Ազգային ժողովը հերթական նիստ է գումարել
Հունիսի 17-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները շարունակել են քննարկել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2019 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումն ու հարցեր ուղղել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանին: Օրենսդիրներ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ
Հունիսի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ:Զրույցի ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությանը,...

National Assembly Convenes Regular Sitting
On June 17, the National Assembly continued the work of the regular sittings.The MPs continued debating the annual report on the activities of the Commission on Television and Radio for 2019 and addressed questions to the Chairman of the Commission on Television and Radio Tigran Hakobyan. The legisl...
17.06.2020
RA NA Deputy Speaker Alen Simonyan Has Telephone Talk with Deputy Speaker of RF FA Federation Council Yury Vorobyov
On June16, the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA Alen Simonyan had a telephone talk with the Deputy Speaker of the RF FA Federation Council Yury Vorobyov.During the talk they discussed issues regarding the activitie...