13 14 15 16 17 18 19
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի գործունեության ընդլայնում նախատեսող նախագծին
1 / 6
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 13-ին քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հիմնադրման համաձայնագրի թիվ 1 հոդվածի փոփոխություն՝ Բանկի գործունեության աշխարհագրական շրջանակի սահմանափակ եւ աստիճանական ընդլայնման հնարավորություն ընձեռելու դեպի Ենթասահարական Աֆրիկա եւ Իրաք» թիվ 259 բանաձեւը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծին:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանը հայտնել է, որ նախագծով նախատեսվում է սահմանափակ եւ աստիճանական ընդլայնում դեպի Ենթասահարական Աֆրիկա եւ Իրաք: Մասնավորապես՝ Ենթասահարական Աֆրիկա ասելով՝ նկատի են առնված Կոտ դԻվուարը, Բենինը, Գանան, Քենիան, Նիգերիան եւ Սենեգալը:
Բանաձեւը բանկի կառավարիչների խորհրդի կողմից ընդունվել է 2023 թվականի մայիսի 18-ին: Այն ենթադրում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի գործունեության ընդլայնում մի քանի երկրներ: Փոխնախարարի տեղեկացմամբ նախագծով Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական պարտավորություններ նախատեսող դրույթներ առկա չեն:
««Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով:
13.05.2024
Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության պատվիրակությունն այցելել է խորհրդարան
Մենք կարեւորում ենք Հայաստանի եւ Նեպալի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը: Երկու երկրներն էլ ունեն բավականին հետաքրքիր նմանություններ եւ առկա է տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտություն.  ողջունելով Նեպալի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության պատվիրակութ...
«Հիշողության գնացք» ծրագրին կմասնակցի 15 հայ աշակերտ
Արդեն երեք տարի է՝ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվում է «Հիշողության գնացք» կրթամշակութային ծրագիրը, որին արդեն երկրորդ անգամ մասնակցում է նաեւ Հայաստանը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ նախորդ տ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի արտաքին գործերի, եվրոպական հարցերի եւ առեւտրի նախարար Իեն Բորջին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 13-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի արտաքին գործերի, եվրոպական հարցերի եւ առեւտրի նախարար Իեն Բորջի գլխավորած պատվիրակությանը: Շնորհավորելով ԵԱՀԿ նախագահության ստանձնման կապակցությամբ` Ալեն Սիմոնյանն Իեն Բորջին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք, ընդգծել, որ ...
Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Բրատիսլավայում է
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի փոխնախագահ Լուբոշ Բլահայի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Բրատիսլավայում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Թագուհի Ղազարյանը: Մայիսի 13-ին պատվ...
Արգենտինան տեսնում է ՀՀ ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում. Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին: Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանը Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին մաղթել է հաջողություն ստանձնած բարձր առաքելության իրականացման գոր...
Քննարկվել է ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը
2023 թվականին ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումների եւ պահպանվող անորոշությունների պայմաններում համաշխարհային տնտեսական ակտիվությունը եւ պահանջարկը շարունակել են դանդաղել: Վերոնշյալ զարգացումների եւ մի շարք երկրներում իրականացվող զսպող դրամավարկային քաղաքականության պարագայում միջազգային ապրանքահում...
Նախագծերի ընդունմամբ կխստացվի սպանդանոցային գործունեության վերահսկողությունը
Նախագծերի ընդունմամբ կխստացվի վերահսկողությունը, որն ուղղված է կանոնակարգելու սպանդանոցային գործունեությունը: Խախտումների հայտնաբերման պարագայում պետական վերահսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձը ստուգումների դեպքում կունենա իրավական հիմք` կասեցնելու կամ դադարեցնելու սպանդանոցային գործունեություն...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական փաթեթին
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում, «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ առաջարկող օրենսդրական փաթեթը: Հիմնական զեկույցում փաթեթի համահեղինա...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով. ուղիղ հեռարձակում
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ԱԺ Նախագահ  |  Պատգամավորներ|  ԱԺ խորհուրդ  |  Հանձնաժողովներ  |  Խմբակցություններ  |  Աշխատակազմ
Օրենսդրություն  |   Նախագծեր  |  Նիստեր  |   Լուրեր  |  Արտաքին հարաբերություններ   |  Գրադարան  |  Ընտրողների հետ կապեր  |  Հղումներ  |  RSS

Положительное заключение комиссии по проекту расширения деятельности ЕБРР
13 мая Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсудила и вынесла положительное заключение законопроекту о ратификации резолюции N 259 по изменению статьи N 1 Соглашения об учреждении Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), обеспечивающему ограниченное и постепенное расширение географическo го ареала Банка в странах Африки на юг от Сахары и Ирак”.
