Հոդված 1 . «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 հուլիսի 2000 թվականի, ՀՕ-79) 8-րդ հոդվածում`
ա) 5-րդ կետի մուտքի նախադասությունը «ձեռք բերված» բառերից առաջ լրացնել «բանկային վճարմամբ» բառերով.
բ) 5-րդ կետի «բ» ենթակետից հանել «` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապ՟րանքների իրացմանը համամասնորեն» բառերը.
գ) 6-րդ կետը «ձեռք բերված» բառերից առաջ լրացնել «բանկային վճարմամբ» բառերով.
դ)  ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61 -րդ կետ`
«61 . Հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ արտադրողների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռք բերված կամ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա հումքի դիմաց սույն օրենքին համապատասխան վճարված ակցիզային հարկի գումարը` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարին գերազանցելու դեպքում, գերազանցող մասը, բացառությամբ սույն օրենքի 8 հոդվածի 6-րդ կետով եւ 9 հոդվածով սահմանված դեպքերի, հաշվանցվում է հետագա հաշվետու ժամանակաշրջաններում` սույն օրենքի համաձայն վճարման ենթակա ակցիզային հարկի գումարների հաշվին:»:
Սույն օրենքի դրույթները չեն տարածվում մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ արտադրողների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռք բերված կամ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա հումքի դիմաց վճարված ակցիզային հարկի պակասեցման (հաշ՟վանցման) կարգի վրա: Այդ գումարների հաշվառումը եւ հաշվանցումը կատարվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող կարգով:

Статья 1. В статье 8 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" (7 июля 2000 года, ЗР – 79):
а) первое предложение пункта 5 после слова "приобретенное" дополнить словами "посредством банковской оплаты";
б) в подпункте "б" пункта 5 исключить слова ", пропорционально реализации товаров, подлежащих обложению акцизным налогом";
в) пункт 6 после слова "приобретенное" дополнить словами "посредством банковской оплаты";
г) статью дополнить пунктом 61 следующего содержания:
"61 . В случаях превышения по результатам отчетного периода суммы акцизного налога, уплаченного в соответствии с настоящим Законом за подлежащее обложению акцизным налогом сырье, приобретенное в Республике Армения или ввезенное в Республику Армения производителями товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, над суммой акцизного налога, исчисленного за подлежащие обложению акцизным налогом товары, превышающая часть, за исключением случаев, установленных пунктом 6 статьи 8 и статьей 9 настоящего Закона, зачитывается в счет сумм акцизного налога, подлежащих уплате в соответствии с настоящим Законом в будущие отчетные периоды.".
Положения настоящего Закона не распространяются на действующий до вступления настоящего Закона в силу порядок уменьшения (зачета) акцизного налога, уплаченного за подлежащее обложению акцизным налогом сырье, приобретенное в Республике Армения или ввезенное в Республику Армения производителями товаров, подлежащих обложению акцизным налогом. Учет и зачет этих сумм производятся в порядке, действующем до вступления настоящего Закона в силу.