Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է ազդարարման հետ կապված հարաբերությունները տարածել նաեւ մասնավոր ոլորտի կազմակերպությունների եւ համայնքային կազմակերպությունների վրա, նախատեսել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություն չհանդիսացող իրավիճակներում ազդարարում տալու, այդ թվում՝ անանուն ազդարարելու հնարավորությունը՝ միաժամանակ սահմանելով ազդարարման նման դեպքերը քննող իրավասու մարմին: «Ազդարարման համակարգի մասին» եւ մի շարք այլ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են ազդարարման համակարգի զարգացման եւ կատարելագործման, ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությամբ: Ոլորտի խնդիրներն ու նոր կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իր իրավասության շրջանակում կապահովի միասնական էլեկտրոնային հարթակ մուտքագրված յուրաքանչյուր ազդարարման հաշվառումը, քննարկումը, միջոցների ձեռնարկումը եւ անհրաժեշտության դեպքում՝ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթի հարուցումը: Առաջարկվում է հստակեցնել ազդարարներին տրվող պաշտպանության մեխանիզմները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես իրավասու մարմին, տարեկան հաղորդման շրջանակում կամփոփի ազդարարման վերաբերյալ համապատասխան վիճակագրությունը, որը ենթակա կլինի հրապարակման:
Կնախատեսվի ազդարարման նոր տեսակ՝ ազդարարում հանրությանը: Նպատակն է ստեղծել գործուն մեխանիզմներ կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ ապահովելով հասարակության իրազեկվածության բարձրացումը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքային քննարկման շրջանակում օրենսդրական փաթեթը կլրամշակվի:
Օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացության է արժանացել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 2-ի նիստում:
ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ եւ ստացել դրական եզրակացություն: Նախագծով քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը մինչեւ վեց ամիս է սահմանվելու: Ժամկետը կարող է հանձնաժողովի առաջարկությամբ եւ ԱԺ որոշմամբ երկարաձգվել երկու անգամ՝ մինչեւ վեց ամիս ժամկետով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Նախագծով առաջարկվում է օրենքով նախատեսված տեղեկությունն ապօրինաբար չտրամադրելու համար օրենսգրքի 189.7-րդ հոդվածով նախատեսված տուգանքի չափն ավելացնել. սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով տուգանքը դարձնել երեսնապատիկից մինչեւ յոթանասունապատիկի չափով, իսկ նույն խախտումը վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով տուգանքը դարձնել հարյուրապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով: Հարցն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:

The legislative amendment proposes to extend relations related to whistleblowing to the organizations of the private sector and community organizations, to provide the possibility of whistleblowing, including anonymous whistleblowing, in situations that do not constitute a crime of a corruption nature, establishing a competent body to investigate such whistleblowing cases at the same time. The amendments proposed to the Law on Whistleblowing System and a number of other ones are conditioned by the need for the development and improvement of the whistleblowing system and the fulfillment of international obligations. The RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented the problems of the sphere and the new regulations.
The Corruption Prevention Commission will ensure the recording, discussion, taking of measures of every whistleblowing entered into the unified electronic platform within its scope of competence and, if necessary, the initiation of proceedings regarding an administrative offense. It is proposed to clarify the protection mechanisms given to whistleblowers.
The Human Rights Defender, as a competent body, will summarize the relevant statistics on whistleblowing within the framework of the annual report, which will be subject to publication.
A new type of whistleblowing will be provided: whistleblowing to the public. The purpose is to create effective mechanisms in the fight against corruption, ensuring the increase of public awareness.
The Committee Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan informed that the legislative package will be reviewed within the framework of the working debate between the first and the second reading.
On September 2, the legislative package was debated in the first reading and endorsed at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The draft law on Making Amendments to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the NA deputy Sergey Bagratyan was debated in the second reading and endorsed. According to the draft, the period of authorities of the Investigative Committee will be set up to six months. The period can be extended twice by the recommendation of the Committee and the NA decision for a period of up to six months.
The RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented for debate in the second reading the bill on Making Amendments to the RA Code on Administrative Offenses. The draft proposes to increase the amount of the fine envisaged by Article 189.7 of the Code for illegally not providing the information provided by the law. The Committee endorsed the issue.