խմիչքներ
այդ թվում՝ խաղողի գինու կամ գինենյութի թորումից ստացվող սպիրտային թրմեր (կոնյակ, արմանյակ եվ այլն) օղի, լիկյորներ եվ մրգօղիներ |
1,500 1,200 |
| 2403 | ծխախոտի արդյունաբերական փոխարինիչներ | ||
| 2709 | հում նավթ եվ նավթամթերքներ | ||
| 2711 (բացառությամբ 2711 11 եւ 2711 21) |
նավթային գազեր եվ գազանման այլ ածխաջրածիններ (բացառությամբ բնական գազի) |
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետին համապատասխան 2208 ծածկագրում ներառված՝ 40 տոկոսից բարձր սպիրտայնությամբ ապրանքատեսակների համար սպիրտայնության՝ 40 տոկոսը գերազանցող յուրաքանչյուր տոկոսային կետի համար հարկի դրույքաչափն ավելացվում է 7.5 դրամով:
3. Ծխախոտի արտադրանքի եւ ներմուծվող դիզելային վառելիքի ու բենզինի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը սահմանվում են առանձին օրենքներով:
4. Օրենքով կարող են սահմանվել ակցիզային հարկին փոխարինող հաստատագրված վճարներ:
(փոփ. եւ լրաց. 27.12.01 ՀՕ-280)
Հոդված 6. Ակցիզային հարկի արտոնությունները
1. Ակցիզային հարկով չեն հարկվում՝
ա) Հայաստանի Հանրապետությունից ակցիզային հարկով հարկման ենթակա արտահանված ապրանքների օտարումը (իրացումը), եթե առկա է սույն օրենքի 9 հոդվածի 1-ին կետի »բ« ենթակետով սահմանված փաստաթուղթը.
բ) »ներմուծում՝ ազատ շրջանառության համար« մաքսային ռեժիմից տարբերվող՝ Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձեւակերպված մաքսային ռեժիմներով հանրապետության մաքսային տարածք ներմուծվող եւ այդ տարածքից արտահանվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները.
գ) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բռնագրավված, պետությանը հանձնված տիրազուրկ եւ ժառանգության իրավունքով պետությանն անցած ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների ներմուծումն ու օտարումը.
դ) մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված՝ ապրանքների քանակը կամ մաքսային արժեքը չգերազանցող չափով անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները:
2. Օրենքով կարող են սահմանվել ակցիզային հարկի այլ արտոնություններ:
(փոփ. 27.12.01 ՀՕ-280)
Հոդված 7. Ակցիզային հարկով հարկման ենթակա որոշ ապրանքների դրոշմավորումը
1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է սահմանել Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող եւ Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա որոշ ապրանքների դրոշմավորման կարգ:
2. Հարկ վճարողների համար ակցիզային դրոշմանիշների ձեռքբերման համար վճարված գումարը համարվում է հաշվարկված ակցիզային հարկի կանխավճար, իսկ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ակցիզային հարկին փոխարինող հաստատագրված վճար վճարողների համար՝ հաստատագրված վճարներից նվազեցման ենթակա գումար, եւ չի կարող հաշվանցվել այլ հարկային պարտավորությունների հաշվին, բացառությամբ դրոշմավորման կարգով նախատեսված դեպքերի։
Հոդված 8. Ակցիզային հարկի վճարումը եւ հաշվարկների ներկայացումը
1. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հարկ վճարող (հարկի վճարման պարտավորություն կրող) անձանց կողմից ակցիզային հարկը վճարվում է ներմուծման օրվանից տասն օրվա ընթացքում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Սույն կետով նշված դեպքում վճարողներն ակցիզային հարկի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմիններին հաշվարկ չեն ներկայացնում:
2. Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ակցիազային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հարկ վճարող (հարկի վճարման պարտավորություն կրող) անձանց համար ակցիզային հարկի գծով հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում յուրաքանչյուր ամիսը:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ կետում նշված վճարողները յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանի համար՝ մինչեւ դրան հաջորդող ամսվա 15-ը, վճարում են ակցիզային հարկը եւ համապատասխան տարածքային հարկային տեսչություն են ներկայացնում ակցիզային հարկի հաշվարկ՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության սահմանած ձեւով:
Ակցիզային հարկի հաշվարկը ներկայացվում է նաեւ սույն հոդվածի 5-րդ կետի »ա« ենթակետում նախատեսված դեպքում։
4. Հարկ վճարողի կողմից ակցիզային հարկի գծով սխալների ինքնուրույն հայտնաբերման եւ սահմանված կարգով դրանց ճշգրտման արդյունքներով կարող են ներկայացվել ճշգրտված հաշվարկներ, որոնց ներկայացման կարգն ու ժամկետները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
5. Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ արտադրողների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռք բերված կամ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված ակցիզային հարկով հարկված հումքի դիմաց սույն օրենքին համապատասխան վճարված ակցիզային հարկի գումարը՝
ա) այդ հումքից պատրաստված՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների արտահանման դեպքում ենթակա է վերադարձման՝ սույն օրենքի 9 հոդվածով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում.
