Վիլնյուսում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես
Լիտվայի Ցեղասպանության զոհերի թանգարանում մարտի 16-ին պաշտոնապես բացվել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը: Ցուցանմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտիենեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի տեղակալ Ալգիս Կաշետան, Ցեղասպանության զոհերի թանգարանի տնօրեն Թերեզե Բիրուտե Բուրաուսկայտեն, ինչպես նաեւ Լիտվայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, պատմաբաններ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի տեղակալ Ալգիս Կաշետան:
ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է, որ ցուցահանդեսի անցկացումն ուղղված չէ որեւէ երկրի, այդ թվում՝ Թուրքիայի դեմ, այլ անցկացվում է հանուն պատմական արդարության վերականգնման եւ ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման:
Նա հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է. մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց միայն այն պատճառով, որ հայ էր: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ սա ռասիզմի եւ այլատյացության դասական օրինակ է: Նա արձանագրել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված է եվրոպական մամուլի արձագանքը, որը Հայոց ցեղասպանության եղելության վկայությունն է:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ քաղաքակիրթ հանրությունը պետք է դատապարտի մարդկության դեմ կատարված այդ ոճրագործությունը եւ հանուն արդարության թույլ չտա, որ ոճրագործները մնան անպատիժ, իսկ ցեղասպանության իրավահաջորդները՝ անհատույց:

Exhibition Dedicated to the Armenian Genocide Opens in Vilnius
On March 16 in the Museum of Genocide Victims of Lithuania officially opened the exhibition entitled: “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press”. The exhibits had been provided by the Armenian Genocide Museum-Institute.
The RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic countries Ara Ayvazyan, Head of the Group for inter-parliamentary relations with Armenia in the Lithuanian Seimas Dangutė Mikutiene, Group Member for inter-parliamentary relations with Armenia, Head of the Friendship Group with Nagorno Karabakh in the Lithuanian Seimas Dalia Kuodyte , Deputy Head of the Group for inter-parliamentary relations with Armenia Algis Kašėta, Director of the Museum of the Genocide Victims Teresė Birutė Burauskaitė, as well as representatives, historians of national minorities in Lithuania attended the opening of the ceremony.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic countries Ara Ayvazyan, Group member for inter-parliamentary relations with Armenia, Head of the Friendship Group with Nagorno Karabakh in the Lithuanian Seimas Dalia Kuodyte, Deputy Head of the Group for inter-parliamentary relations with Armenia Algis Kašėta have come up with speeches at the opening ceremony.
The Deputy Speaker in his word has particularly mentioned that the opening of the exhibition is not pointed against any country, including Turkey, but rather held for the sake of the restoration of historical justice, and international recognition and condemnation of genocides.
He has added that the Armenian Genocide was the first in the 20th century: one and a half million Armenians were massacred for the only reason that they were Armenians. In the Deputy Speaker’s word, it is the classical example of racism and xenophobia. He has documented that the exhibition presents the European press reaction which is the evidence of the Armenian Genocide occurrence.
The Deputy Speaker has stated that the civilized society should condemn the crime against mankind and for the sake of justice must not let the perpetrators remain unpunished and the genocide successors – uncompensated.