Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 55-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ կետով.
«12)  բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման դեպքում՝ յուրաքանչյուր մատուցված ծառայության համար էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի կողմից գեներացված՝ համապատասխան բժշկական ծառայության անհատականացված նույնականացման ծածկագիրը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 380.1-ին հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ մասով.
«1.2. Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգին միացած բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող վճարային գործիքների միջոցով վճարումն ընդունվելու դեպքում էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառությունը պարտադիր է:».
2) 2-րդ մասը «իրականացման գործարքների» բառերից հետո լրացնել « եւ 1.2-րդ մասում նշված՝ բժշկական օգնության եւ սպասարկման  ծառայությունների  մատուցման» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 381-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել
հետեւյալ բովանդակությամբ 20-րդ կետով.
«20) բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման դեպքում՝  յուրաքանչյուր մատուցված ծառայության համար էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի կողմից գեներացված՝ համապատասխան բժշկական ծառայության անհատականացված նույնականացման ծածկագիրը:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի ապրիլի 1-ից:
2. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերում անհրաժեշտ փոփոխությունները եւ լրացումներն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 60 օրացուցային օրվա ընթացքում:

Статья 1. Часть 4 статьи 55 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 12 следующего содержания:
“12) персонализированный идентификационный код соответствующей медицинской услуги, сгенерированный системой электронного здравоохранения  для каждой оказанной услуги, - в случае оказания услуг по медицинской помощи и медицинскому обслуживанию.”.
Статья 2. В статье 380.1 Кодекса:
1) дополнить частью 1.2 следующего содержания:
“1.2. В случае приема платежей оказывающими услуги по медицинской помощи и медицинскому обслуживанию организациями и индивидуальными предпринимателями, подключенными к системе электронного здравоохранения, с использованием платежных инструментов, применяемых на основе платежных технологий, использование электронного контрольно-кассового аппарата является обязательным.”;
2) часть 2 после слов “для сделок по перевозке пассажиров” дополнить словами “и для оказания услуг по медицинской помощи и медицинскому обслуживанию, указанных в части 1.2.”.
Статья 3. Часть 3 статьи 381 Кодекса дополнить пунктом 20 следующего содержания:
“20) в случае оказания услуг по медицинской помощи и медицинскому обслуживанию - персонализированный идентификационный код соответствующей медицинской услуги, сгенерированный системой электронного здравоохранения для каждой оказанной услуги.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 апреля 2026 года.
2. Необходимые изменения и дополнения в подзаконные нормативные правовые акты, вытекающие из настоящего Закона, принимаются в течение 60 календарных дней после вступления в силу настоящего Закона.