բ) բացառությամբ սույն հոդվածի 6-րդ կետում նշված դեպքի, պակասեցվում է դրանց համար դուրս գրված հաշվարկային փաստաթղթերի հիման վրա՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում վճարման ենթակա կացիզային հարկի ընդհանուր գումարից՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների իրացմանը համամասնորեն:
6. Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիազային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ արտադրողների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռք բերված կամ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված ակցիզային հարկով հարկված հումքի դիմաց սույն օրենքին համապատասխան վճարված ակցիզային հարկի գումարի՝ այդ հումքից պատրաստված ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարը գերազանցող մասը հաշվանցման կամ վերադարձման ենթակա չէ:
7. Հաշվարկային փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները, դրանց լրացման կարգը, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ կետերով սահմանված դեպքերում հումքի դիմաց վճարված ակցիզային հարկի պակասեցման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը;
(լրաց. 27.12.01 ՀՕ-280)
Հոդված 9. Ակցիզային հարկի վերադարձման կարգը
1. Պետական գրանցում ստացած անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ակցիզային հարկ վճարողներից ձեռք բերված՝ ակցիզային հարկով հարկված ապրանքների արտահանման դեպքում վճարված ակցիզային հարկի գումարները ենթակա են հաշվանցման՝ այդ անձանց հարկային այլ պարտավորությունների հաշվին, կամ վերադարձման՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, եթե նշված անձանց կողմից տարածքային հարկային մարմին են ներկայացվում՝
ա) Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիզային հարկ վճարողներից ակցիզային հարկով ձեռք բերված ապրանքների հաշվարկային եւ վճարումը հիմնավորող փաստաթղթերի պատճենները.
բ) մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լրացված բեռնամաքսային հայտարարագրի պատճենը՝ »Բացթողումը թույլատրված է« նշումով:
2. Հարկի գումարը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վերադարձվում է այլ հարկային պարտավորություններ չունենալու դեպքում, կամ հաշվանցվում է այլ հարկային պարտավորությունների հաշվին՝
ա) ակցիզային հարկ վճարող անձանց համար՝ սույն օրենքով սահմանված յուրաքանչյուր հաշտետու ժամանակաշրջանի ակցիզային հարկի հաշվարկների հիման վրա՝ հարկ վճարողի դիմումի եւ սույն հոդվածի 1-ին կետում նշված փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո՝ երեսուն օրվա ընթացքում.
