Ընդունվել է 17.12.2025
Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 8-րդ մասի 1-ին կետի «բ» ենթակետը «դրամի չափով» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում  ֆիզիկական անձանց կամ նրանց փոխկապակցված անձանց համար (օգտին) կատարվող ապահովագրավճարները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի 29-րդ կետը «դրամի չափով» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում ֆիզիկական անձանց կամ նրանց փոխկապակցված անձանց համար (օգտին) կատարվող ապահովագրավճարները» բառերով:

“6) Фонд всеобщего медицинского страхования.”.
Статья 2. Подпункт “б” пункта 1 части 8 статьи 121 Кодекса после слов “за каждый месяц” дополнить словами “ , а также страховые взносы, уплачиваемые за (в пользу) физических лиц или их аффилированных лиц в рамках всеобщего медицинского страхования, установленного Законом Республики Армения “О всеобщем медицинском страховании”.
Статья 3. Пункт 29 части 1 статьи 147 Кодекса после слов “за каждый месяц” дополнить словами “, а также страховые платежи, производимые за (в пользу) физических лиц или их аффилированных лиц в рамках всеобщего медицинского страхования, установленного Законом Республики Армения “О всеобщем медицинском страховании”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.