По повестке выступил заместитель министра финансов РА Э.Акопян, сообщивший, в частности, что проектом охватываются указанные в проекте Кот-д'Ивуар, Бенин, Гана, Кения, Нигерия и Сенегал.
Решение, принятое Советом директоров банка 18 мая 2023 г., предусматривает   расширение деятельности ЕБРР на названные страны. По информации замминистра, в проекте не предусмотрены положения по финансовым обязательствам РА.
Обсуждение законопроекта “О ратификации Соглашения об Азиатском банке инфраструктурных инвестиций” отложено на срок до двух месяцев.
13.05.2024
Делегация Федеративной Демократической Республики Непал посетила парламент
“Мы придаем важное значение развитию отношений между Арменией и Непалом. Обе страны имеют весьма интересное сходство и существует необходимость более активно реализовывать двусторонний потенциал в различных сферах”, - приветствуя членов делегации Федеративной Демократической Республики Непал (ФДРН) ...
15 армянских студентов примут участие в программе “Поезд памяти”
Вот уже три года как по инициативе Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Беларуси реализуется образовательно-культурная программа “Поезд памяти”, в которой Армения участвует во второй раз.Член фракции НС "Гражданский договор" А.Сандыков отметил, что в предыдущие годы в ...
Председатель НС А.Симонян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел, европейских вопросов и торговли Мальты Йена Борджа
13 мая Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел, европейских вопросов и торговли Мальты Йеном Борджом.А.Симонян, поздравив с вступлением в председательство ОБСЕ, пожелал Йену Борджу плодотворной работы, подчеркнул, что Армени...
Возглавляемая А.Аршакяном делегация с рабочим визитом в Братиславе
По приглашению заместителя председателя Национального Совета Словацкой Республики Любоша Блахи делегация во главе с вице-спикером НС А.Аршакяном находится с рабочим визитом в Братиславе. В составе делегации – депутаты  НС А.Акопян и Т.Казарян.13 мая делегация встретилась с вице-спикером Любошем...
Аргентина видит усилия РА в установлении мира на Южном Кавказе: А.Симонян принял посла Аргентины в РА
13 мая Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в РА Рафаэля Энрике Гонсалеса Алемана.Поздравляя посла с назначением, А.Симонян пожелал Рафаэлю Энрике Гонсалесу Алеману успехов в реализации его высокой миссии и выразил уверенность, что это посодейст...
Обсуждено ежегодное сообщение о деятельности ЦБ
“В 2023 г. в условиях продолжающихся геополитических событий и сохраняющейся неопределенности глобальная экономическая активность и спрос продолжили замедляться. Вследствие вышеуказанных развитий и проводимой в ряде стран сдерживающей денежно-кредитной политики на международных товарных рынках наблю...
С принятием проектов контроль за деятельностью скотобоен ужесточается
С принятием проектов будет ужесточен контроль по регулированию деятельности скотобоен. При выявления нарушений должностное лицо, осуществляющее государственный надзор, будет иметь законное основание приостановить или прекратить деятельность бойни в случае проведения проверок. Также определены разреш...
Комиссия вынесла положительное заключение по законодательному пакету во втором чтении
Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсудила во втором чтении законодательный пакет изменений и дополнений в закон "Об Аудиторской палате" (АП), Кодекс РА об административных правонарушениях и смежные законы.В основном докладе соавтор пакета А.Манавазян представила пре...