բ) ակցիզային հարկ վճարող չհամարվող անձանց համար՝ նրանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության սահմանած ձեւով դիմումի եւ սույն հոդվածի 1-ին կետում նշված փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո՝ երեսուն օրվա ընթացքում:
Հոդված 10. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի խախտման համար
1. Սույն օրենքի խախտումն առաջացնում է պատասխանատվության՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
2. Ակցիզային հարկով հարկվող օբյեկտը կամ հարկման բազան թաքցնելու կամ պակաս ցույց տալու համար վճարողներից գանձվում է թաքցված կամ պակաս ցույց տրված ակցիզային հարկի գումարը, ինչպես նաեւ տուգանք՝ այդ գումարի չափով:
3. Սույն օրենքի 8 հոդվածի 4-րդ կետում նշված կարգով յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանի համար ակցիզային հարկի ճշգրտված մեկից ավելի յուրաքանչյուր հաշվարկի ներկայացման դեպքում հարկ վճարողներից գանձվում է տուգանք՝ 200 հազար դրամի չափով:
Հոդված 11. Օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչականնորմատիվ ակտերը
Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչականնորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկային նախարարության հետ:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել 1997 թվականի հունիսի 24-ի »Ակցիզային հարկի մասին« Հայաստանի Հանրապետության օրենքը՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով հանդերձ:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2000 թվականի օգոստոսի 1-ից:
* Պաշտոնական հրապարակման աղբյուրը՝ ՀՀՊՏ 2000/17 (115), 01.08.00։ «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը (27.07.00 ՀՕ-79) փոփոխվել եւ լրացվել է՝ 27.12.01 ՀՕ-280 (ՀՀՊՏ 2001/43 (175), 31.12.01)։

Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с исчислением и уплатой акцизного налога в Республике Армения, устанавливает круг товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, плательщиков акцизного налога (далее-налогоплательщики), ставки акцизного налога, порядок их исчисления и уплаты, а также ответственность за нарушение настоящего Закона.
Статья 2. Акцизный налог
Акцизный налог – это косвенный налог, уплачиваемый в установленных законом порядке и размере в государственный бюджет за ввоз товаров, установленных пунктом 1 статьи 3 настоящего Закона, или за отчуждение этих товаров лицами, производящими их на территории Республики Армения.
Статья 3. Товары, подлежащие обложению акцизным налогом, и плательщики налога
1. К товарам, подлежащим обложению акцизным налогом, относятся пиво, виноградные и прочие вина, виноматериалы, спирт и спиртные напитки, промышленные заменители табака, сигары, сигариллы и сигареты из табака или его заменителей, бензин, сырая нефть и нефтепродукты, дизельное топливо, нефтяные газы и прочие газообразные углеводороды (за исключением природного газа).
2. Акцизный налог в Республике Армения уплачивают юридические лица (в том числе зарегистрированные в установленном порядке в Республике Армения представители и филиалы иностранных юридических лиц) и физические лица, ввозящие или производящие вышеуказанные товары (включая производящих бутилирование или иную фасовку).
3. Обязательство по исчислению и уплате акцизного налога за подлежащие обложению акцизным налогом товары, производимые (изготовляемые, бутилируемые) на территории республики по договорам, заключенным с лицами, получившими в установленном порядке государственную регистрацию в Республике Армения,и из предоставленного ими сырья (в том числе для бутилирования или фасовки в иную тару), несут эти лица (заказчики).
4. Обязательство по исчислению и уплате акцизного налога за подлежащие обложению акцизным налогом товары, производимые (изготовляемые, бутилируемые) на территории республики по договорам, заключенным с лицами, не получившими в установленном порядке государственную регистрацию в Республике Армения, и из предоставленного ими сырья (в том числе для бутилирования или фасовки в иную тару), несут лица, производящие (изготовляющие, бутилирующие) их.
5. В случае перехода к залогодержателю в установленном законодательством порядке права распоряжения товарами, переданными залогодержателю в качестве предмета залога, обязательство по уплате акцизного налога несет залогодатель, если последний в соответствии с настоящим Законом считается налогоплательщиком.
Статья 4. Объект, облагаемый акцизным налогом, и налогооблагаемая база
1. Объектом, облагаемым акцизным налогом, считается:
а) ввоз в Республику Армения товаров, подлежащих обложению акцизным налогом в таможенном режиме ,,ввоз для свободного обращения”;
б) отчуждение (в том числе безмозмездное) производителями (включая производящих бутилирование и иную фасовку) на территории Республики Армения товаров, подлежащих обложению акцизным налогом. По смыслу применения настоящей статьи объектом налогообложения считается также отчуждение (обмен) товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, в обмен на имущество (включая товары), услуги, работы и имущественные права.
