Վիլնյուսում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես
Լիտվայի Ցեղասպանության զոհերի թանգարանում մարտի 16-ին պաշտոնապես բացվել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը: Ցուցանմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտիենեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի տեղակալ Ալգիս Կաշետան, Ցեղասպանության զոհերի թանգարանի տնօրեն Թերեզե Բիրուտե Բուրաուսկայտեն, ինչպես նաեւ Լիտվայի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ, պատմաբաններ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն, Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի տեղակալ Ալգիս Կաշետան:
ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է, որ ցուցահանդեսի անցկացումն ուղղված չէ որեւէ երկրի, այդ թվում՝ Թուրքիայի դեմ, այլ անցկացվում է հանուն պատմական արդարության վերականգնման եւ ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման:
Նա հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է. մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց միայն այն պատճառով, որ հայ էր: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ սա ռասիզմի եւ այլատյացության դասական օրինակ է: Նա արձանագրել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված է եվրոպական մամուլի արձագանքը, որը Հայոց ցեղասպանության եղելության վկայությունն է:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ քաղաքակիրթ հանրությունը պետք է դատապարտի մարդկության դեմ կատարված այդ ոճրագործությունը եւ հանուն արդարության թույլ չտա, որ ոճրագործները մնան անպատիժ, իսկ ցեղասպանության իրավահաջորդները՝ անհատույց:

В Вильнюсе открылась выставка, посвященная Геноциду армян
16 марта в Музее жертв геноцида Литвы официально открылась выставка “Освещение Геноцида армян на первых полосах международной печати”, посвященная Геноциду армян. Экспозиция предоставлена Музеем-институтом Геноцида армян.
На открытии выставки присутствовали вице-спикер НС РА, руководитель депутатской группы дружбы Латвия, Литва, Эстония Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, руководитель группы по межпарламентским связям с Арменией Сеймаса Литвы Д.Микутиене, член этой же группы и руководитель группы дружбы с Арцахом Сеймаса Литвы Д.Коудите, заместитель руководителя группы по межпарламентским связям с Арменией Сеймаса Литвы А.Кашета, директор Музея жертв геноцида Т.Бираускайте, а также представители нацменьшинств Литвы, историки.
На открытии выставки выступили вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, член группы по межпарламентским связям с Арменией и руководитель группы дружбы с Арцахом Д.Коудите, заместитель руководителя группы по межпарламентским связям с Арменией Сеймаса Литвы А.Кашета.
Вице-спикер НС РА   в своем слове, в частности, отметил, что проведение выставки не направлено против какой-либо страны, в том числе Турции, а проводится в целях восстановления исторической справедливости и   международного признания и осуждения геноцидов.
Он также добавил, что Геноцид армян – первый в ХХ веке: полтора миллиона армян было убито только потому, что они армяне. По словам вице-спикера, это классический пример расизма и ксенофобии. Г-н Шармазанов отметил, что представленные на выставке отклики европейской прессы свидетельствуют о реальности Геноцида армян.
Вице-спикер НС подчеркнул, что цивилизованное общество должно осудить это преступление против человечества и во имя справедливости не допустить, чтобы свершенное злодеяние   осталось безнаказанным.