2. В контексте настоящего Закона налогооблагаемой базой считается количество (объем) товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, выраженное в установленных настоящим Законом натуральных единицах измерения, в отношении которых сумма акцизного налога исчисляется по ставкам и в порядке, установленным законом.
Статья 5. Ставки акцизного налога
1. Акцизный налог уплачивается по следующим ставкам:
Код продукции по ТН ВЭД Наименование группы товаров Единица базы налогообложения Ставка акцизного налога (в драмах)
2203 Пиво 1 литр 70
2204
2204 10
Виноградные и прочие вина, виноматериал,
игристые вина
шампанское
1 литр 100
300
2205 Вермут и прочие виноградные вина с добавлением растительных и ароматических экстрактов 1 литр 500
2206 Прочие напитки сброженные (сидр яблочный, сидр грушевый (перру), напиток медовый)  1 литр 180
2207 Этиловый спирт 1 литр
(в пересчете на 100-процентный спирт)
600
2208
2208 20
2208 60,
2208 70
Спиртные напитки,
спиртные настойки, полученные в результате дистилляции (перегонки) виноградного вина или виноматериала (коньяк, арманьяк и прочие)
Водка, ликеры и фруктовая водка
1 литр
1200
2403 Промышленные заменители табака 1 килограмм 1500
2709 Сырая нефть и нефтепродукты 1 тонна 27000
2710 00 690 Дизельное топливо 1 тонна 11500
2711 (за
исключением 2711 11 и 271121)
Нефтяные газы и прочие газообразные углеводороды (за исключением природного газа) 1 тонна 1000
2. Для видов товаров с содержанием спирта свыше 40 процентов, включенных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи под кодом 2208, ставка налога за каждый процентный пункт, превышающий 40 процентов содержания спирта, увеличивается на 7, 5 драма.
3. Ставки акцизного налога на табачную продукцию и бензин устанавливаются отдельными законами.
4. Законом могут устанавливаться фиксированные платежи, заменяющие акцизный налог.
Статья 6. Льготы по акцизному налогу
1. Акцизным налогом не облагаются:
а) вывоз из Республики Армения товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, если имеется документ, установленный подпунктом ,,б” пункта 1 статьи 9 настоящего Закона;
б) подлежащие обложению акцизным налогом товары, ввозимые на таможенную территорию республики в таможенных режимах, оформленных в установленном таможенным законодательством Республики Армения порядке, отличающихся от таможенного режима ,,ввоз для свободного обращения”, и вывозимые с этой территории;
в) ввоз и отчуждение подлежащих обложению акцизным налогом товаров, конфискованных в установленном законодательством порядке, переданных государству бесхозяйных товаров и товаров, перешедших государству по праву наследования;
г) подлежащие обложению акцизным налогом товары, ввозимые в Республику Армения физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, которые по количеству или таможенной стоимости не превышают размеры, установленные таможенным законодательством.
2. Законом могут устанавливаться другие льготы по акцизному налогу.
Статья 7. Маркировка некоторых товаров, подлежащих обложению акцизным налогом
1. Правительство Республики Армения может установить порядок маркировки некоторых ввозимых в Республику Армения и производимых в Республике Армения товаров, подлежащих обложению акцизным налогом.
2. Сумма, уплаченная для приобретения акцизных марок, для налогоплательщиков считается авансовым платежом исчисленного акцизного налога, а для плательщиков фиксированного платежа, заменяющего в установленном законодательством порядке акцизный налог, - суммой, подлежащей вычету из фиксированных платежей, и она не может быть зачтена в счет других налоговых обязательств.
Статья 8. Уплата акцизного налога и представление расчетов
1. Акцизный налог за ввозимые в Республику Армения товары, подлежащие обложению акцизным налогом, уплачивается лицами, являющимися в установленном настоящим Законом порядке налогоплательщиками (несущими обязательство по уплате налога), в течение десяти дней со дня их ввоза в порядке, установленном Правительством Республики Армения. В случае, указанном в настоящем пункте, плательщики не представляют налоговым органам Республики Армения расчет по акцизному налогу.
2. Для лиц, являющихся налогоплательщиками (несущих обязательство по уплате налога) в установленном настоящим Законом порядке, отчетным периодом по акцизному налогу за производимые в Республике Армения товары, подлежащие обложению акцизным налогом, считается каждый месяц.
3. Плательщики, указанные в пункте 2 настоящей статьи, за каждый отчетный период до 15 числа месяца, следующего за ним, уплачивают акцизный налог и представляют в соответствующую территориальную налоговую инспекцию расчет по акцизному налогу по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Армения.
4. По результатам самостоятельного обнаружения ошибок по акцизному налогу и их корректировки в установленном порядке налогоплательщиком могут представляться уточненные расчеты, порядок и сроки представления которых утверждает Министерство государственных доходов Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения.
5. Сумма акцизного налога, уплаченная в соответствии с настоящим Законом производителями товаров, подлежащих обложению акцизным налогом в Республике Армения, за приобретенное в Республике Армения или ввезенное в Республику Армения сырье, обложенное акцизным налогом:
а) подлежит возврату в порядке и сроки, установленные статьей 9 настоящего Закона, при вывозе изготовленных из этого сырья товаров, подлежащих обложению акцизным налогом;
б) за исключением случая, указанного в пункте 6 настоящей статьи, вычитается на основании выписанных по ним расчетных документов из общей суммы акцизного налога, подлежащей уплате в отчетном периоде, пропорционально реализации товаров, подлежащих обложению акцизным налогом.
6. Часть суммы акцизного налога, уплаченной в соответствии с настоящим Законом производителями товаров, подлежащих обложению акцизным налогом в Республике Армения, за приобретенное в Республике Армения или ввезенное в Республику Армения сырье, обложенное акцизным налогом, превышающая сумму акцизного налога, исчисленную для изготовленных из этого сырья товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, не подлежит зачету или возврату.
7. Требования к расчетным документам, порядок их заполнения, а также порядок уменьшения уплаченного за сырье акцизного налога в случаях, установленных пунктами 5 и 6 настоящей статьи, устанавливаются Правительством Республики Армения.
Статья 9. Порядок возврата акцизного налога
1. В случае вывоза лицами, получившими государственную регистрацию, обложенных акцизным налогом товаров, приобретенных на территории Республики Армения у плательщиков акцизного налога, уплаченные суммы акцизных налогов подлежат зачету в счет иных налоговых обязательств этих лиц или возврату в установленном законодательством порядке, если указанными лицами представляются в территориальный налоговый орган:
а) копии расчетных документов на облагаемые акцизным налогом товары, приобретенные в Республике Армения у плательщиков акцизного налога, и документов, обосновывающих уплату;
б) копию грузовой таможенной декларации, заполненной в установленном таможенным законодательством порядке, с отметкой ,,Отпуск разрешен”.
2. Сумма налога возвращается в установленном законодательством порядке при отсутствии других налоговых обязательств или засчитывается в счет других налоговых обязательств:
а) на основании установленных настоящим Законом расчетов по акцизному налогу за каждый отчетный период для лиц, уплачивающих акцизный налог, - в течение 30 дней после представления налогоплательщиком заявления и указанных в пункте 1 настоящей статьи документов;
б) для лиц, не считающихся плательщиками акцизного налога, - в течение 30 дней после представления ими заявления по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Армения, и указанных в пункте 1 настоящей статьи документов.
Статья 10. Ответственность за нарушение настоящего Закона
1. Нарушение настоящего Закона влечет ответственность в установленном законодательством порядке.
2. За сокрытие или занижение объекта, облагаемого акцизным налогом, или базы налогообложения с налогоплательщиков взыскивается сокрытая или заниженная сумма акцизного налога, а также штраф в размере этой суммы.
3. При каждом представлении в порядке, установленном пунктом 4 статьи 8 настоящего Закона, более одного уточненного расчета по акцизному налогу для каждого отчетного периода с налогоплательщиков взыскивается штраф в размере 200 тысяч драмов.
Статья 11. Ведомственные нормативные акты по применению Закона
Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимаются Министерством государственных доходов Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения.
1. С момента вступления настоящего Закона в силу признать утратившим силу Закон Республики Армения ,,Об акцизном налоге” от 24 июня 1997 года с последующими изменениями и дополнениями.